Pondelok4. marec 2024, meniny má Kazimír, zajtra Fridrich

Olympiáda 2026 v Taliansku možno ani nebude v Taliansku. Nie sú peniaze

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Twitter O. S. I.)

Organizátori zimných olympijských hier v roku 2026 v Miláne a Cortine d'Ampezzo nezaručujú, že sa dopingové testy budú robiť v Taliansku. Jediné testovacie pracovisko v krajine akreditované Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA) nie je pripravené zvládnuť také podujatie.

"Sme v pretekoch s časom. WADA vykonala v roku 2017 inšpekciu, ktorá nepreukázala žiadne pochybenia v našej práci. Povedali nám však, že laboratórium je príliš malé a nachádza sa v tesnej blízkosti športovísk. Vtedy nám dali dva roky na jeho rozšírenie, ale medzitým Miláno a Cortina vybrali za hostiteľov ZOH 2026. Nebolo možné, aby rozšírenie zvládlo nápor testovania pre zimné olympijské hry, preto nám WADA dala viac času," uviedol riaditeľ laboratória Francesco Botre. Počas konania sa ZOH by laboranti museli otestovať približne 150 vzoriek denne, čo by zvýšilo ročný počet vykonaných analýz z aktuálnych 12-tisíc na 20-tisíc. Takúto záťaž by 25-členný tím v laboratóriu s rozlohou 400 m2 nedokázal zvládnuť.

Peniaze
Zobraziť galériu (2)
Peniaze  (Zdroj: SITA)

Projekt rozšírenia laboratória bol pre pandémiu Covid-19 dva roky v útlme. Jeho realizácia sa rozbehla až tento rok. Potrebuje však investíciu asi 11 miliónov eur, po zohľadnení prevádzkových nákladov počas hier asi 20 miliónov eur. Ak zariadenie v Ríme nebude pripravené včas, testovanie sa bude musieť vykonať v zahraničí, konkrétne v Paríži alebo Kolíne nad Rýnom. To by bola ďalšia nepríjemnosť pre organizátorov, tí už pre nedostatok času, financií a politickej vôle možno budú nútení umiestniť súťaže v boboch, sánkovaní a skeletone do inej krajiny.
 

Viac o téme: TalianskoWADAOH 2026
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu