Sobota13. júl 2024, meniny má Margita, zajtra Kamil, Lara

Nové centrum RTVS Arténa v Banskej Bystrici podporí kreatívcov a zvýši zamestnanosť

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: Youtube/RTVS)

Kreatívne centrum v regióne bude pôsobiť pod názvom Audiovizuálna dielňa ARTÉNA. Vybudovali ho v priestoroch Strednej priemyselnej školy Jozefa Murgaša, s ktorou banskobystrické Štúdio RTVS dlhodobo spolupracuje vo viacerých oblastiach.

Na utorkovom otvorení kreatívneho centra sa zúčastnil štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Mário Maruška, štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Michal Kaliňák, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter, primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko, riaditeľ Strednej priemyselnej školy Jozefa Murgaša Kamil Kordík a riaditeľ Štúdia RTVS v Banskej Bystrici Miroslav Debnár. Prestrihnutím pásky prechádza kreatívne centrum v Banskej Bystrici do novej fázy projektu, v ktorej chce na základe vytvorenej priestorovej a technickej infraštruktúry podporiť kreatívny potenciál regiónu. Arténa má zvýšiť zamestnanosť a odbornosť v tejto oblasti, zviditeľniť dotknutých aktérov, ich tvorbu, kreatívnu činnosť a rozvíjať dopyt po ich službách a produktoch. Okrem kreatívnej verejnosti sa budú môcť s najmodernejšou technikou oboznámiť aj študenti Strednej priemyselnej školy J. Murgaša. Riaditeľ školy Kamil Kordík uviedol: „V škole poskytujeme vzdelávanie najmä v oblasti obrazovej, zvukovej a multimediálnej techniky, audiovizuálnych projektov a grafiky, teda v oblastiach blízkych samotnému kreatívnemu centru.“ Absolventi školy často patria medzi zamestnancov technických pozícií v RTVS.

Nové centrum RTVS Arténa
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: RTVS)

Pracoviská, ktorými kreatívne centrum disponuje, sú vybavené najmodernejšou technológiou spĺňajúcou štandardy na tvorbu televízneho a rozhlasového vysielania na svetovej úrovni. Súčasťou Artény sú televízne a rozhlasové štúdiá, priestory na dabing, strih obrazu a úpravu zvuku v 5.1 Dolby Surround, multifunkčná konferenčná sála, pracoviská na postprodukciu a color-grading. Ako uviedol riaditeľ Štúdia RTVS Banská Bystrica Miroslav Debnár: „Zázemie a špičkové vybavenie vytvára predpoklady, aby sa z kreatívneho centra RTVS Banská Bystrica stalo jedinečné miesto, ktoré spojí tvorivých ľudí v stredoslovenskom regióne. Klientom a členom centra poskytneme okrem moderných technológií to najcennejšie, čím v RTVS disponujeme, a to sú vedomosti a skúsenosti profesionálov.“ Ešte pred dokončením priestorov a vybavením technológiami stihlo banskobystrické kreatívne centrum zorganizovať do konca roku 2023 takmer 90 odborných podujatí. Boli zamerané na vybudovanie zručností potrebných na zvládnutie profesionálnej mediálnej komunikácie. Otvorené pracovné dielne priblížili inovatívne postupy v oblasti zvukovej nahrávacej techniky vysokej kvality v priestore zvukového štúdia. Ďalej pripravili inovačné ateliéry vizuálnych efektov a compositingu, komplexný kreatívny akcelerátor, podporujúci začínajúcich podnikateľov v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Zamerali sa tiež na výrobu dokumentárneho filmu či komentované prehliadky Štúdia RTVS Banská Bystrica.

Na snímke zľava Veronika Remišová (Za ľudí), Richard Sulík (SaS), Martin Beluský (ĽSNS),  Boris Kollár (Sme rodina), Juraj Blanár (Smer-SD) a Igor Matovič (OĽaNO) v televíznej diskusnej relácii O 5 minút 12
Zobraziť galériu (3)
Na snímke zľava Veronika Remišová (Za ľudí), Richard Sulík (SaS), Martin Beluský (ĽSNS), Boris Kollár (Sme rodina), Juraj Blanár (Smer-SD) a Igor Matovič (OĽaNO) v televíznej diskusnej relácii O 5 minút 12  (Zdroj: TASR - Pavel Neubauer)

Ako uviedol manažér kreatívneho centra RTVS Banská Bystrica Filip Ondriš:Na našich podujatiach sa zúčastnilo už viac ako 1 150 záujemcov. V tomto trende plánuje Štúdio RTVS Banská Bystrica prostredníctvom kreatívneho centra pokračovať. Vytvorí sa tak podhubie na rozvoj služieb a projektov v audiovizuálnej tvorbe, podporu tvorby nových produktov a inovatívnosti audiovizuálnej tvorby.“ RTVS bola v roku 2019 úspešná s projektom na vytvorenie kreatívneho centra v audiovizuálnej oblasti v Banskej Bystrici v hodnote 10 740 024 eur. Na základe žiadosti o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu 2014-2020 spolufinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a svojho rozpočtu zrekonštruovala RTVS v rokoch 2021 až 2023 prenajaté priestory v SPŠ J. Murgaša, zrealizovala proces verejného obstarávania, nákupu a montáže audiovizuálnej techniky a samotných aktivít projektu. RTVS zároveň buduje ďalšie kreatívne centrá pri svojich štúdiách v Bratislave a v Košiciach.

 

Viac o téme: Banská BystricaRTVSArténa
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu