Nedeľa1. október 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Prišli na tankoch a bez pozvania: 21. august 1968 si pripomenú aj v RTVS!

Okupácia 1968 Zobraziť galériu (6)
Okupácia 1968 (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Skoré augustové ráno roku 1968. Zobudil nás strašný hrmot. Nie, to nebudú mliekari, tí sú oveľa tichší. Jeden pohľad z okna a naskočili mi zimomriavky, hoci som bola dieťa a nechápala som, čo sa deje. Dolu našou ulicou sa valili tanky.

Ani po 55 rokoch by sme nemali zabudnúť na to, čo sa stalo. Ako sa v dovtedy slobodnej republike strieľalo, tiekla krv a ako nás prišli vytrhnúť z pazúrov kontrarevolúcie naši "osloboditelia", ruskí okupanti - pod krycím menom spriatelené armády Varšavskej zmluvy. Rozhlas a televízia Slovenska odvysiela v pondelok 21. augusta v deň 55. výročia okupácie Československa tematické relácie a programy.

Rebelové
Zobraziť galériu (6)
Rebelové  (Zdroj: Česká televize)

Diváci Jednotky si udalosti spred 55. rokov pripomenú retro muzíkálom režiséra Filipa Renča Rebelové. Atraktívny príbeh z malého českého mesta so stále aktuálnymi hitmi v hlavných úlohách so Zuzanou Norrisovou, Jánom Révaiom, Tomášom Hanákom, Betkou Stankovou, Ľubošom Kostelným odvysiela Jednotka o 20.30 h. Skutočný príbeh a autentickú dobu z čias okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy prinesie hraný koprodukčný film Eštebák v réžii Juraja Nvôtu a s hercami Jiřím Mádlom, Michaelou Majerníkoou, Ondřejom Vetchým, Vladimírom Hajdu, Táňou Pauhofovou, Martinom Geišbergom a Markom Geišbergom na Jednotke o 22.25 h.

O nútenom ústraní porozprávajú televízne osobnosti Jarmila Košťová a Dana Herrmannová v talkshow Anjeli strážni. V dokumente Šesťdesiatosmičkár prinesie Ján Midžiak pohľad na krízový rok 1968 očami vtedajšieho rozhlasového hlásateľa. Dokument Nezlomená hovorí o Ote Plávkovej, ktorá počas okupácie patrila medzi hlavných organizátorov vysielania z banskobystrického rozhlasového štúdia. Snímka Vlny slobody mapujú chvíle vysielania počas prvého okupačného dňa. Prostredníctvom dokumentárnej tvorby si Dvojka popoludní pripomenie aj ďalšie výrazné osobnosti

Prišli na TANKOCH a
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa)

Uvidíme aj dokumentárny film Môj neznámy vojak a prvú časť zo série Okupácia (ďalšie štyri diely zo série budú postupne odvysielané počas predposledného augustového týždňa). Nebude chýbať vlani premiérovaný dokument Rekonštrukcia Okupácie. Večer na Dvojke uvedie film režisérky Oľgy Sommerovej o 20.10 h. Pôjde o silný príbeh Marty Kubišovej Magický hlas rebelky. O tvorbe umelca, ktorý nútene musel odísť z krajiny a dianie v nej mohol sledovať iba z diaľky, bude o 21.35 h rozprávať dokumentárny film o kultovom folkovom hudobníkovi Karel Kryl – kto som?

Prišli na TANKOCH a
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: ČT)

Aj rozhlasové programové služby RTVS si pripomenú august 1968 počas pondelka viacerými reláciami. Rádio Slovensko bude v čase od 8.00 h do 9.00 h  a od 13.00 h do 14.00 h hrať iba hudbu z roku 1968Rádio Devín si o 8.35 h  pozve do relácie Ranný hosť Tomáša Kluberta a Petar Mikleho z Ústavu pamäti národa. Deň 55. výročia okupácie Československa si generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj a predstavitelia mesta Banská Bystrica pripomenú odhalením pamätnej tabule novinárke Ote Plávkovej, ktorá bude  umiestnená na budove Štúdia RTVS na ulici Prof. Sáru 1 v Banskej Bystrici.

Viac o téme: RTVSOkupácia Československa
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu