Sobota20. júl 2024, meniny má Eliáš, Iľja, Eliána, zajtra Daniel

České chaty snů II: Nové inšpiratívne diely už čoskoro na Prima SK

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: TV Prima)

Inšpiratívny a zábavný program České chaty snů o premenách chát a chalúp bude aj na slovenských televíznych obrazovkách pokračovať druhou sériou. Od nedele 14. júla na kanáli Prima SK prinesú svieži dizajnový vietor!

Reláciou sprevádza a na premenách sa podieľa trio skúsených tvorcov a vtipkárov – k osvedčeným tváram, architektovi Petrovi a sochárovi Sebastianovi sa tentoraz pridá architekt Ondřej. Tešte sa na výsledky ôsmich zaujímavých premien z rôznych kútov českej prírody. Česi patria medzi národy, ktoré majú najradšej chatárčenie a chalupárčenie a takmer každý víkend vyrážajú skrášľovať svoje druhé nehnuteľnosti. Niektoré však svojim majiteľom takpovediac padajú na hlavu, alebo si nevedia rady s tým, ako ich skrášliť, inovovať alebo dispozične upraviť. A práve preto je tu náš program pre pár odvážlivcov, ktorí zveria svoj domček do rúk našich protagonistov. Cieľom projektu je primäť divákov, aby začali uvažovať nad rekonštrukciou chát a chalúp iným spôsobom. Vymaniť sa zo zavedených stereotypov a nebáť sa experimentovať. Odmenou potom môže byť výnimočný objekt, ktorý vydarenou rekonštrukciou nielen získa na hodnote, ale bude predovšetkým robiť radosť svojim majiteľom. Štýlom sa program približuje svetovým formátom o prestavbách druhého bývania. Navyše prináša exkluzívne zábery z krásnych miest Českej republiky. Veľkolepé premeny čakajú na chaty a chalupy na zaujímavých miestach primárne na samotách, v lesoch, pri vode. Seriál sa zameriava na objekty ukryté v srdci českej prírody. Na rozdiel od iných formátov sa seriál nezameriava na osobné príbehy, ale na objekt ako taký – jeho históriu a genius loci. Tešte sa na osem nových premien, z toho jeden špeciálny dvojdiel!

České chaty snů II:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TV Prima)

„Natáčanie bola nová, náročná a zábavná skúsenosť, ktorú som si aj vďaka štábu a spolupracovníkom užil. Výzvou bolo hlavne dobre pripraviť a navrhnúť rekonštrukciu každej z chát, ktoré boli každá iná a každá vyžadovala špecifický prístup. Teším sa, že naša práca, aj keď často jednoduchá a punková ľudí inšpiruje aj k netradičnejším prístupom k opravám svojich chát, a že sa hlavne budú naším snažením baviť,“ hovorí k novej sérii nováčik Ondřej Zdvomka. Architektami relácie sú: Ing. arch. Petr Portych, ktorý pochádza z Českých Budějovíc, ale väčšinu života strávil v Prahe. Štúdium architektúry začal v Prahe, štúdiá dokončil v Brne. Už od strednej školy sa pohybuje v odbore, kde si postupne vyskúšal všetky možné profesie a výstavbu si ohmatal v praxi. Na tomto základe stavia aj svoju architektonickú prax, počas ktorej prešiel od menších ateliérov k šesťročnej spolupráci s architektonickým ateliérom ADR. Spolu s Martinom Štroufom prevádzkuje ateliér Apostrof architekti, v ktorom sa venujú všetkým veľkostiam projektov. „Práci venujem takmer všetok svoj čas, pocit z dobre odvedenej práce a spokojnosť klienta za to však stojí. Rodina má našťastie pochopenie, vo voľných chvíľach si spoločne radi vyčistíme hlavu na golfe alebo výletom na bicykli.“

Ondřej Zdvomka je ročník 89, dieťa revolúcie. V mladosti obyčajný chlapec, s pribúdajúcim vekom sa toho veľa nezmenilo. Žije a pracuje v Bohumíne. Architekt, ktorý sa sústreďuje na veci podstatné pre život a nerieši tie, na ktorých toľko nezáleží, najmä pri navrhovaní. Svojho času hlavný architekt Frýdku-Místku, dnes architekt na voľnej nohe. Súčasť architektonického ateliéru RASTERIX, ktorý založil spolu so spolužiakmi z Českého vysokého učení technického. Má rád prirodzené, pekné domy, veci, zvieratá a ľudí. Navyše má rád hokej a lyžovanie. Vo firme Master Design má na starosti predovšetkým tvorbu zábavných konceptov budúcich domov. V práci ho baví premýšľať nad tým, ako chcú klienti bývať, ako budú v stavbe tráviť svoje dni a čo všetko budú k pohodlnému bývaniu potrebovať. Jeho vysnívanou zákazkou je väčší mestský celok bytových domov v Moravsko-sliezskom kraji.

České chaty snů II:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TV Prima)

MgA. Sebastian Wojnar je absolventom Akadémie výtvarných umení Praha – Školy Jindřicha Zeithammla (Ateliér sochárstva II) a Školy Vojtěcha Míči (Ateliér figurálneho sochárstva a medaily). Jeho figurálna tvorba je charakteristická rešpektom k prírode a jej aplikovaním do vlastnej tvorby. Sebastian sa vo svojich sochách a dielach snaží nájsť symbiózu medzi prírodou a človekom. „Podstatou mojej tvorby je práca s figúrou a jej fragmentovaním. Dôležitú úlohu v mojom uvažovaní hrá viera a ukrývanie symbolu. Symboly vnímam ako možnosť sprostredkovať viac myšlienkových pochodov v jednom hmatateľnom celku.“ Po ukončení štúdií prijal ponuku pracovať v prestížnom dizajnérskom tíme v oblasti automotive. Pri tejto práci založil autorský ateliér „SW“ v historických priestoroch objektu Fabrika 1861, Semily. V roku 2022 prijal ponuku TV Prima a podieľa sa na projekte České chaty snů, v ktorom vedľa spolumoderátorskej úlohy realizuje v rámci dizajnu daných objektov svoje diela. Aktuálne sa naplno venuje sochárskemu poslaniu, prípravám autorských projektov a výstav v ČR aj zahraničí. V spojení so spoločnosťou DENNART pripravuje a realizuje umelecké projekty. Prvú epizódu druhej série relácie České chaty snů uvidia diváci na kanáli Prima SK už v nedeľu 14. júla o 20.15 h.

 

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu