Utorok25. jún 2024, meniny má Olívia, Tadeáš, zajtra Adriána

Prípad Stodolovci na Voyo: Rekonštrukcia prípadu, ktorý zmenil prácu polície

V Brněnci, kde odštartovalo nakrúcanie Zobraziť galériu (2)
V Brněnci, kde odštartovalo nakrúcanie (Zdroj: Voyo)

Nová päťdielna dokumentárna séria už teraz v premiére iba na Voyo. Po dvadsiatich rokoch sa reportér a moderátor Mirek Vaňura s detektívmi vracia na miesta, kde polícia vyšetrovala osem vrážd spáchaných manželmi Stodolovcami.

Najpodrobnejšia rekonštrukcia policajnej práce a detailný pohľad na prípad, ktorý zmenil českú kriminalistiku, to je nová päťdielna dokumentárna séria Mirka Vaňuru s názvom Prípad Stodolovci. Diváci ju môžu sledovať už od dnešného dňa, piatka 15. marca 2024 iba na Voyo. A to hneď všetkých päť epizód súčasne. Po dvadsiatich rokoch sa reportér a moderátor Mirek Vaňura vracia na miesta, kde polícia vyšetrovala osem vrážd spáchaných manželmi Stodolovcami. Odhaľuje, ako sa pátranie po nebezpečných sériových vrahoch skutočne odohralo a prečo si Stodolovci vyberali svoje obete spomedzi starých a bezbranných susedov. „Bezpochyby ide o jeden z najväčších prípadov našej novodobej kriminalistiky. A to hneď z niekoľkých hľadísk. Česká polícia dovtedy nikdy nič zložitejšie neriešila. Kriminalisti sa museli vrátiť k už uzavretým prípadom. A postupne zisťovali, že obetí je viac, než si na začiatku vôbec dokázali predstaviť. Od roku 1989 sa v tejto krajine nič strašnejšie nestalo – keď si človek uvedomí, koľko ľudí a rodín to zasiahlo. A najhoršie na tom všetkom bolo, že vrahovia si vyberali obete zo susedstva. Bezbranných starších ľudí, o ktorých navyše vedeli, že budú mať doma peniaze,“ hovorí o sérii Mirek Vaňura.

V piatich epizódach dokumentu sa objavia nikdy nezverejnené policajné zábery, fotografie zo zákulisia vyšetrovania a úplne nové svedectvá. Diváci sa dozvedia, ako sa rodiny obetí vyrovnávali s tragickou stratou a čo prežívali príbuzní oboch vrahov. "Sériu sme koncipovali ako skutočné vyšetrovanie, každý deň natáčania preto pripomínal prácu kriminálky. Často s nami priamo pátral aj operatívec a môj dobrý kamarát Honza Lomnický,“ hovorí Mirek Vaňura a jeho manželka Dana Vaňúrová, ktorá stojí za réžiou, scenárom a dramaturgiou, ho dopĺňa: „Bolo to naozaj náročné, chceli sme, aby to hlavne bolo čo najpravdivejšie. Ako zo strany polície, tak aj ľudí, ktorí to zažili. Ani pre jednu stranu to nebolo jednoduché, takže sme prešli naozaj mnohými stresovými situáciami. Ale to k tomu patrí, je to kriminalistika a pohybujete sa vo veľmi citlivej oblasti.“

Prípad Stodolovci na Voyo:
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Voyo)

Najväčšiu hrôzu celého prípadu vidí Vaňura v tom, aké obete si Stodolovci vyberali: „Jedným z dôvodov, prečo sme túto dokumentárnu sériu natočili, je prevencia. Bodaj by sme si všetci uvedomili, aké ľahké to vlastne Stodolovci mali. Kiež by si starí ľudia uvedomili, že nie je dobré každému dôverovať. Bol by som rád, aby sme si aj my ostatní uvedomili, aké dôležité je to našim babkám a dedkom opakovať a hovoriť s nimi o tom. Zaoberáme sa tým, že sa s našimi deťmi málo rozprávame, a je určite dobré, že sa to snažíme zmeniť. Ale rovnako by sme sa mali starať aj o našich seniorov, ktorí už tejto dobe až tak veľmi nerozumejú. A je jedno, či ich môžu ohroziť pochybní predajcovia čohokoľvek, ktorí im zazvonia pri dverách, alebo šmejdi, ktorí ich ohrozujú cez internet a telefóny. Dlhujeme im to. A kiež by si to uvedomili všetci, ktorí si sériu Prípad Stodolovci pozrú. Snažíme sa, aby všetky naše projekty, na ktorých spolupracujeme s políciou, mali v sebe prvok prevencie.“ Všetkých päť epizód dokumentárnej série Prípad Stodolovci si môžu diváci už od dnešného dňa pozrieť iba na Voyo.

 

 

 

Viac o téme: SériaKrimiVoyo
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu