Sobota13. júl 2024, meniny má Margita, zajtra Kamil, Lara

Rasistické výkriky! UEFA čelí po zápase Albánska a Chorvátska obrovskému škandálu

(Zdroj: TASR/AP Photo/Petr Josek)

Európska futbalová únia (UEFA) začala vyšetrovať údajné urážlivé pokriky fanúšikov Albánska a Chorvátska v stredajšom vzájomnom dueli B-skupiny ME (2:2).

Podľa generálneho sekretára srbského zväzu (FSS) Jovana Surbatoviča mali priaznivci oboch tímov počas stredajšieho duelu v Hamburgu skandovať "Zabi, zabi, zabi Srba". Surbatovič pre RTS vyhlásil, že bude žiadať od UEFA tresty pre Albáncov a Chorvátov, inak Srbi zvážia svoje ďalšie pokračovanie na šampionáte.
      Podľa agentúry AFP si na incident "posvieti" UEFA. Tá poverila etického a disciplinárneho inšpektora, aby "riadil vyšetrovanie možného rasistického a diskriminačného správania sa fanúšikov". Strešný orgán európskeho futbalu takisto preskúma údajné nevhodné správanie sa albánskeho hráča Mirlinda Dakuho. Ten po stretnutí s Chorvátskom vzal amplión a začal doň spievať piesne, ktoré mali urážať Srbov a Macedóncov.
      Srbský zväz po urážlivých pokrikoch pohrozil odstúpením svojho tímu z aktuálnych ME v Nemecku. "To, čo sa stalo, je škandalózne a budeme žiadať UEFA o sankcie, aj keby to malo znamenať nepokračovanie na turnaji. Ak ich UEFA nepotrestá, budeme rozmýšľať, ako ďalej," vyhlásil Surbatovič.
      UEFA už v pondelok začala disciplinárne konanie voči srbskému zväzu po tom, čo jeho priaznivci vyvesili transparent s "provokatívnym odkazom nevhodným na športové podujatie" a za hádzanie predmetov na ihrisko počas zápasu s Anglickom (0:1). Srbi za to dostali pokutu v celkovej výške 14.500 eur. Kosovská federácia sa predtým sťažovala na srbských fanúšikov, ktorí údajne "prejavovali politické, šovinistické a rasistické odkazy proti Kosovu".

Viac o téme: AlbánciUEFASrbiChorvátiSurbatovič
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu