Nedeľa26. máj 2024, meniny má Dušan, zajtra Iveta

Európania NECHCÚ na internete čítať BLUDY: Politikov žiadajú o opatrenia... Nevedia, ktorým informáciám veriť!

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: Pixabay)

Až 85 percent občanov členských krajín EÚ požaduje od politických orgánov viac opatrení proti šíreniu dezinformácií na internete. Vyplýva to zo štúdie Bertelsmannovej nadácie zverejnenej vo štvrtok, na ktorú upozornili viaceré európske médiá.

Takmer 90 percent (89 percent) opýtaných žiada od tých, ktorí sú zodpovední za prevádzku internetových platforiem, aby prijali väčšie záväzky v boji proti dezinformáciám. Nadácia v projekte Upgrade Democracy uvádza, že túžba Európanov po dôraznejších krokoch proti dezinformáciám ide ruka v ruke s uvedomením si tohto problému v radoch ľudí žijúcich v EÚ. Vyše polovica (54 percent) opýtaných uviedla, že často alebo veľmi často majú pochybnosti o pravdivosti obsahu na internete a 39 percent si je podľa svojich slov vedomých, že sa s dezinformáciami stretli.

Európania NECHCÚ na internete
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Pixabay)

"Dôveryhodné informácie sú základom na vytváranie rozumných názorov - a teda základom demokratickej diskusie," povedal Kai Unzicker zodpovedný za uvedenú štúdiu v rámci nadácie. Zdôraznil, že v Európe ľudia cítia veľkú neistotu v súvislosti s tým, aký digitálny obsah je dôveryhodný a s čím sa zámerne manipuluje. "Nikto, kto chce posilniť demokraciu, nemôže nechať občanov osamotených v boji proti dezinformáciám," dodal. Nadácia spresnila, že zistené údaje jasne poukazujú na potrebu konať, pretože menej ako polovica opýtaných ľudí - 44 percent – si overuje informácie, ktoré dostáva cez internet. Len 22 percent niekedy nahlásilo zistené nepravdivé informácie alebo v súvislosti s nimi varovalo iných ľudí. Nepravdivé informácie s určitou frekvenciou registrujú a nahlasujú najmä používatelia sociálnych sietí Twitter a Telegram.

Európania NECHCÚ na internete
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Pixabay)

Medzi vzdelanými mladými ľuďmi je ochota overovať si informácie väčšia. Unzicker však upozornil, že "schopnosť rozpoznať a nahlásiť nepravdivé informácie by nemala závisieť od veku alebo úrovne vzdelania". Štúdia rovnako naznačila, že čím viac informačných kanálov ľudia používajú, tým je pravdepodobnejšie, že odhalia nepravdivé informácie. Ak ide o vplyv sociálnych sietí na demokraciu, názory respondentov sú rozdelené. Tridsať percent Európanov vidí najmä nevýhody, 28 percent sa domnieva, že prevažujú výhody, zatiaľ čo 42 percent vidí výhody aj nevýhody. Štúdia odporúča Nemecku a Európskej únii, aby nezávislí vedci a aktéri občianskej spoločnosti systematicky monitorovali šírenia dezinformácií na internete s cieľom lepšie ich odhaľovať a označovať.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu