Nedeľa16. jún 2024, meniny má Bianka, Blanka, zajtra Adolf

Back To Black: Pocta talentu, sile a úprimnosti Amy Winehouse

Amy Winehouse
Amy Winehouse (Zdroj: SITA)

V kinách vynikne aj jej jedinečná hudobná tvorba. Bola jedným z najväčších speváckych talentov 21. storočia. Mohla dokázať neuveriteľné veci. Ale nestihla to.

Vo filme Back To Black zažijete krátky, ale o to intenzívnejší životný príbeh Amy Winehouse mapujúci obdobie tvorby albumu Back To Black. Život a kariéru Amy Winehouse (Marisa Abel) zásadne ovplyvnili dvaja ľudia. Prvou bola jej babička Cynthia (Leslie Manville), svojrázna, oduševnená a originálna žena, ktorá jej odovzdala svoju živočíšnu povahu, lásku k džezu, túžbu ísť vždy svojou cestou a nerobiť kompromisy. Druhým človekom bol jej priateľ Blake (Jack O’Connell), život s ktorým bol ako jazda na šialenej horskej dráhe, počas ktorej Amy prepadla viacerým závislostiam. Paradoxne v najťažšom období svojho života, keď prišla o obe tieto opory (jej stará mama zomrela na rakovinu pľúc a s Blakeom sa rozišla), nahrala svoj zásadný album Back To Black, ktorý patrí k tomu najlepšiemu, čo v hudbe 21. storočia dodnes vzniklo. Amy sa vďaka nemu stala superhviezdou a dala sa opäť dokopy s Blakeom. Ale celosvetová pozornosť, ktorej sa jej dostávalo, nemala u tohto možno až príliš krehkého dievčaťa šancu, hoci sa o to snažila a takmer sa jej to podarilo.

Režisérka Sam Taylor-Johnson sa pri písaní scenára spojila so scenáristom Mattom Greenhalghom a na natáčaní spolupracovala s prevažne ženským štábom vrátane kameramanky Polly Morgan, produkčnej Sarah Greenwood, scénografky Katie Spencer, kostymérky PC Williams a vlasovej a make up artistky Pety Dunstall. "Jednoducho sme cítili, že je to veľmi silné prostredie na rozprávanie príbehu o takej mocnej sile ženy, ktorú akoby sme všetky podporovali," povedala Taylor-Johnson. "Samina vízia filmu bola veľmi intímna - naozaj chcela, aby ľudia pochopili, kto bola Amy ako človek," dodala kameramanka Morgan, ktorá sa pri použití detailných záberov vo filme inšpirovala filmami francúzskej novej vlny, ako napríklad Breathless z roku 1960. Ďalšou mimoriadne dôležitou ženou v tíme bola herečka, ktorá samotnú Amy stvárnila. Nájsť ju bola obrovská výzva. Kastingová agentka Nina Goldová zredukovala stovky uchádzačiek na osem žien, ktoré sa zúčastnili na jednodňovom castingu. "Sedem prišlo oblečených ako Amy a Marisa prišla oblečená ako Marisa, ale Marisa bola jediná, ktorá, keď sa pozrela do kamery, bola Amy," spomína režisérka Taylor-Johnson. "Našla vo svojej duši niečo, čo skutočne odrážalo to, kto bola Amy. Taký moment je pre režisérov ako zlatý prach.” Okrem Marisy vo filme uvidíte aj Eddieho Marsana, Jacka O'Connella, Lesley Manville, Ansua Kabiau, Bronsona Webba a ďalších. Životopisnú drámu Back To Black prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 16. mája.

Viac o téme: PoctaAmy WinehouseFilmNovinka
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu