Streda17. júl 2024, meniny má Bohuslav, zajtra Kamila

RTVS uvádza Knižkotipy: Ak mladí nečítajú, stretnú sa s knihonautami!

Tvorcovia seriálu Zobraziť galériu (2)
Tvorcovia seriálu (Zdroj: RTVS)

Zábavný seriál na podporu čítania mladých štartuje už v sobotu 14. októbra druhou sériou. Prvá séria Knižkotipov (16 dielov) bola odvysielaná na Jednotke RTVS ešte v roku 2022.

Formát predstavil pútavým spôsobom detským divákom proces tvorby knihy, prezentoval zaujímavých domácich tvorcov a v neposlednom rade predstavil mladým čitateľom originálne knižné tipy. Druhá séria relácie mení formu z publicistiky na atraktívny seriál zo školského prostredia. Dôvodom nadviazania na úspešnú prvú sériu je pretrvávajúca potreba edukačnej a hravej relácie o kvalitných knihách so zameraním na detského diváka a popularizáciu čítania. Tú táto relácia sprostredkúva okrem iného cez svieži štýl a humor medzi hlavnými protagonistami.

Relácia je určená primárne pre deti vo veku od 6 do 13 rokov, ale cieľovou skupinou sú aj ich rodičia a pedagógovia - relácia im poskytne prehľad o kvalitných knižných tituloch na trhu. Zámer je jasný, a to motivovať deti k čítaniu a vytvoreniu príjemného, priateľského prostredia, ktoré aktívne podporuje radosť z čítania. Prínosom projektu bude najmä „rozčítanie“ detí, čo je v dnešnej dobe mimoriadne dôležité. Za seriálom Knižkotipy stojí tvoriv‎ý tím v zložení Soňa Princová, Štefan Lelovič, Michal Rovňák, Oliver Filan a dlhodobá propagátorka čítania detí aj dospelých Viki Marcinová z OZ Krajina čitateľov.

Spoločným zámerom tvorcov je smerovanie mladých k radosti z čítania bez použitia zaužívaných názorov, že čítanie je niečo didaktické či funkčné. Tvorcovia búrajú stereotyp o  čítaní ako povinnej, niekedy dokonca otravnej aktivite, ktorá je v sérii prezentovaná ako super strávený čas. Druhá séria relácie mení formu z publicistiky na atraktívny seriál zo školského prostredia a pribúda prostredie školy ako základného kameňa pre budovanie vzťahu detí k čítaniu. Dej sa odohráva v desiatich častiach a sleduje počiny tajného výskumného tímu knihonautov. Ich úlohou bude preskúmať, prečo deti málo čítajú. Môže za to slovenčinárka, ktorá má nemoderné metódy? Alebo za to môže jednoducho fakt, že zatiaľ nenarazili na tú správnu knihu? Ešteže je tu telocvikár. Sympaťák, s ktorým zistia, že podstatná je radosť z čítania.

RTVS uvádza Knižkotipy: Ak
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Youtube/RTVS)

„Druhá séria seriálu Knižkotipy je zase o niečo zaujímavejšia a atraktívnejšia. Tvorcovia sa vybrali cestou hraného príbehu, v ktorom hlavným hrdinom nie je nikto iný ako kniha. Skupina malých knihonautov vytvára práva čitateľov. A to je dôležité. Cieľom seriálu je podpora čítania, objavovanie kúzla slov a zmyslu daných viet, nielen tých, čo čítame, ale hlavne tých, čo hovoríme. Je to akési televízne čítanie s porozumením a s humorom a hravosťou našich knihonautov. Verím, že tak ako prvú sériu si nové Knižkotipy obľúbia nielen deti, ale aj ich rodičia,“ povedal  Vladimír Balko, šéfdramaturg detskej tvorby RTVS. Nové premiérové časti relácie Knižkotipy odvysiela RTVS každú sobotu od 14. októbra vždy o 9.10 h vo vysielaní detského ranného bloku na Jednotke a potom budú dostupné v online archíve RTVS. Občianske združenie Krajina čitateľov ju taktiež plánuje šíriť medzi pedagógov na školách.

 

Viac o téme: ČítanieMladíTelevíziaKnižkotipy
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu