Štvrtok12. september 2024, meniny má Mária, Mia, zajtra Ctibor, Tobiáš, Tobias

Písali dejiny: Najlepšie filmy podľa historických osobností

Daniel Day-Lewis ako Abraham Lincoln
Daniel Day-Lewis ako Abraham Lincoln (Zdroj: Youtube)

Dejiny ľudstva ponúkajú množstvo zaujímavých príbehov a inšpirujúcich osobností, či už v dobrom alebo zlom. Pozrite sa s nami na prehľad filmov, ktoré práve na týchto ľuďoch a ich osudoch stoja a prežili aj test časom.

Spartakus (1960)

Seriálov a filmov na tému hrdinského otroka Spartaka, ktorý sa v roku 73 pred Kristom vzbúril Rimanom a utiekol, je veľké množstvo. Avšak ten najcennejší z nich vznikol na úplnom začiatku 60-tych rokov minulého storočia pod taktovkou geniálneho Stanleyho Kubricka, kde hlavnú postavu odbojného gladiátora stvárnil Kirk Douglas. 184 minútový epos je dodnes zapísaný vo filmových dejinách zlatými písmenami.

Zaujímavosti:

  • Kubrick nemal kontrolu nad scenárom, ktorý považoval za plný hlúpeho a zbytočného moralizovania. Od tohto projektu si už na to dával pozor.
  • V roku 2007 bola magazínom Premier hláška „Ja som Spartacus“ zvolená za 64. najlepšiu filmovú hlášku všetkých dôb.
  • Filmári museli pôvodne vystrihnúť kontroverznú scénu, kde sa Marcus Crassus pokúša zviesť Antonia. Scéna sa nakoniec dostala do snímky späť pri vyrábaní rozšírenej edície.

Nevymeškajte seriál Spartakus: Krv a piesok na Dajto!


Kráľova reč (2010)

Oscarová dráma Toma Hoopera Kráľova reč, v hlavnej úlohe s Colinom Firthom, sleduje príbeh britského princa Juraja VI., alias Bertieho, ktorý sa po smrti svojho otca a škandálnom odstúpení brata Eduarda VIII. dostáva v roku 1936 na trón. Nastáva však jeden problém – kráľ totiž trpí chybou reči a je nesmelý, pričom krajina na sklonku vojny potrebuje silného vodcu. Nového kráľa preto čaká s podporou priateľov a kráľovskej rodiny dlhý, ale potrebný prerod.

Zaujímavosti:

  • Radca Lionel nedovolil Bertiemu fajčiť, pričom mu vravel, že „vdychovanie dymu do vašich pľúc vás zabije“. V skutočnosti kráľ Juraj VI. v roku 1952 zomrel práve na rakovinu pľúc.
  • Scenárista David Seidler chcel natočiť film už skôr, avšak rešpektoval prianie Alžbety, kráľovny matky, aby nevznikol počas jej života.
  • Pôvodne mal Juraja VI. hrať Paul Bettany, ktorý odmietnutie dodnes ľutuje.

Trója (2004)

Kto by nepoznal hollywoodsky veľkofilm s Bradom Pittom ako božským Achillom? Slávny príbeh konfliktu, ktorý prerástol až do legendárnej trójskej vojny, ponúka všetko – lásku, zradu, lesť, akciu a hviezdne obsadenie. Okrem Pitta si totiž vo filme zahrali aj Orlando Bloom, Sean Bean, Diane Kruger či Peter O'Toole.

Zaujímavosti:

  • Brad Pitt trénoval šesť mesiacov, aby získal postavu gréckych sôch.
  • Názov filmu nebol v Taliansku preložený, pretože „Troia“ znamená v tamojšom slangu prostitútku.
  • Najväčšia filmová bitka sa nakrúcala 4 dni a podieľalo sa na nej takmer 1250 komparzistov, pričom niektorí pochádzali z vojenskej športovej akadémie.

Vychutnajte si ďalší film s Bradom Pittom Svetová vojna Z už 16. septembra na HBO


Statočné srdce (1995)

Mel Gibson nie je iba známy herec, ale aj uznávaný režisér. Potvrdil to aj svojim druhým filmom, v ktorom zabŕdol do škótskych dejín. William Wallace sa v 13. storočí postavil do čela odporu proti anglickému kráľovi Eduardovi I. a začal svoju púť za vykúpením, pomstou a slobodou. Snímka získala 5 sošiek Akadémie, medzi inými aj za najlepší film a réžiu.

Zaujímavosti:

  • Filmom sa inšpirovala aj britská heavy-metalová kapela Iron Maiden pri skladaní piesne s názvom „Clansman“ (Príslušník klanu).
  • Mel Gibson nechcel hrať Williama Wallacea, pretože sa naňho cítil príliš starý. Nakoniec však musel zmeniť názor, lebo inak by mu štúdio Paramount zatrhlo financovanie.
  • Ako jednu z hlavných inšpirácií pri bojových scénach uviedol Gibson aj Kubrickovho Spartaka.

Posol: Príbeh Johanky z Arku (1998)

Francúzsky režisér a scenárista Luc Besson v roku 1998 sfilmoval časť dejín jeho vlasti o známej národnej hrdinke. Odvaha rozhodne nechýbala mladej, iba 16-ročnej dcére roľníka Johanke (Milla Jovovich). „Panna Orleánska“ na počiatku 15. storočia prichádza na pomoc kráľovi Karolovi VII. (John Malkovich), aby oslobodila francúzsky národ spod okov, ktoré naň zasadili Angličania a Burgunďania.

Zaujímavosti:

  • Film mala pôvodne režírovať Kathryn Bigelow, avšak odmietla, keď Besson trval na tom, aby Johanku hrala Milla Jovovich, v tom období Bessonova manželka.
  • Kathryn Bigelow chcela do filmu obsadiť Sinéad O'Connor a Seana Conneryho.
  • Nakrúcanie trvalo deväť mesiacov.

O Johanke z Arku sa môžete dozvedieť informácie aj na historickom kanáli Viasat History


Lincoln (2012)

Režisérsky mág Steven Spielberg hľadal trinásť rokov vhodného herca, schopného verne previesť najslávnejšieho amerického prezidenta Abrahama Lincolna na strieborné plátno. To sa podarilo až v roku 2012 vďaka výkonu Daniela Day-Lewisa. Pre potechu oka je pripravený takmer 150-minútový film, ktorý opisuje obdobie posledných štyroch mesiacov života 16. prezidenta USA. Ten musel v tomto období prejsť najťažšou skúškou a využiť všetky svoje znalosti a skúsenosti...

Zaujímavosti:

  • Daniel Day-Lewis zbieral za rolu Lincolna ocenenia. Vyhral totiž Oscara, Zlatý Glóbus, Screen Actors a cenu BAFTA.
  • Počas nakrúcania Spielberg oslovoval Daniela Day-Lewisa „Pán prezident“ a herečku Sally Field, ktorá sa zhostila úlohy Lincolnovej manželky, zas „Pani Lincolnová“.
  • Lincolna pôvodne mal hrať Liam Neeson, ten však z projektu odstúpil s odôvodnením, že sa na rolu cíti príliš starý.

Životopisná dráma Lincoln už v sobotu na HBO 2!


Gándhi (1982)

Ďalší z majstrovských kúskov svetovej kinematografie má na svedomí iba nedávno zosnulý režisér a herec Richard Attenborough. Dokument mapujúci život Mohandasa K. Gándhiho, právnika, z ktorého sa vďaka jeho filozofii nenásilnosti stala začiatkom 20. storočia vedúca duchovná osobnosť Indie, v roku 1983 ovládol odovzdávanie cien Akadémie, keď ich získal celkovo až osem. V úlohe samotného Gándhiho zahviezdil britský herec Ben Kingsley.

Zaujímavosti:

  • Podoba Bena Kingsleyho na samotného Gándhiho zmiatla miestnych natoľko, že ho považovali za ducha.
  • Scény Gándhiho pohrebu sa zúčastnilo 300 tisíc komparzistov a nakrúcala sa 31.1.1981, čo bolo 33. výročie skutočného pohrebu.
  • Predkovia Bena Kingsleyho (jeho skutočné meno znie Krishna Bhanji) z otcovej strany pochádzali z rovnakého indického štátu, ako samotný Gándhi – Gujarat.

300 (2006)

Snímka 300 je mierne odlišným zástupcom historických filmov. Je totiž adaptáciou komiksu Franka Millera, ktorý akčne prerozprával bitku pri Termopylách z roku 480 pred Kristom. V nej hŕstka sparťanských bojovníkov na čele s kráľom Leonidasom (Gerard Butler) čelila légiám Peržanov pod vedením krvilačného dobyvateľa Xerxesa. Zručná réžia Zacka Snydera sa postarala o jeden z najimpozantnejších kinozážitkov posledných rokov.

Zaujímavosti:

  • Gerard Butler podstúpil kvôli filmu štvormesačný tréning plný gymnastických cvikov. Po nakrúcaní sa vyjadril, že už v živote nič také nepodstúpi.
  • Frázu „Vráť sa so svojim štítom alebo na ňom!“ bežne používali sparťanské ženy.
  • Z filmu pochádza aj slávna replika „Šialenstvo? Nie, toto je Sparta!“, ktorú údajne na Gerarda Butlera pokrikujú fanúšikovia dodnes.

Kráľ Artuš (2005)

Američan Antoine Fuqua si vzal do parády britskú históriu a nakrútil snímku založenú na postave kráľa Artuša a rytierov bájneho okrúhleho stolu - Lancelota, Galahada, Borsa, Tristana a Gawaina. Artuš v podaní Clivea Owena vo vojnovom hollywoodskom kúsku čelí obrovskej hrozbe, nebezpečným Sasom, ktorých musí zastaviť, aby dokázal priviesť ostrov do novej epochy.

Zaujímavosti:

  • Keira Knightley počas toho, ako sa cvičila v lukostreľbe, takmer zabila koňa.
  • Stellan Skarsgard trikrát odmietol rolu Cerdica, až napokon na 4. pokus privolil.
  • Rolu Artuša odmietli Russell Crowe, Mel Gibson a Hugh Jackman.

Pád Tretej ríše (2004)

Pád Tretej ríše spôsobil svojim príchodom do kín kontroverziu. Čo iné sa dalo čakať od snímky, ktorá mapovala koniec Hitlerovho sna v podobe veľkého Nemecka a posledné mesiace jeho života? Film aj vďaka brilantnému výkonu herca Bruna Ganza prílakal do kín v Nemecku viac ako 6 miliónov zvedavých divákov. Režisér Oliver Hirschbiegel ho nakrútil na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungovej.

Zaujímavosti:

  • Pád tretej ríše je prvým nemeckým filmom povojnovej histórie, kde je hlavnou postavou Adolf Hitler.
  • Herec Bruno Ganz študoval v švajčiarskej nemocnici pacientov s Parkinsonovou chorobou, aby verne napodobil samotného Adolfa Hitlera.
  • Väčšina scén v exteriéroch sa točila v Petrohrade, pretože pripomína nemeckú architektúru.
Viac o téme: TrójaSpartakusKráľová rečStatočné srdceLincolnGándhi300Kráľ artuš
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Varenie a recepty

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu