Piatok29. september 2023, meniny má Michal, Michael, Michaela, zajtra Jarolím

Veľké SKLAMANIE športových fanúšikov: Hokej na RTVS neuvidíte!

Hokej nebude Zobraziť galériu (3)
Hokej nebude (Zdroj: rtvs)

BRATISLAVA - RTVS dnes oznámila, že napriek veľkému úsiliu a niekoľkomesačným vyjednávaniam nedošlo k dohode s TV JOJ, s ktorou pred dvomi rokmi Slovenský zväz ľadového hokeja podpísal zmluvu bez obchodnej súťaže na ďalšie sezóny. RTVS tak v rámci svojich programových služieb nemôže divákom ponúknuť vysielanie slovenskej hokejovej extraligy.

Po dnešnom oznámení, ktoré RTVS poslala akciová spoločnosť Slovenská produkčná, sa situácia vzhľadom na vysielacie práva na slovenskú hokejovú extraligu finálne uzavrela. RTVS prijala informáciu o strate najvyššej domácej hokejovej súťaže s rozčarovaním a sklamaním, keďže rozhodnutiu predchádzali intenzívne rokovania na vyriešenie celej situácie. RTVS bola pripravená finančne aj procesne práva a licenciu pokryť a uzavrieť dohodu s TV JOJ, ktorá získala práva od SZĽH.

Veľké SKLAMANIE športových fanúšikov:
Zobraziť galériu (3)
Riaditeľ Sekcie športu RTVS Ján Žgravčák  (Zdroj: RTVS)

RTVS odvysielala 27 sezón slovenskej hokejovej extraligy z celkového počtu 30 a dlhé roky bola solídnym strategickým partnerom slovenského hokeja. V roku 2021 sa Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) bez akýchkoľvek rokovaní a obchodnej súťaže rozhodol, že na tri sezóny od leta 2023 s opciou na ďalších päť ročníkov bude vlastníkom práv na najvyššiu domácu hokejovú súťaž TV JOJ. RTVS mala v tom čase vysielacie práva na hokejovú extraligu v zmysle existujúcej zmluvy medzi RTVS a Asociáciou profesionálnych hokejových klubov (APHK). SZĽH vyhlásil, že vlastníkom práv nie je APHK, ale práve zväz a spor v prípade zmluvného vzťahu medzi zväzom a Asociáciou profesionálnych hokejových klubov odmietol. RTVS niekoľkokrát vyzvala SZĽH na rokovanie, avšak SZĽH nemal záujem o celej veci rokovať.

„RTVS mala uzatvorenú zmluvu s APHK, ktorá obsahovala aj opciu na ďalšie dva roky," uviedol riaditeľ Sekcie športu RTVS Ján Žgravčák. "S týmito východiskami sme v rámci sekcie športu RTVS pracovali. Po zistení, že TV JOJ má práva na túto a ďalšie sezóny slovenskej hokejovej extraligy, sme intenzívne vyzývali vedenie SZĽH na rokovania. Nemali však vôbec záujem situáciu riešiť. Je absurdné odvolávať sa na obchodnú súťaž a prípadnú dohodu medzi dvomi televíziami, keď žiadna obchodná súťaž o práva na najvyššiu slovenskú hokejovú súťaž nebola vyhlásená. Slovenská televízia roky podporovala slovenský hokej, bola jeho partnerom a dovolím si tvrdiť, že stála pri budovaní jeho fanúšikovskej základne a prispela k rozvoju tohto športu na Slovensku. Je zarážajúce, že vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja podpísalo takúto zmluvu bez toho, aby informovalo dlhoročného partnera.“ 

Veľké SKLAMANIE športových fanúšikov:
Zobraziť galériu (3)
Generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj  (Zdroj: RTVS)

„Udržanie vysielania slovenskej hokejovej extraligy v programových službách RTVS bola v tomto roku priorita. Keď sme sa začiatkom roka dozvedeli, že SZĽH bez akejkoľvek predchádzajúcej komunikácie podpísal zmluvu s TV JOJ, a tá je držiteľom licencií, začali sme ihneď rokovať. Pomerne dlho sa nastavovali podmienky, uskutočnilo sa množstvo stretnutí. Dokonca včera sme si ešte vymieňali stanoviská, ktoré by nám sublicenciu zabezpečili. Dnes na obed, dva dni pred spustením slovenskej hokejovej extraligy, nám TV JOJ oznámila, že RTVS nebola schválená boardom ako ďalší sublicencor a predala práva inej spoločnosti, ktorá si neželala, aby RTVS ako priamy konkurent vysielala tieto zápasy. Na základe predchádzajúcich jednaní sme predpokladali iný výsledok. Je to sklamanie, ale RTVS sa naďalej bude snažiť, aby hokej z jej vysielania nezmizol,“ uviedol generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

RTVS zdôrazňuje, že celý  tím športovej redakcie bol do poslednej chvíle pripravený priniesť divákom a fanúšikom slovenského hokeja tieto podujatia v najvyššej profesionálnej kvalite, čo sa týka prenosu aj odborných komentárov.

Viac o téme: RTVS
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu