Utorok16. júl 2024, meniny má Drahomír, Drahomíra, zajtra Bohuslav

IIHF zverejnila rozpis: Slovensko ako miesto hokejovej kvalifikácie na ZOH

Pod taktovkou Miloša Holaňa hral vo Vítkoviciach aj Slovák Mário Grman
Pod taktovkou Miloša Holaňa hral vo Vítkoviciach aj Slovák Mário Grman (Zdroj: Instagram M. G.)

Slovensko by malo byť organizátorom jedného z troch kvalifikačných turnajov, ktorých víťaz postúpi na ZOH 2026 do Milána a Cortiny d'Ampezzo. Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) o tom v utorok informovala na svojej webstránke a vychádza z predpokladu, že Rusko sa zúčastní na ZOH v Taliansku.

V D-skupine by sa slovenskí hokejisti, ktorí figurujú na 9. priečke rebríčka IIHF, v tom prípade stretli od 29. augusta do 1. septembra 2024 v Bratislave aj s Bieloruskom, ktoré IIHF vylúčila pre podporu Ruska vo vojne na Ukrajine. Ďalšími súpermi budú Kazachstan a úspešný kvalifikant z 3. eliminačného kola. Turnaj E-skupiny bude hostiť Lotyšsko ako 10. tím rebríčka. Zápasy sa majú uskutočniť v Rige. F-skupinu privíta 11. krajina renkingu Dánsko v Aalborgu.
      Ruské a bieloruské tímy sa predstavili naposledy na podujatí pod hlavičkou IIHF vo februári 2022, keď štartovali na zimných olympijských hrách v Pekingu. Obe krajiny sú vylúčené z podujatí IIHF do konca roka 2024 a o predĺžení na ďalší rok sa rozhodne budúci rok na jar. V prípade, že bude zákaz pokračovať, vytvorí sa nové zoskupenie.
      Najbližší olympijský hokejový turnaj sa bude hrať rovnakým systémom ako na ZOH 2022 v Pekingu, teda zúčastní sa na ňom tucet krajín, ktoré sa stretnú v základnej fáze v troch štvorčlenných skupinách. Taliansko má ako organizátor hier v roku 2026 isté miesto. Spolu s ním aj osmička tímov podľa rebríčka na konci uplynulého šampionátu v Tampere a Rige.
Slovenská reprezentácia absolvovala kvalifikáciu aj pred predchádzajúcimi ZOH v Čine. V závere augusta 2021 postúpila z bratislavskej vetvy a o polroka neskôr v Pekingu získala historický bronz.

Viac o téme: OlympiádaSlovenskoHokej2026
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu