Streda17. júl 2024, meniny má Bohuslav, zajtra Kamila

Hviezda akčných filmov oslavuje: Neuveríte, čo robil kedysi! Jeho snímky dnes zarábajú milióny

(Zdroj: SITA)

Britský herec Jason Statham, ktorý 26. júla oslávi 55 rokov, sa preslávil v trilógii Kuriér, hral ale v mnohých ďalších akčných filmoch - Zbaľ prachy a vypadni, v pokračovaniach Rýchlo a zbesilo, Mechanik zabijak či Expendables.

Podľa BBC jeho filmy v rokoch 2002-2017 zarobili vyše miliardy libier len na lístkoch do kín.

Z bazéna cez modeling až k herectvu

Rodák z mesta Shirebrook v grófstve Derbyshire vyskúšal množstvo profesií. Ako člen Anglického potápačského tímu bol 12. na svetovom šampionáte v roku 1992. Robil karate a kickbox, hral futbal a ako model pracoval vo firme Levi's Jean, pre ktorú predvádzal džínsy. Tu si ho všimol Guy Ritchie, ktorý ho pozval na konkurz svojho nového filmu. A tak získal rolu vo filme Zbala prachy a vypadni (1998). Táto rola ilegálneho predavača diamantov mu vyniesla pozvánku k ďalším filmom.

Preslávil ho Kuriér

Naozaj veľkú hlavnú rolu ale dostal až vo filme Kuriér v roku 2002 z produkčnej dielne Luka Bessona. Tu sa objavil ako bývalý vojak Frank Martin, ktorý musí zlikvidovať svojich mafiánskych šéfov po tom, čo na neho nastražili nepríjemnú pascu. Neskôr hral aj v dvoch pokračovaniach. Ďalším hitom bol film Lúpež po taliansky a komerčný úspech oslavoval aj film Zastav sa a neprežiješ, ktorý sa dočkal pokračovania.

Prišli ďalšie hity

V roku 2010 prijal rolu vo svojom ďalšom úspešnom filme, v akčnej dráme Expendables: Postrádateľní, kde sa stretol s legendami akčných filmov, ako Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis či Dolph Lundgren. Hral aj v celkom troch pokračovaniach, kde sa objavili ďalší slávni zástupcovia akčného žánru, Jean-Claude Van Damme alebo Chuck Norris.

Pripojil sa k filmovej sérii Rýchlo a zbesilo. Z posledných snímok možno spomenúť thriller MEG: Monštrum z hlbín alebo akčná dráma Rozhnevaný muž. S partnerkou, britskou modelkou a herečkou Rosie Huntingtonovou-Whiteleyovou má syna.

Viac o téme: Jason StathamKuriérRýchlo a zbesilo
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu