Utorok25. jún 2024, meniny má Olívia, Tadeáš, zajtra Adriána

Tragédie, pády, vzlety i zlato: Hokejista Róbert Petrovický oslavuje päťdesiatku

Róbert Petrovický Zobraziť galériu (3)
Róbert Petrovický (Zdroj: Instagram R. P.)

V slovenskej hokejovej reprezentácii odohral 100 zápasov, pôsobil v piatich kluboch NHL a viacerých česko-slovenských, slovenských a európskych ligových kluboch. Bol pri zisku historického zlata na MS 2002 v Göteborgu.

Vo štvrtok 26. októbra oslávi životné jubileum 50 rokov bývalý slovenský hokejový útočník a tréner Róbert Petrovický. "Úspech bol pre mňa celkovo hokej ako šport. To mi dalo disciplínu, ľudí, okolie a miesta. Mám šťastie, že som mal možnosť si zahrať všetko, čo bolo možné. Či už v reprezentácii, na zimných olympijských hrách, či v NHL, veľa ligách v Európe. Takže to považujem za ten najkrajší a najväčší úspech. Hokeju sa venujem 46 rokov. Som z toho strašne šťastný a ďakujem za to," uviedol pre TASR Petrovický. "Dosiahli sme mnohé úspechy, ale aj sklamania, sú toho súčasťou. Keď bol človek dole, pozdvihol sa a chceli sme sa dostať hore. Vždy som to bral, že je to súčasťou hokejovej kariéry a som rád, že som mal možnosť byť niekedy aj hore aj dole," zdôraznil Petrovický.
     

Tragédie, pády, vzlety i
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Instagram R. P. )

 Narodil sa 26. októbra 1973 v Košiciach. Ronald Petrovický je jeho mladší brat. Hokejovú kariéru odštartoval v roku 1990 v česko-slovenskej lige v Dukle Trenčín, hral v útoku s Branislavom Jánošom a Žigmundom Pálffym. V sezóne 1991/1992 vybojovali majstrovský titul a Petrovického zaradili do All Star tímu súťaže. Už roku 1991 štartoval v česko-slovenskej reprezentácii na juniorských ME. V 1. kole draftu NHL v roku 1992 si ho z 9. miesta vybral klub Hartford Whalers. V zámorí pôsobil osem rokov. Okrem Hartfordu hral za Dallas Stars, St. Louis Blues, Tampu Bay Lightning a New York Islanders. Predstavil sa na ZOH 1994 v Lillehammeri aj na domácom turnaji B-kategórie MS 1995. Ďalší rok posilnil slovenský tím, hoci mu chýbal súhlas vedenia jeho vtedajšieho klubu NHL Dallas Stars. To mu nariadilo odchod na farmu. Zúčastnil sa aj na ZOH v Nagane, na MS 2001 v Nemecku a na MS 2002 v Göteborgu, kde Slovensko získalo historické zlato. V reprezentácii strelil 28 gólov. Pôsobil šesť sezón vo švajčiarskych kluboch, hral za HC Vítkovice a švédsky Leksand IF.
     

Tragédie, pády, vzlety i
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Instagram R. P.)

V roku 2016 ukončil hráčsku kariéru a vydal sa na trénerskú dráhu. Viedol slovenskú reprezentáciu do 20 rokov. V úlohe asistenta trénera viedol spolu s Craigom Ramsayom celú prípravu na MS 2018. V reprezentačnom A-tíme pôsobil dva roky. Rolu asistenta si vyskúšal aj v kluboch - v Trenčíne a Slovane Bratislava. Tento rok sa stal asistentom trénera Jana Tomajka v tíme HC Olomouc.
Petrovického otec bol zubný lekár. Matka zomrela, keď mal 16 rokov. Ako 39-ročná zahynula pri dopravnej nehode. Na jej počesť nosil dres s číslom 39. Je ženatý, manželka Šárka je dcéra českého hokejového trénera Vladimíra Vůjteka. Spolu majú dve deti - syna Rayena a dcéru Kiaru Jane. Syn Rayen ide v otcových šľapajach, SR reprezentoval na juniorských MS.
      

Viac o téme: TrénerNHLMS 2002Hokej
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu