Piatok12. júl 2024, meniny má Nina, zajtra Margita

Zomrel ikonický záhradkár Ivan Hričovský (†92): Milovali ho aj diváci TV JOJ!

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: TV Joj)

BRATISLAVA - Vo veku 92 rokov zomrel významný slovenský pomológ, profesor v odbore špeciálna rastlinná výroba na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre a odborník v odbore ovocinárstvo a záhradníctvo Ivan Hričovský. Informovala o tom jeho rodina.

Hričovský sa narodil 23. januára 1932 v Hornom Hričove. Po skončení štúdia v roku 1955 na Vysokej škole záhradníckej v Lednici na Morave pôsobil v ovocinárskom výskume.

V roku 1989 sa jeho život spojil so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre, kde sa zaslúžil o vznik Fakulty záhradného a krajinného inžinierstva. Na akademickej pôde vychoval veľa odborníkov ovocinárov a záhradníkov pre potrebu záhradníckej praxe.

Zomrel ikonický záhradkár Ivan
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: TV Joj)

Svoje znalosti prezentoval nielen na akademickej pôde, ale mnoho informácií z oblasti ovocinárstva či záhradníctva poskytoval aj širokej verejnosti. Absolvoval mnoho prednášok a praktických inštruktáží, bol členom redakčných rád a prispievateľom v mnohých časopisoch.

Bohaté odborné znalosti odovzdával aj prostredníctvom televíznej obrazovky či rozhlasu. Napísal desiatky odborných publikácií a v rokoch 1990 - 2010 pôsobil ako predseda Slovenského zväzu záhradkárov. Neskôr bol aj čestným predsedom Republikového výboru Slovenského zväzu záhradkárov.

V roku 2010 mu prezident SR Ivan Gašparovič udelil za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti hospodárstva, osobitne v oblasti ovocinárstva, štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra druhej triedy.

Hričovský bol známy svojimi odbornými radami, ktoré poskytoval v rôznych médiách. Pravidelným hosťom býval aj v jojkárskej relácii Nová záhrada, kde ukazoval, ako správne pestovať a starať sa o svoje záhrady. Česť jeho pamiatke! 

 

Smutná správa. 😔 Informáciu o úmrtí Ivana Hričovského priniesla facebooková stránka, ktorá pravidelne zverejňovala jeho...

Posted by Nová záhrada - oficiálna stránka on Wednesday, July 3, 2024

 

Viac o téme: Nová záhradaIvan Hričovský
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu