Pondelok20. máj 2024, meniny má Bernard, zajtra Zina

Radara zo seriálu M*A*S*H* diváci milovali, no štáb nenávidel

Gary Burghoff ako Radar Zobraziť galériu (4)
Gary Burghoff ako Radar (Zdroj: MASH)

Navonok vystupovali ako veľká rodina, no vo vnútri tejto rodiny to vrelo. Seriál M*A*S*H* sprevádzali konflikty, o ktorých diváci sledujúci seriál v televízií nemali ani potuchy. Častým zdrojom týchto problémov bol Gary Burghoff alias Radar.

Divákmi milovaný, no štábom nenávidený, aj taký bol Gary Burghoff, predstaviteľ roztomilého úradníka Waltera Eugena O´Reillyho, ktorému však väčšina nepovedala inak než „Radar“. Pre dnes už 71-ročného herca bola postava Radara jeho najväčšou životnou úlohou. Získal za ňu množstvo ocenení Emmy a nezmazateľne sa zapísal do srdcí miliónov fanúšikov na svete.

Radar bol roztomilý, nevinný, s veľkým srdcom a malou výškou. Pre Henryho Blakea bol synom, akého by určite chcel doma mať. Jeho detský pohľad na svet vniesol do seriálu niečo, čo divákov priťahovalo. Kým fanúšikovia za to Burghoffa zákonite milovali, tak pre štáb bola spolupráca s ním neraz veľmi náročná. Burghoff bol hercom, ktorý ku stvárňovaniu svojej postavy pristupoval v mnohom atypicky. Nebol hercom odchovaným na klasike, akými boli David Odgen Stiers (Charles Emerson Winchester III.) alebo Larry Linville (Frank Burns), ale tým typom herca, ktorý chcel všetkému vždy rozumieť. Mike Farrell (B.J.) i McLean Stevenson (Henry Blake) o ňom hovorili, ako o najlepšom hercovi z celého hereckého zoskupenia, no režiséra vedel svojimi otázkami neraz vyviesť z rovnováhy. Burghoff totiž potreboval Radara poznať do najmenších detailov a preto od režiséra požadoval, aby mu vysvetlil, prečo bude Radar robiť to či ono.

Gary Burghoff
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: MASH)

To však nebolo to najhoršie. Oveľa horšou stránkou boli Burghoffove časté konflikty s jednotlivými hercami. S výnimkou McLeana Stevensona a čiastočne Mika Farrella nebol azda nikto, s kým by Burghoff nebol v napätí. Často bol nepríjemný, slovne útočný, arogantný, a predovšetkým jeho konflikty s Alanom Aldom, predstaviteľom Hawkeyho, vytvárali v štábe nepríjemné ovzdušie.

„Po siedmich rokoch hrania rovnakej postavy cítim, že nudím sám seba a nechcem nudiť aj publikum,“ povedal na margo svojho odchodu zo seriálu predstaviteľ Radara. Za Burghoffovými slovami adresovanými pre oficiálne médiá sa však ukrývali osobné problémy, o ktorých introvertný herec len veľmi ťažko rozprával. Depresie, syndróm vyhorenia a rozvod – to boli tri veci, ktoré herca vnútorne veľmi ťažili. Pre Burghoffa bola rodina všetkým. Kým Alanovi Aldovi sa podarilo nájsť harmóniu medzi prácou a rodinou, tak Burghoff ju ani za sedem rokov účinkovania v seriáli nenašiel. Cítil, že je manželom na baterky, len príležitostným otcom a že mu uniká čas. Veril, že ak odíde zo seriálu teraz, podarí sa mu zachrániť krachujúce manželstvo. Ako sa neskôr ukázalo, zachrániť ho už nedokázal.

Gary Burghoff s Alanom
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: MASH)

Nie každý bol však s jeho odchodom zmierený. Mike Farrell, ktorý si Burghoffa ako herca vysoko cenil, sa ho do posledných chvíľ snažil presvedčiť, aby v seriáli zostal a pokračoval. Pripomínal mu pri tom nechvalne známy osud jeho bývalých hereckých kolegov McLeana Stevensona a Wayna Rogersa, ktorí si po skončení svojho účinkovania v M*A*S*H*-i už nezískali žiadne významnejšie herecké príležitosti. Nepomohlo to. Burghoff cítil, že musel odísť. Jeho odchod bol však na spadnutie už od tretej sezóny, kedy narastali jeho epizódne absencie. A keď mu o štyri roky na to vypršala platnosť kontraktu, bolo rozhodnuté.

Aj keď na svojich hereckých kolegov pôsobil neraz negatívne, herci pristupovali k celému „organizmu“ M*A*S*H* maximálne profesionálne. O konfliktoch nikdy verejne nehovorili. Keď Alan Alda prišiel za Burghoffa prevziať cenu Emmy za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe v komediálnom seriáli, tak o ňom bez všetkej irónie prehlásil, že je to „úžasná a jedinečná osoba“. To, čo si možno v skutočnosti myslel, zamlčal. Alda, s ktorým mal Burghoff časté spory, mu však pravdepodobne veľmi dobre rozumel. Sám dobre vedel, aké to bolo byť manželom, ktorý väčšinu času nie je ani doma. Aj Burghoff, napriek tomu, ako konfliktný vedel byť, vždy úprimne tvrdil, že si svojich hereckých kolegov veľmi váži. Keď v roku 2009 vyšla jeho kniha, napísal v nej, že sa po každom zo svojich výbuchov, cítil veľmi zahanbene a sklamane. Bolo to prvýkrát, čo sa Burghoff podobne otvorene vyjadril ku svojmu účinkovaniu v seriáli. Nerád poskytoval rozhovory, nerád sa rozprával o M*A*S*H*-i a nerád spomínal na tieto časy. Každý dobrý moment bol totiž v jeho spomienkach prepletený s tým bolestivým.

Asi už nikto nikdy Garymu Burghoffovi nevezme to, čo mu bolo dané, ako on sám neskôr veril, od Boha. Schopnosť vyčariť úsmev, rozosmiať, poučiť i vnútorne obohatiť. Cez to všetko aký bol Gary Burghoff ako človek nedokonalý, bol ako herec priam dokonalý. Jeho starostlivosť o zajacov neďaleko od fronty, spánok s plyšovým medvedíkom, jeho „radarové“ schopnosti, to všetko robilo výškou malého muža v očiach divákov veľkým. „Hoci viem, že nebolo veľa sĺz pri mojom odchode zo seriálu, tak viem, že oni na moju počesť plakali. Všetkých som za to veľmi rešpektoval.“

Gary Burghoff so seriálovými
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: MASH)

Viac o téme: Gary BurghoffMASH
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu