Hviezda seriálu Game of Thrones (Hra o tróny) Emilia Clarke to nemala počas natáčania ľahké. Pred niekoľkými rokmi informovala verejnosť o svojom ochorení. Teraz v rozhovore pre BBC priznala, že je zázrak, že vôbec rozpráva
Emilia Clarke bol hosťom šou Sunday Live BBC a prehovorila okrem iného aj o tom, čo všetko jej spôsobili dve aneuryzmy, ktoré utrpela v rokoch 2011 a 2013 Obe zažila počas nakrúcania seriálu z produkcie HBO, v ktorom si zahrala matku drakov Daenerys Targaryen.
Časť mozgu mi chýba
Podľa jej slov je pozoruhodné, že dokáže fungovať úplne normálne. "Tá časť môjho mozgu, ktorá už nie je použiteľne... je pozoruhodné, že dokážem hovoriť, niekedy aj normálne artikulovať, a žiť svoj život úplne normálne bez akýchkoľvek následkov," vysvetlila s tým, že patrí k veľmi malej skupine ľudí, ktorí to dokážu prežiť bez väčších dôsledkov.
"The amount of my brain that is no longer useful, it is remarkable that I'm able to speak and live my life normally. I'm in the really small minority of people who can survive that."
— Emilia Clarke Updates (@emiliacupdates) July 17, 2022
— Emilia Clarke for BBC One. pic.twitter.com/wy7GRC8UYj
"Videla som skeny mozgu a značná časť mozgu mi chýba," na čo sa herečka rozosmiala. "Táto formulácia ma vždy rozosmeje," uviedla Clarke. Dôvodom je to, že počas akejkoľvek formy mŕtvice sa určitá časť vášho mozgu na chvíľu neprekrvi a je preč. "A tak si krv nájde inú cestu, ako sa obísť, ale tá daná časť je preč," vysvetlila. Priznala, že práve účasť v seriáli jej dodala zmysel a chuť fungovať ďalej. V tom čase mala niečo po dvadsiatke.
Pamäť je to jediné, čo ako herec máte a potrebujete
Je zázrak, že dokáže každý večer odohrať dva a pol hodinové predstavenie v divadle a nezabudnúť ani jednu repliku, za čo je vďačná. "Pamäť je to jediné, čo ako herec máte. Je to vaša jediná schopnosť, ktorú potrebujete." Dodala, že nemá zmysel zúfať nad vzniknutou situáciou, keďže to je mozog, ktorý má a s ktorým musí fungovať.
Okrem svojej hereckej kariéry je Emilia Clarke zakladateľkou charitatívnej organizácie SameYou, ktorej cieľom je transformovať spôsob, akým sú ľudia, ktorí prežili poranenie mozgu, a ich blízki podporovaní prostredníctvom služieb emocionálneho, duševného zdravia a kognitívnej obnovy. Svoje ochorenie priznala v eseji pre The New York Times z roku 2019.
Vo februári 2011 utrpela subarachnoidálne krvácanie spôsobené ruptúrou aneuryzmy. Podstúpila urgentnú operáciu a následne trpela afáziou, kvôli ktorej si v jednom bode nevedela spomenúť. vlastné meno. Afázia je strata alebo porucha reči, spôsobená porušením rečových oblastí mozgu napríklad v dôsledku úrazov hlavy či krvácania do mozgu. Druhú aneuryzmu mala chirurgicky ošetrenú v roku 2013.