Sobota13. júl 2024, meniny má Margita, zajtra Kamil, Lara

Český futbalista priznal, že je gay: Nie je to ľahké... Futbal je stále homofóbny!

Jakub Jankto Zobraziť galériu (4)
Jakub Jankto (Zdroj: SITA)

PRAHA – Počas februára sa českému futbalistovi Jakubovi Janktovi (27) podarilo rozvíriť hladiny tohto športu tak, ako len málokomu predtým. Viac ako pol roka po svojom comingoute prezradil, či svoje rozhodnutie neľutuje. Zároveň priznáva, že futbal je do istej miery stále homofóbny.

„Tak, ako všetci, chcem aj ja slobodne žiť svoj život. Bez strachu, bez predsudkov, bez násilia. Avšak chcem ho žiť s láskou. Som homosexuál a už sa nechcem ďalej skrývať,“ povedal vo februári Jankto, ktorý svojím príspevkom na sociálnej sieti Instagram zaujal celý futbalový svet. Slová podpory a uznania mu následne posielali tie najslávnejšie mená svetového futbalu.

Viac ako pol roka po svojom comingoute poskytol český futbalista rozhovor pre BBC. V ňom uviedol to, ako sa s odstupom času vníma svoje slová a či by sa dnes rozhodol inak.

„Bol to pre mňa obrovský moment, ale po šiestich, siedmich mesiacoch môžem povedať, že to nebola chyba. Keby som to mohol urobiť znova, určite by som to urobil, pretože mi to pomohlo. Zároveň si myslím, že to pomohlo mnohým ľuďom. Bol to obrovský moment pre všetkých futbalistov a mnoho z nich mi napísalo, že mi za to ďakujú,“ uviedol Jankto.

Jakub Jankto
Zobraziť galériu (4)
Jakub Jankto  (Zdroj: SITA)

Aj napriek tomu má však podľa neho stále čo doháňať. „Keď som sa stal profesionálom, byť gayom bolo stále považované za nenormálne a myslím si, že futbal je stále trochu homofóbny. Keď som mal 18 alebo 19 rokov, tak som sa vedľa ostatných chlapcov bál a nemohol som otvárať správy na WhatsAppe, pretože som mal stále strach, že by niekto mohol vidieť správu alebo fotku od chlapca,“ doplnil hráč talianskeho Cagliari.

„Keď dostávate tisíce, možno milióny správ od ľudí, ktorí mi hovoria, že si ma vážia a ďakujú mi, tak ma to naozaj teší. Tí ľudia boli úžasní, ale vytvorilo to na mňa tlak. Nie je ľahké byť prvým človekom na tejto úrovni, ktorý povedal, že je gay,“ uzavrel český záložník.

Jakub Jankto
Zobraziť galériu (4)
Jakub Jankto  (Zdroj: SITA)

Viac o téme: Jakub Jankto
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu