Streda24. júl 2024, meniny má Vladimír, zajtra Jakub

Naživo: RTVS ponúkne priamy prenos z inaugurácie prezidenta SR

Peter Pellegrini Zobraziť galériu (2)
Peter Pellegrini (Zdroj: Ján Zemiar)

RTVS ponúkne divákom a poslucháčom v sobotu 15. júna priamy prenos z inaugurácie prezidenta SR Petra Pellegriniho. V televíznom vysielaní budú môcť diváci celý priebeh inaugurácie sledovať na Jednotke a spravodajskom okruhu RTVS :24.

Pre poslucháčov bude podujatie v rozhlasovom vysielaní mapovať Rádio Slovensko. Okrem toho bude inaugurácia prezidenta SR rezonovať počas celého dňa vo vysielaní RTVS :24 a vo všetkých hodinových správach v Rádiu Slovensko, Rádiu Regina, a tiež v Rádiu_FM. RTVS :24 bude o inaugurácii prezidenta SR Petra Pellegriniho v sobotu 15. júna vo vysielaní informovať od prvého spravodajského bloku o 7.00 h. O 9.00 h odvysiela Mimoriadne štúdio s moderátorom Alfonzom Šuranom. V štúdiu privíta Pavla Demeša, bývalého poradcu prezidenta Michala Kováča a Mareka Trubača, bývalého hovorcu prezidenta Ivana Gašparoviča. Rozprávať sa budú o tom, ako sa bude uskutočňovať slávnostná schôdza NR SR, aké sú ústavné právomoci prezidenta SR, aký je význam slávnostného Te Deum, ktoré je súčasťou programu. RTVS :24 predstaví aj proces odovzdania Prezidentského paláca a divákom ponúkne aj pohľad do interiéru Grasalkovičovho paláca. Živé vysielanie z inaugurácie prezidenta SR odštartuje na Jednotke a RTVS :24 o 10.45 h.

Z Mlynskej doliny sa divákom prihovorí moderátorka Barbora Bodáková, ktorá v štúdiu privíta ústavného právnika Radoslava Procházku, odborníka na protokol Romana Rotha či hovorcu OS SR Štefana Zemanoviča. Do vysielania vstúpi z externého štúdia na nábreží Dunaja aj moderátorka Janette Štefánková, ktorá priblíži dianie priamo spred bratislavskej Reduty, kde sa uskutoční slávnostná schôdza NR SR . Tá sa porozpráva okrem iných s hovorkyňou Petra Pellegriniho Patríciou Medveď Macíkovou a politológom Erikom Lášticom. Po slávnostnej schôdzi NR SR sa prezident presunie na prehliadku jednotiek OS SR, po ktorej ponúkne RTVS exkluzívny rozhovor moderátora Ľubomíra Bajaníka s prezidentom SR Petrom Pellegrinim. Bude nasledovať ekumenická bohoslužba v katedrále sv. Martina, pred ktorou bude dianie monitorovať Nina Janešíková. RTVS pripravuje externé štúdio aj pred Prezidentským palácom, kde sa uskutoční prevzatie paláca a rozlúčka s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Na mieste bude redaktorka Barbora Šišoláková. Predpokladaný koniec živého vysielania je o 15.30 h. Na RTVS :24 bude pokračovať Mimoriadne štúdio. Moderátorka Slavomíra Dvořáková v štúdiu privíta politologičku Máriu Kočnerovú, sociologičku Zuzanu Kusú, bezpečnostného analytika Radovana Bránika a dekana Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici Branislava Kováčika. Téme inaugurácie sa bude RTVS :24 venovať aj v ďalších spravodajských blokoch až do 22.25 h.

Naživo: RTVS ponúkne priamy
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: FB Z. Č.)

V rozhlasovom vysielaní bude inaugurácia prezidenta SR rezonovať vo všetkých hodinových správach, ako v Rádiu Slovensko, Rádiu Regina, a tiež v Rádiu_FM. V Rádiožurnále o 7.00 h bude RTVS informovať o priebehu inaugurácie, bezpečnostných opatreniach, prinesieme aj profil novej hlavy štátu Petra Pellegriniho, pripomenieme si právomoci hlavy štátu a zhodnotíme päťročný mandát končiacej prezidentky Zuzany Čaputovej. Mimoriadne štúdio venované inaugurácii novej hlavy štátu odštartuje vo vysielaní Rádia Slovensko o 11.30 h. Moderátorom živého vysielania bude Matej Baránek, s ktorým bude v štúdiu komentovať inauguráciu a jednotlivé vystúpenia ústavných činiteľov aj odborník na protokol a analytik. Od 11.45 h odvysiela Rádio Slovensko priamy prenos slávnostnej schôdze NR SR z budovy Slovenskej filharmónie. Z Reduty bude naživo po rozhlasových linkách sprievodcom inaugurácie Marián Kukelka, ktorý sprostredkuje dianie priamo z budovy Slovenskej filharmónie. Rádio Slovensko poslucháčom naživo prinesie aj zloženie sľubu nového prezidenta, vystúpenia najvyšších ústavných činiteľov, predsedu Ústavného súdu či zástupcov parlamentných strán, vrátane prvého príhovoru inaugurovaného prezidenta Petra Pellegriniho.

Po skončení inaugurácie a prehliadky ozbrojených síl Slovenskej republiky ponúkne Rádio Slovensko po 13.10 h poslucháčom v spoločnom priamom prenose s televíznou RTVS :24 rozhovor prezidenta SR Petra Pellegriniho s Ľubomírom Bajaníkom. Rozhlasové spravodajstvo bude tiež informovať o Slávnostnej bohoslužbe slova Te Deum z Dómu sv. Martina, po jej budú redaktori rozhlasového spravodajstva sledovať aj prevzatie Prezidentského paláca prezidentom SR, ako aj pietne akty kladenia vencov prezidentom Petrom Pellegrinim pri pamätníku M. R. Štefánika a pri pamätníku Brána Slobody. V Rádiožurnále o 18.00 h prinesie RTVS kompletný súhrn o inaugurácii novej hlavy štátu, od najpodstatnejších momentov, reakcií, priebehu slávnostnej bohoslužby až po prevzatie prezidentského úradu Petrom Pellegrinim. Téme inaugurácie, ako aj prvým krokom, zahraničným cestám a rozhodnutiam novej hlavy štátu v prezidentskom úrade sa bude Rádio Slovensko venovať v diskusiách aktuálnej publicistiky Z Prvej ruky, K Veci, a tiež v Sobotných dialógoch.

 

 

Viac o téme: InauguráciaRTVSPeter PellegriniPrezident SR
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu