Streda24. júl 2024, meniny má Vladimír, zajtra Jakub

Slovenský umelecký svet v SMÚTKU: Zomrel hudobník a redaktor... Spomínať bude aj STVR!

(Zdroj: Pixabay)

BRATISLAVA - Vo veku 96 rokov zomrel v pondelok skladateľ, hudobník, aranžér, redaktor, publicista a dokumentarista Pavol Zelenay. TASR o tom informovala jeho rodina.

Pavol Zelenay a Ján Siváček boli zakladateľmi medzinárodného festivalu Bratislavská lýra. Sám Zelenay dvakrát získal ako autor hudby zlatú Bratislavskú lýru.

V roku 1952 vyšla prvá gramoplatňa s jeho skladbou Poď so mnou tancovať. V roku 1967 sa začala jeho rozhlasová dráha v Československom rozhlase na poste vedúceho redakcie populárnej hudby. Bol producentom prvého rockového albumu Zvoňte, zvonky skupiny Prúdy. V roku 2008 vyšla jeho autorská kompilácia Najkrajšie piesne Pavla Zelenaya i Antológia slovenskej populárnej hudby, ktorú zostavil. V decembri 2016 vydal notový album pod názvom 100 slovenských evergreenov.

V máji 2008 ho uviedli do Siene slávy slovenskej populárnej hudby. V roku 2007 bol ocenený Krištáľovým krídlom v kategórii hudba. Z rúk prezidenta Ivana Gašparoviča si 1. septembra 2008 prevzal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry. V júni 2018 dostal Cenu ministerky kultúry Slovenskej republiky za celoživotné pôsobenie v oblasti tanečnej a populárnej hudby aj jej dokumentovanie. Hudobný fond mu v septembri 2018 udelil Cenu Gejzu Dusíka za celoživotnú významnú skladateľskú a publicistickú činnosť.

Úmrtie Pavla Zelenaya si pripomenie aj STVR

V televíznom vysielaní bude Dvojka spomínať na Pavla Zelenaya dnes, v pondelok 8. júla večer o 20.10 h v relácii Anjeli strážni.

Rádio Slovensko si dnes 8. júla pripomenie osobnosť tohto hudobného skladateľa, dramaturga, redaktora a publicistu vo vysielaní Rádiožurnálu.

Rádio Regina Západ v stredu, 10. júla o 14.05 h odvysiela exkluzívnu premiéru relácie Hudobné dvojičky, ktorú Pavol Zelenay pripravil sám po obsahovej, ale aj po technickej stránke. Vo štvrtok 11. júla o 22.30 h v relácií Bez slov budú odvysielané inštrumentálne skladby a verzie piesní Pavla Zelenaya v podaní Tanečného orchestra Československého rozhlasu v Bratislave. V piatok 12. júla o 23.00 h a v repríze v nedeľu 14. júla o 21.00 h Na koncerte s Reginou prinesie Rádio Regina Západ zostrih koncertu, ktorý bol nahratý a uvedený pri príležitosti osemdesiatich narodenín skladateľa v roku 2018. Účinkuje Big Band Pavla Zajáčka a sláčiková skupina SOSR.

Rádio Devín ponúkne zajtra ráno 9. júla o 08.05 h v prúdovom vysielaní Ladenie, v rubrike Čo dnes počúva, poslucháčom výber autorských skladieb Pavla Zelenaya a v špeciáli Hudba.sk o 13.30 h.

Viac o téme: Pavol Zelenay
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu