Streda24. júl 2024, meniny má Vladimír, zajtra Jakub

Budú zimné olympijské hry v Alpách? MOV odporúča na rok 2030 Francúzsko

Thomas Bach, prezident MOV
Thomas Bach, prezident MOV (Zdroj: TASR/AP)

Výkonná rada Medzinárodného olympijského výbora (MOV) odporučila francúzske Alpy ako kandidáta na ZOH v roku 2030. O štyri roky neskôr by sa zimné hry mali uskutočniť v americkom stredisku Salt Lake City.

Členovia majú definitívne schváliť obe kandidatúry na 142. zasadnutí v Paríži (24. júla), dva dni pred slávnostným otvorením tohtoročných OH vo francúzskej metropole.
      Podľa Karla Stossa, šéfa komisie pre výber budúcich hostiteľov hier sú tieto dva projekty veľmi odlišné a dokazujú, že neexistuje jeden univerzálny model na organizovanie olympijských a paralympijských hier.
      Kandidatúra Francúzska v roku 2030 musí pred konečným výberom získať finančné záruky od štátu a dvoch regiónov Auvergne-Rhone-Alpes a Provence-Alpes-Cote d'Azur, ktoré budú hostiť olympijské hry. Po víťazstve pravicového Národného združenia (RN) v eurovoľbách francúzsky prezident Emmanuel Macron vypísal na 30. júna a 7. júla predčasné parlamentné voľby. "Sme presvedčení, že obe záruky získame ešte pred zasadnutím MOV. Sme v úzkom kontakte s vládami a prezidentmi oboch regiónov. Povedali nám, že 'situácia je taká, že voľby budú v júni a potom 7. júla. Medzi 7. júlom a zasadnutím budú garancie potvrdené," uviedol Stoss podľa DPA.
      Francúzska ponuka umožní využiť 95 percent existujúcich športovísk. V krajine galského kohúta boli naposledy ZOH v roku 1992 v Albertville, predtým aj v Chamonix 1924 a v Grenobli 1968. Teraz by malo byť centrom prímorské stredisko Nice spolu s alpskými regiónmi (Meribel, Courchevel, Val d'Isère a La Clusaz). Salt Lake City hostilo hry v roku 2002, spolieha sa na existujúce športoviská a nepotrebuje výrazné finančné investície. Najbližšie ZOH budú v roku v 2026 v talianskych mestách Milano a Cortina d'Ampezzo.

Viac o téme: Salt Lake CityFrancúzske AlpyMOVKarel Stoss
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu