BRATISLAVA - Režisérka Maia Martiniak zbierala skúsenosti žien s pôrodmi a ostala prekvapená, čo počula. Sama nedokázala uveriť, že sa ženy na Slovensku stretávajú s rôznymi formami porušovania práv a aj násilia pri pôrode, a čím šla hlbšie do témy, tým viac odkrývala skrytú tvár pôrodníctva nielen u nás, ale aj v zahraničí.
Stále sú nemocnice, kde sa rodí na chrbte, vykonávajú sa rutinné nástrihy, neúmerne sa zasahuje do pôrodu, ignorujú sa potreby ženy a jej dieťaťa, či dochádza k nepotrebnej separácii. Ako sama Maia Martiniak vraví, za vznikom filmu je úprimná túžba, aby žena a jej potreby mali v našej spoločnosti rovnocenné miesto.
Dokument vznikal sedem rokov, jeho premiéru však posunula pandémia koronavírusu. Keďže ide o citlivú tému, režisérku čakala náročná úloha nielen pri nakrúcaní, ale aj pri samotnom strihu: „Vo filme vystupujú ženy, ktoré si niesli traumatickú skúsenosť z pôrodu. Preto sme film strihali tak, aby opätovne netraumatizoval ženy, ktoré zažili niečo podobné. Aj z týchto dôvodov môže na niekoho film pôsobiť málo akčne alebo nezaujímavo. Ale ak poznáte traumu a jej súvislosti, odnášate si z filmu silný zážitok a chcete ho vidieť znovu. Môžete tak objaviť ďalšiu a ďalšiu vrstvu, a možno aj preliečiť svoju vlastnú traumatickú skúsenosť.“
Téme pôrodov sa Maia Martiniak v súčasnosti venuje už len okrajovo. Vníma snahy zlepšovať pôrodníctvo na Slovensku, ale sú skôr postavené na individuálnej snahe zdravotníkov, nie na systémovej zmene. „Zaznamenala som pozitívne snahy aj v niektorých slovenských pôrodniciach alebo vznik prvého Centra pôrodnej asistencie v Trenčíne. Chcelo by to však systémové zmeny zhora, aby sa v pôrodnici cítili bezpečne všetci. Ako ženy a ich deti, tak aj zdravotníci, ktorí na svoju prácu potrebujú nielen dostatočné finančné ohodnotenie, ale aj bezpečné a rešpektujúce prostredie. A to už ani nehovorím o takej samozrejmosti, že aj otec je rodič a má plné právo byť pri pôrode a so svojím dieťaťom, bez ohľadu na prípadné komplikácie.“
Melody vstupuje do filmu tak, ako vstúpila do nakrúcania. Nečakane a zrazu. Stojí pred nami plná emócií, s odhodlaním poraziť svoju bolesť. Cez svoje umenie stelesňuje všetko, čo pri pôrode zažila a do hĺbky odhaľuje svoju traumu z pôrodu. Vďaka jej úprimnosti a pohľadu expertky Penny Simkin rozumieme Stelle, ktorá nedokázala uniesť bolesť z pôrodu a zažalovala nemocnicu. Kaskáda udalostí, ktoré sa jej pri pôrode v nemocnici stali, znejú ako nemožný príbeh. A predsa sa stali. Cez pôrody ďalších žien sa nám otvára možnosť zažiť pôrodný proces, preniknúť do systému zdravotníctva a vytvoriť si vlastný názor.
Dokumentárny film Neviditeľná odvysiela JOJ SVET v sobotu 22. marca o 22:00.