Sobota13. júl 2024, meniny má Margita, zajtra Kamil, Lara

Úmrtie herca Ivana Letka (†89): RTVS mu vzdáva poctu, MENÍ program!

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Tv Markíza)

BRATISLAVA - RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí herca a pedagóga Ivana Letka. Pravidelne sa objavoval na televíznej obrazovke v divadelných pondelkoch, neskôr v slovenských seriáloch. Jeho hlas obohatil nejeden dabing.

RTVS dnes uskutočnila zmeny v programe vysielania. Chce si uctiť naozaj významnú osobnosť slovenskej kultúry.

Docent Ivan Letko, mimoriadny profesor sa narodil 9. decembra 1934 v obci Farná pri Štúrove. Vyrastal v Hlohovci, kde popri štúdiu na gymnáziu pôsobil v ochotníckom divadle. Roku 1956 ukončil štúdium herectva na VŠMU, potom desať rokov pôsobil v Divadle SNP v Martine. V roku 1967 sa stal členom činohry Novej scény v Bratislave a súčasne jej umeleckým šéfom. 

Bol v prvom rade významným slovenským hercom, dlhoročným divadelným pedagógom hereckej tvorby na VŠMU a na konzervatóriu. Vyše 30 rokov bol pedagógom na katedre herectva a réžie na bratislavskej VŠMU. Okrem televízie ho poznáme z dabingu, rozhlasu a divadla. Bol manželom herečky a rozhlasovej režisérkySilvie Stredňanskej-Letkovej a otcom dcéry Hany Gajdošovej-Letkovej, rovnako herečky a hereckej pedagogičky.

Ivan Letko zomrel v nedeľu 21. januára 2024 v Bratislave vo veku 89 rokov. Jeho osobnosť si RTVS pripomenie na Dvojke dnes v pondelok 22. januára predpoludním o 10.00 h v relácii Generácia a o 10.25 h odvysielaním  inscenácie Tanec nad plačom.

Ivan Letko v divadelnom kuse Limonádový Joe
Zobraziť galériu (2)
Ivan Letko v divadelnom kuse Limonádový Joe  (Zdroj: SND)

Viac o téme: úmrtieRTVSIvan Letko
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu