Utorok16. júl 2024, meniny má Drahomír, Drahomíra, zajtra Bohuslav

Na olympiáde niesol vlajku: Hokejista a tréner Ján Starší by zajtra oslávil deväťdesiatku

Legendárny hokejista a tréner Zobraziť galériu (2)
Legendárny hokejista a tréner (Zdroj: TASR/Martin Baumann)

V utorok 17. októbra by sa niekdajší hokejista a legendárny tréner Ján Starší dožil 90 rokov. Na medzinárodnej scéne získal jednu striebornú a dve bronzové medaily z MS. Ako tréner československej reprezentácie sa podpísal pod dve zlaté, štyri strieborné a jednu bronzovú medailu zo svetových šampionátov. Na trénerskom konte má aj striebro zo ZOH z roku 1976. Zomrel 13. apríla 2019 vo veku 85 rokov.

Takmer celú aktívnu hokejovú kariéru strávil ako útočník v Slovane Bratislava, patrí aj do klubovej Siene slávy. Členom Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) sa stal v roku 1999 a o tri roky neskôr ho zaradili aj medzi členov Siene slávy slovenského hokeja. V roku 2003 dostal od vtedajšieho prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.
Ján Starší sa narodil 17. októbra 1933 v obci Sokolče, ktorá padla za obeť výstavbe vodnej nádrže Liptovská Mara. S hokejom začal v Liptovskom Mikuláši, ako 16-ročný v zápase proti Vrútkam (42:0) strelil 15 gólov. Vynikal aj v stolnom tenise, futbale a basketbale. Po maturite na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši odišiel študovať do Bratislavy na Vysokú pedagogickú školu. Dres Slovana Bratislava si prvýkrát obliekol v roku 1952. V najslávnejšom slovenskom klube pôsobil do roku 1966 s výnimkou dvoch rokov (1954 - 1956), keď študoval v Prahe a hrával za vtedajší Spartak Sokolovo. V tíme belasých vytvoril s centrom Karolom Fakom a neskôr s Jozefom Golonkom a s ďalším krídlom Júliusom Černickým najúdernejší útok v najvyššej československej súťaži. V sezóne 1959/1960 sa stal aj kráľom strelcov prvej ligy. Celkovo strelil za 14 sezón 267 gólov a odohral vyše tristo zápasov.

Na olympiáde niesol vlajku:
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: TASR/Štefan Petráš/8. 1. 1957)

V československej reprezentácii odohral 73 zápasov a strelil 29 gólov. Zo štyroch svetových šampionátov si odniesol striebornú medailu z roku 1961 z majstrovstiev sveta vo Švajčiarsku a dve bronzové medaily z domáceho šampionátu 1959 a z MS 1963 vo Švédsku. Československo reprezentoval na zimných olympijských hrách 1960 v Squaw Valley, na ktorých skončilo štvrté. Na týchto ZOH bol ako prvý slovenský hokejista v histórii vlajkonosičom československej výpravy.
      Aktívnu hráčsku kariéru ukončil v roku 1966. Ako tréner začínal v bývalej Nemeckej spolkovej republike na striedačke Bayernu Mníchov. Najväčšie úspechy slávil ako tréner československej reprezentácie. Spolu s Čechom Karlom Gutom vytvoril trénerskú dvojicu, ktorá reprezentáciu v rokoch 1973 až 1979 priviedla k dvom titulom majstrov sveta (1976, 1977) a k štyrom strieborným medailám z MS. Pod ich vedením získal československý výber na ZOH v Innsbrucku v roku 1976 striebro, rovnako z premiérového ročníka Kanadského pohára (1976). 
Ako tréner Slovana Bratislava nezískal ligovú trofej. V rokoch 1968 až 1974 obsadil Slovan štyrikrát druhé miesto. Ligové tituly sa mu podarilo získať v rokoch 1981 a 1989, ale s vtedajšími západonemeckými tímami SC Riessersee a SB Rosenheim. Do histórie slovenského hokeja sa Doc. PhDr. Ján Starší, CSc. zapísal aj ako veľký hokejový odborník. Štvrťstoročie pôsobil na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, kde prednášal o hokejových tréningových metódach, ktoré uplatňoval aj vo vlastnej trénerskej praxi. Jeho poznatky roky využíval SZĽH, v ktorom pôsobil ako predseda trénerskej rady, člen výkonného výboru či ako konzultant.

Viac o téme: VýročieReprezentáciaMedailyHokejJán Starší
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu