Piatok22. september 2023, meniny má Móric, zajtra Zdenka

Babiš to zasa pohnojil: Zverejnil klamstvá o Holcovej, súd mu prikázal ospravedlniť sa

Já nic, já muzikant Zobraziť galériu (3)
Já nic, já muzikant (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Predseda hnutia ANO a bývalý premiér Andrej Babiš sa musí ospravedlniť investigatívnej novinárke a šéfredaktorke serveru Investigace.cz Pavle Holcovej. Na facebooku o nej zverejnil nelichotivý príspevok, podľa rozsudku Krajského súdu v Prahe musí na svojom profile zverejniť ospravedlnenie najneskôr do troch dní od právoplatnosti uznesenia.

Andrej Babiš údajne vlani v apríli na svojom profile zverejnil koláž s fotografiou Holcovej. Patril k nej text "Pokud by se Babiš opovážil kandidovat na prezidenta, tak už je dávno s panem Sorosem domluvené, že na něho týden před volbami zase našijeme nějakou nepravdivou špínu. Posledně to zabralo. Pan Soros byl velmi spokojený." Text po čase z profilu zmizol, súd Babiša donútil. Príspevok podľa hovorkyne servera Investigace.cz Marie Wichterlovej reagoval na tzv. kauzu Pandora Papers, v ktorej server zverejnil, že Babiš vo svojich majetkových priznaniach neuviedol, že vlastní akcie offshorových firiem.

"Som presvedčená o tom, že sa ako novinári dodržiavajúci etické štandardy máme postaviť politikom, ktorí nám až príliš často maľujú terče na chrbát a podnecujú svojich fanúšikov, aby nás šikanovali," uviedla k rozsudku v tlačovej správe Holcová. Prípad začal riešiť Okresný súd pre Prahu-západ a vlani v decembri rozhodol, že Babiš musí príspevok zo sociálnej siete zmazať. Proti rozhodnutiu sa odvolala Holcová aj Babiš. Krajský súd po prerokovaní oboch odvolaní potvrdil, že Babiš musí príspevok odstrániť, navyše mu však uložil, aby sa do troch dní ospravedlnil.

Babiš to zasa pohnojil:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: FB František Kostián)

"Od žalovaného ako skúseného politika a osoby inak dlhodobo verejne činnej možno požadovať určitú mieru profesionálneho prístupu, ak ide o obsah a formu príspevku, ktoré zverejňuje na svojich stránkach. V tejto súvislosti by si mal byť vedomý významu novinárskej profesie pre verejný život ako jedného z prvkov zaručujúcich fungovanie demokratického a právneho štátu a potreby zvýšenej ochrany novinárov pred neoprávnenými zásahmi do ich činnosti," uviedol okrem iného krajský súd v rozhodnutí, ktoré zverejnila ČTK. Podľa Wichterlovej ide o judikát, ktorý do budúcnosti definuje zodpovednosť politikov za dehonestujúce posty a verejnú debatu na ich sociálnych sieťach. Andrej Babiš zatiaľ svoju reakciu nezverejnil.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu