Sobota13. júl 2024, meniny má Margita, zajtra Kamil, Lara

Vynechal tri testy, dostal dištanc: Tenista Brooksby nemá čo skrývať!

Jenson Brooksby
Jenson Brooksby (Zdroj: AP Photo/Eduardo Munoz Alcaraz, File)

Americký tenista Jenson Brooksby (22) dostal v utorok osemnásťmesačný dištanc od Medzinárodnej agentúry pre tenisovú integritu (ITIA). V priebehu jedného roka vynechal tri dopingové testy. Trest nie je právoplatný, trvá spätne od 5. júla, keď bol 22-ročný hráč suspendovaný. Brooksby má 21 dní, aby sa odvolal.

ITIA oznámila, že suspendácia bola potvrdená 10. októbra po stretnutí s hráčom a svedkami vrátane pracovníkov dopingovej kontroly. Brooksby priznal vynechanie prvej a tretej kontroly, no spochybnil verdikt ohľadom tej prostrednej. Kontrolór ho vtedy nezastihol na mieste pobytu. "Po zvážení dôkazov tribunál zistil, že Brooksbyho vina za vynechaný test bola vysoká," citovala z vyhlásenia ITIA agentúra DPA. Porota došla k záveru, že kontrolór, ktorý mal vykonať druhý test, podnikol všetky potrebné kroky, aby hráča lokalizoval. "Program miesta pobytu je nevyhnutný nástroj v dosahovaní čistoty športu. Nikto nechce, aby hráč porušil pravidlá takýmto spôsobom," povedala výkonná riaditeľka ITIA Karen Moorhouseová.
 

Tenista sa plánuje proti rozhodnutiu odvolať. Na sociálnej sieti Instagram objasnil vynechanie druhého testu: "Nikdy v živote som neužil zakázanú látku a bol som otvorený a úprimný voči ITIA počas celého procesu. Súhlasím, že dva zmeškané testy sú moja chyba, no naďalej tvrdím, že môj zmeškaný test zo 4. júna 2022 by sa nemal počítať." Hotelová izba, kde ho kontrolór nezastihol, mala byť rezervovaná na jeho fyzioterapeuta. Pracovník dopingovej kontroly sa snažil Brooksbymu aj dovolať, tenista mal podľa vlastných slov mobil v tichom režime. "Keby kontrolór zavolal na izbu, určite by ma otestoval. Bol som hore a nemám čo skrývať." Američanovi patrí momentálne v rebríčku ATP 301. miesto. Jeho maximum je 33. priečka, na ktorej figuroval v júni 2022. Trest by mal platiť do 4. januára 2025. "Naliehame na všetkých hráčov, aby podnikli potrebné kroky a boli dôslední ohľadom uvádzania svojho miesta pobytu," dodala k prípadu Moorhouseová.

Viac o téme: TestyDopingDištancTenisJenson Brooksby
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu