Streda24. júl 2024, meniny má Vladimír, zajtra Jakub

Škandál! Čínski plavci s nevyjasnenou dopingovou minulosťou smerujú na OH

(Zdroj: Getty Images/LeventKonuk)

Čína nominovala na OH v Paríži 11 z 23 plavcov, ktorí boli zapletení do dopingového škandálu na predchádzajúcich hrách v Tokiu. Tí mali pozitívny test na zakázaný trimetazidín používaný na liečbu ochorení srdca.

O prípade v apríli informoval austrálsky denník Daily Telegraph. Podľa periodika plavci neprešli kontrolou v tréningovom kempe niekoľko mesiacov pred štartom OH 2020, ktoré museli pre pandémiu koronavírusu napokon odložiť o rok. Čínski antidopingoví úradníci označili vzorky za pozitívne ako výsledok kontaminácie, plavcov očistili od dopingových previnení a neudelili im žiadne tresty. Tridsaťčlenná plavecká výprava Číny získala v Tokiu dokopy šesť medailí, z toho tri zlaté.
      Číne dala za pravdu Svetová dopingová agentúra (WADA), ktorá sa po medializovaní prípadu dostala pod paľbu kritiky. Niekoľkokrát však uviedla, že si za svojím rozhodnutím stojí a zverejnené informácie označila za "zavádzajúce". Podporu jej vyjadril napríklad aj prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Predstavitelia WADA koncom apríla vyhlásili, že do Číny vyšlú auditorov, aby zistili, v akom stave je momentálne tamojší antidopingový program. Prípad má posúdiť nezávislý prokurátor. Informácie priniesla agentúra AFP.

Viac o téme: PlávanieDopingOHPARÍŽČÍNA
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu