Piatok14. jún 2024, meniny má Vasil, zajtra Vít

Pripravovali ho dva roky, nakrúcali rok: PRVÉ zábery filmu MIKI! Nebudete sa vedieť dočkať premiéry

Milan Ondrík a Nahálka vo filme MIKI Zobraziť galériu (2)
Milan Ondrík a Nahálka vo filme MIKI (Zdroj: Joseph Marčinský/PubRes)

BRATISLAVA - Pravdu má ten, kto má moc. Bez ohľadu na to, ako ju získal… Tvorcovia thrilleru MIKI dnes predstavujú teaser a dávajú možnosť nahliadnuť do pripravovaného filmu o bývalom bossovi slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi.

Prvé dva filmy Jakuba Krónera (Bratislavafilm, Lóve) boli o ľuďoch na okraji spoločnosti, díleroch, mafiánoch, zlodejoch áut. Vo filme MIKI sa tohto žánra drží, ale po prvýkrát sa vracia do minulosti. Prináša príbeh o anti-hrdinovi, hlave organizovaného zločinu. Divoké 90. roky totiž priniesli množstvo príležitostí. Najmä tým, ktorí sa v chaose zmien zorientovali najrýchlejšie a ktorí s rastúcim úspechom strácali posledné zábrany. Pretože pravdu má ten, kto má moc.

MIKI je príbeh muža, ktorý sa vráti zo zahraničia naspäť do svojej rodnej dediny, do krajiny, ktorá sa rýchlo mení a v ktorej sa otvárajú nové veľké možnosti aj v oblasti organizovaného zločinu. Miki, pôvodným povolaním šofér autobusu, v sebe postupne objaví a aktivuje schopnosti na to, aby vybudoval jednu z najväčších a najobávanejších mafiánskych skupín v krajine.

Milan Ondrík vo filme MIKI
Zobraziť galériu (2)
Milan Ondrík vo filme MIKI  (Zdroj: Joseph Marčinský/PubRes)

Režisér Jakub Kroner však pripomína, že snímka MIKI nie je iba o hlavnej postave. Prináša obraz doby, ktorú si Slovensko nie až tak dávno zažilo a ktorá ho dodnes traumatizuje. Vníma, že téma filmu vzbudzuje veľký záujem a je predmetom vážnych spoločenských diskusií. „Aj preto som cítil, že je veľmi dôležité, ako tento film urobíme," vraví Kroner a scenárista Miro Šifra dopĺňa: "Plne si uvedomujem, že som napísal film o mužovi, ktorý má prsty v smrti desiatok ľudí. Scenár však nebuduje kult jeho osobnosti, ani jeho činy neospravedlňuje.“ Kroner uvádza, že film sa pripravoval dva roky, nakrúcal sa rok a podmienky boli veľmi náročné, "V kreatívnom tíme som mal skvelých ľudí a som rád, že sa nám to podarilo,“ dodal.

Pripravovali ho dva roky, nakrúcali rok: PRVÉ zábery filmu MIKI! (Zdroj: CinemArt SK)

Producentka Zuzana Mistríková pripomína, že film nie je životopisom Mikuláša Černáka ale autonómnym filmovým príbehom inšpirovaným skutočnými a všeobecne známymi udalosťami. "Žiadna učebnica dejepisu nedokáže sprostredkovať dnešnej mladej generácii 90. roky tak, ako filmový príbeh. A som presvedčená o tom, že o 90. rokoch musíme hovoriť, pretože vtedy sa na Slovensku stala známkou úspechu schopnosť presadiť sa za akúkoľvek cenu. Silou, aroganciou a porušovaním pravidiel," dopĺňa Mistríková. Už prvé zábery z filmu prezrádzajú, že film bude hereckým koncertom celého radu špičkových slovenských hercov, ktorému kraľuje predstaviteľ hlavnej postavy Milan Ondrík.

Galéria: Film MIKI sa pripravoval dva roky, nakrúcal sa rok

Režisér Jakub Kroner má na svojom konte divácky mimoriadne úspešné filmy. Scenárista Miro Šifra je držiteľom Českého leva i Slnka v sieti. Kameraman Mário Ondriš stál za kamerou pri všetkých Kronerových filmoch s výnimkou jeho debutu. Výtvarná stránka filmu je veľmi atraktívna a stoja za ňou architekti Erik Ivančík a Braňo Mihálik, kostýmová výtvarníčka Sandra Žigová a umelecká maskérka Andrea Štrbová. Za zvukovú stránku filmu sú zodpovední zvukoví majstri Stanislav Kollár a Viktor Krivosudský a hudobný skladateľ David Kollar (poslední dvaja držitelia Slnka v sieti).

Vo filme účinkuje viac ako 100 hercov a v hlavných úlohách diváci uvidia okrem Milana Ondríka aj Michala Kubovčíka, Annu Javorkovú, Gregora Hološku, Dušana Cinkotu, Martina Nahálku, Rebeku Polákovú a množstvo ďalších hereckých osobností.

Film MIKI vzniká v koprodukcii spoločností PubRes (SK – Učiteľka; Mečiar; MEKY), Regia Civitas Productions (SK) a Europeana Production (CZ – Vianočný príbeh), a jeho vznik finančne podporil Audiovizuálny fond. Do kín ho prinesie distribučná spoločnosť CinemArt SK 15. augusta 2024.

 

Viac o téme: FilmMikiJakub Kroner
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu