Piatok29. september 2023, meniny má Michal, Michael, Michaela, zajtra Jarolím

Zdravotné PROBLÉMY českého herca: Do 10 rokov nevedel normálne rozprávať!

Marek Taclík Zobraziť galériu (2)
Marek Taclík (Zdroj: Česká televize / Lukáš Oujeský)

PRAHA - Meno Marka Taclíka je známe aj slovenským divákom. Býva však často kritizovaný, že ak hovorí rýchlo, nedá sa mu rozumieť. Marek Taclík (50) na to vopred upozorňuje. Napriek tomu je úspešným hercom, dokonca začínal ako rozhlasový moderátor. Nebyť logopédie, na takéto povolanie by mohol zabudnúť. Do svojich desiatich rokov totiž hovoril iba cez jeden kútik úst!

Marek Taclík mal odmalička problémy s rečou. „Mal som tonus svalov (napätie svalov – pozn. red.) na ľavej aj pravej strane a do desiatich rokov som v podstate hovoril iba kútikom úst. Potom som začal chodiť na logopédiu. Cvičenie si už nepamätám, ale viem, že sme sa veľmi sústredili na ten stred úst. Posledné, čo si pamätám, je cvičenie z DAMU. Občas to aj teraz robím, keď cítim, že mám stuhnutúé ústa,“ priznal herec v programe Blízke stretnutia na ČRO Dvojka.

Na logopédii ho naučili znova hovoriť. „Ja to tajím, ale okolo roku 1993 som začínal v rádiu v Ústí nad Labem ako rozhlasový moderátor. Dodnes nechápem, ako som mohol rok robiť moderátora a nikto mi nikdy nezavolal, že sa mi nedá rozumieť,“ čudoval sa Taclík. Ako sám prezradil, pomohla mu prax v rádiu, kde robil rozhovory s hercami. Raz to bolo s Jirkom Pokorným a Michalom Langom. "A oni ma potom pozvali na predstavenie do divadla. Ja som dovtedy nikdy v živote nebol v divadle."

Zdravotné PROBLÉMY českého herca:
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Mafra)

A na tom predstavení sa do divadla zamiloval. Bol prvýkrát v divadle a potom im každý deň volal, či by ho nemohli zamestnať. Oni odmietali a on stále volal, až si asi po dvoch týždňoch povedali: „Počuj, ten debil bude asi volať každý deň,“ tak ho zamestnali ako kulisáka. Takto na začiatku 90. rokov začínal v divadle. A pri herectve už zostal. Svoje povolanie miluje, hoci sa mu nevyhli veľmi vážne problémy. V roku 2018 sa dostal do insolvencie. Mesačne musí podľa nariadenia súdu posielať insolvenčnému správcovi splátku vo výške 24-tisíc Kč (cca 1 000 eur), a to sa mu napríklad v kovidových rokoch vôbec nedarilo.

„V roku 2021 malo byť z podnikateľskej činnosti na účet majetkovej podstaty na účely oddlženia poukázaných celkom 288-tisíc Kč (11 800 eur),“ uviedol insolvenčný správca. Taclík však poslal na účet len ​​218-tisíc Kč (8 930 eur). „Správca preto riešil zaplatenie dlžnej čiastky kontaktovaním dlžníka s návrhom na vyriešenie nedoplatku na splátkach vo výške 70-tisíc Kč (2 867 eur),“ stálo v liste hercovho insolvenčného správcu Michala Janovca z firmy JK Insolv. Taclík sa po celý čas v oddlžení odmieta k tejto téme akokoľvek vyjadriť.

Viac o téme: Marek Taclík
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu