Streda17. júl 2024, meniny má Bohuslav, zajtra Kamila

Uvádzal súťaž Riskuj! a bol aj vodičom sanitky: Rosák chcel byť hercom, preslávil sa ako moderátor

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Repro foto YouTube/Český rozhlas)

Hoci sa Ján Rosák, ktorý sa narodil 24. augusta 1947, síce už na televíznej obrazovke neobjavuje tak často ako predtým, stále ale patrí medzi obľúbených českých moderátorov. Dnes môžu jeho hlas ľudia počuť najmä na Dvojke Českého rozhlasu, vlani napokon oslávil polstoročné pôsobenie na rádiových vlnách, okrem toho uvádza napríklad reláciu Poklad z půdy na televízii Prima. A na rôznych staniciach sa stále objavujú reprízy ním uvádzaných programov, či už ide o Videostop alebo napríklad Riskuj.

Rosák sa narodil v Ivanovicích na Hané a vždy si želal byť hercom. Divadlo hral už na gymnáziu, pri prijímacích skúškach na DAMU ale dvakrát neuspel a zo štúdií práv po niekoľkých semestroch zbehol. Potom vystriedal rôzne zamestnania - bol napríklad sprievodcom na hrade Rožmberk, kulisákom, vodičom sanitky i predavačom žrebov - a ako externista prišiel do rozhlasu. Neskôr sa uplatnil aj v televízii, diváci si jeho hlas a tvár dodnes spájajú najmä so zábavnými a súťažnými reláciami: napríklad Videostop, Bingo alebo Riskuj!

Uvádzal súťaž Riskuj! a
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Repro foto YouTube/Hana Zagorová neoficial)

Neprehliadnuteľným sa stal aj vďaka detskej relácii relácie Magion. Víťaz mnohých diváckych ankiet - okrem iného trojnásobný držiteľ ceny TýTý v kategórii osobnosť televíznej zábavy - si zahral tiež v seriáli z nemocničného prostredia Modrý kód a ako otec Fouras sa predstavil v českej verzii dobrodružnej televíznej súťaže Pevnosť Boyard. Rosák je ženatý, má dve dospelé dcéry a žije v Mníšku pod Brdy. Má rád dobré víno a baví ho tenis a futbal - v Amfore si zahral aj s legendárnym Pepi Bicanom.

Viac o téme: Ján Rosák
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu