Streda17. júl 2024, meniny má Bohuslav, zajtra Kamila

Seriál Metóda Markovič-Hojer na VOYO: Vrah zaspal vyšetrovateľovi na pleci

Kniha o Jiřím Markovičovi Zobraziť galériu (4)
Kniha o Jiřím Markovičovi (Zdroj: FB J. M.)

Šesťdielna kriminálna séria Metóda Markovič: Hojer odštartuje exkluzívne na Voyo už 26. januára 2024. Očakávaný projekt vznikol pod značkou Voyo Originál.

Ešte pred uvedením na Voyo získal v septembri 2023 hlavnú cenu medzinárodného českého festivalu televíznej a online seriálovej tvorby Serial Killer. Streamovacia služba Voyo uvedie už v piatok 26. januára 2024 jeho prvú epizódu. Výnimočná miniséria mapuje príbeh dolapenia a usvedčenia jedného z najdesivejších sériových vrahov normalizačného Československa Ladislava Hojera legendárnym kriminalistom Jiřím Markovičom. „Voyo neustále rozširuje svoju ponuku exkluzívnych Voyo Originálov, novinka Metóda Markovič: Hojer je však pre nás po viacerých stránkach špeciálna. Ešte pred oficiálnym uvedením si miniséria doslova podmanila medzinárodnú porotu prestížneho festivalu Serial Killer, ktorá jej prisúdila ocenenie za najlepší seriál strednej a východnej Európy. Zároveň ňou však vzdávame hold dvom výnimočným osobnostiam, ktoré nás navždy opustili – fenomenálnemu Jiřímu Markovičovi, ktorý svojimi jedinečnými vyšetrovacími metódami dlhé roky úspešne bojoval proti zločinu, a nezabudnuteľnému Danovi Heribanovi, ktorý práve v tomto diele naposledy predviedol svoje herecké majstrovstvo,“ hovorí Silvia Majeská, programová riaditeľka skupiny Markíza a skupiny Nova.

Seriál Metóda Markovič-Hojer na
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: ČSFD/ archív TV NOVA)

Tvrdošijný, systematický, metodický. Už od mladosti chcel pracovať na vraždách. Slávny kriminalista Jiří Markovič strávil v policajnom zbore 36 rokov, z toho 13 rokov ako šéf pražskej „mordparty“. „Hojer sa mi zdôveroval s vecami, s ktorými sa nezveroval nikomu, ani svojmu obhajcovi,“ prezradil počas príprav minisérie. „Láďa skoro stratil oboch rodičov, preto sa na mňa dosť upol. Je to paradox, ale nikto sa nikdy oňho tak nezaujímal, nikto nikdy sa s ním tak dlho nerozprával – až ja! Keď sme sa vracali z rekonštrukcie na Slovensku, položil mi on, obvinený, v aute hlavu na rameno a zaspal. Jeho advokát to sledoval s úžasom, niečo také vraj ešte nezažil! Každý kriminalista má svoj spôsob práce, systém, každý je iný. Ja som sa skôr snažil myslieť a správať sa k nim ako k normálnym ľuďom, nie ako k vrahom a podozrivým, nikdy som nerobil žiadne podrazy. A vyplatilo sa mi to,“ dodal Jiří Markovič, ktorého tvorcovia oslovili na spoluprácu pri projekte a on súhlasil.

Krst knihy o krimi prípadoch, druhý sprava Jiří Markovič
Zobraziť galériu (4)
Krst knihy o krimi prípadoch, druhý sprava Jiří Markovič  (Zdroj: FB J. M:)

Jiří Markovič dolapil a vyšetroval tých najznámejších sériových vrahov. Pod jeho vedením malo pražské 1. oddelenie šesť rokov po sebe stopercentnú objasnenosť vrážd. Vypracoval vysoko účinnú metódu práce s páchateľmi. Snažil sa s nimi nadviazať blízky vzťah, založený na priamom a férovom jednaní bez akéhokoľvek náznaku nadradenosti. Posledný rok svojho života intenzívne spolupracoval práve na príprave tejto série, ktorú tvorcovia venovali jeho pamiatke a odkazu nielen v českej kriminalistike. „Po celý čas sme sa osobne stretávali v jeho obľúbenej krčmičke kúsok od jeho bytu, kde ho všetci poznali ako legendárneho kriminalistu. Z nejakého dôvodu sme si padli hneď do oka, dokázali sme si s ním vybudovať nadštandardný vzťah a bol k nám veľmi otvorený. Aj vďaka tomu mohol scenárista Jaroslav Hruška napísať kvalitné texty, v ktorých sa odráža celá osobnosť Jiřího Markoviča,“ spomína kreatívny producent Voyo Tomáš Hruška. Jiří Markovič zomrel vo veku 79 rokov 20. septembra 2022.

Seriál Metóda Markovič-Hojer na
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: FB J. M.)

Od druhej epizódy série sa súčasťou príbehu stáva postava Hojerovho advokáta, ktorú bravúrne stvárnil herec Dano Heriban. Advokát Štefan Žabimajerský sa stal vôbec poslednou hereckou úlohou fenomenálneho umelca. „Dano Heriban bol pre túto rolu ako stvorený, pretože oplýval rovnakými vlastnosťami. Bol to poctivý, zodpovedný profesionál a zároveň veľmi citlivý človek. Jedným výrazom tváre dokázal zahrať to, na čo iní potrebujú mnoho slov,“ povedal o jeho úlohe Tomáš Hruška. Vysokú umeleckú hodnotu a silnú lokálnu tému s medzinárodným presahom vyzdvihla už v minulom roku medzinárodná porota prestížneho festivalu televíznej a online seriálovej tvorby Serial Killer. Séria Metóda Markovič: Hojer, ktorú diváci nájdu od 26. januára iba na Voyo, totiž získala hlavnú Cenu za najlepší seriál strednej a východnej Európy. V šesťročnej histórii festivalu sa najnovší Voyo Originál stal úplne prvým českým alebo slovenským seriálom, ktorý získal hlavnú cenu.

 

 

 

 

Viac o téme: KrimiMinisériaVOYO
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu