Sobota13. júl 2024, meniny má Margita, zajtra Kamil, Lara

RTVS pripomína: Pred 80 rokmi vznikla Správa Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: Sprava.sk/D.N.A., s.r.o.)

Tento týždeň uplynie 80 rokov od spísania jedného z najdôležitejších dokumentov 2. svetovej vojny - Správy Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu. Svet sa z nej dozvedel o zverstvách nacizmu vo vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau.

Správa dvoch utečencov navyše dopomohla k záchrane desiatok tisíc ľudských životov. Túto udalosť si RTVS pripomenie vo svojom rozhlasovom vysielaní. V dňoch 24. 4. - 27. 4. uplynie 80 rokov od spísania 32-stranovej Správy Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, známa aj ako Správa o Osvienčime a Brzezinke alebo Osvienčimská správa. Dokument bol osobnou výpoveďou dvoch utečencov z tábora smrti v Osvienčime a potvrdil dovtedy neuveriteľné a neoverené správy o koncentračných táboroch. Text bol ihneď preložený do ďalších jazykov a distribuovaný kompetentným úradom po celom svete, aby sa zabránilo ďalším deportáciám a plánovanej smrti desaťtisícov ľudí v plynových komorách. Správa obsahovala napr. nákres táborov v Osvienčime a Brzezinke, náčrt krematória a plynovej komory, odhad počtu ľudí, ktorí zahynuli v plynových komorách podľa jednotlivých krajín, systém evidencie a fungovania táborov a ďalšie podrobné informácie.

RTVS pripomína: Pred 80
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Sprava.sk/D.N.A., s.r.o.)

RTVS si túto udalosť pripomenie v rozhlasových reláciách Rádia Devín, Rádia Litera a Rádia Junior: Rádio Devín pripravilo pre poslucháčov špeciálnu dvojhodinovú reláciu k 80. výročiu spísania Správy na 24. apríla o 14:00 h. Ladenie a Vrba Wetzler špeciál sa budú téme venovať spolu s hosťami. Pozvanie prijal historik Jan Hlavinka, Fedor Gál - duchovný otec pamätného pochodu Vrba Wetzler Memorial, americký spisovateľ a účastník pochodu Steve Sheinkin, dlhoročná účastníčka pamätného pochodu Rozália Vlasková. V relácii budú odvysielané aj nové či archívne rozhovory s ďalšími vzácnymi hosťami. Zaznejú aj ukážky z literárnych spracovaní príbehu Wetzlera a Vrbu. Rádio Litera venuje príbehu Wetzlera a Vrbu vyše týždeň svojho vysielania pod názvom Týždeň útekov. Od 24.apríla do 2. mája v opakujúcom sa 10-hodinovom bloku vysielania odznejú tieto relácie: Hodinové pásmo Petra Turčíka a Roberta Kotiana s názvom Vrba a Wetzler - útek z Osvienčimu, 30-minútové pásmo Gabriely Horečnej Čo Dante nevidel... Správa Wetzlera a Vrbu o holokauste v Osvienčime, za ktoré získala jeho autorka cenu Slovenského syndikátu novinárov, pásmo Tomáša Bartoňka Hrdinovia mŕtvych, hrdinovia živých o knihách "Čo Dante nevidel" a "Utiekol som z Osvienčimu", ktorými Wetzler s Vrbom reflektovali svoj príbeh úteku a spísania Správy. Ukážky čítajú Andrej Šoltés a Ľubo Bukový, hodinový fíčer či dokumentárne pásmo Milana Richtera Nechcený hrdina Alfréd Wetzler.

Film Petra Bebjaka Správa príde do kín už v januári
Zobraziť galériu (3)
Film Petra Bebjaka Správa príde do kín už v januári  (Zdroj: sprava.sk)

Odznie aj premiéra literárneho pásma Lovestory na troskách zla o príbehu Rudolfa Vrbu a jeho manželky Gerty Sidonovej, ktorý spracoval vo svojej novej knihe "Impossible Escape: A True Story of Survival and Heroism in Nazi Europe" americký historik a spisovateľ Steve Sheinkin. V relácii odznie rozhovor Tomáša Bartoňka so Stevom Sheinkinom, a ukážky z knihy, ktoré exkluzívne pre túto reláciu do slovenčiny preložila Anna Tuhárska a načítal Andrej Šoltés. Rádio Litera odvysiela túto reláciu v pravidelne od 25. apríla do 1. mája. Krátka esej sociológa Michala Vašečku, ktorou zreflektoval svoju účasť na pamätnom podujatí Vrba Wetzler Memorial v roku 2023. Premiéra eseje Tomáša Bartoňka Správa (o stave republiky) o odkaze hrdinského činu Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu pre súčasnú slovenskú spoločnosť. Trojdielne Čítanie na pokračovanie z knihy Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel. Od 26. apríla až do 2. mája uvedie Rádio Junior každých 10 hodín aj hodinovú reláciu pre deti a ich rodičov ČO BY BOLO, KEBY SOM BOL SUPERHRDINOM? Autorka Rozália Vlasková v nej nazrela do sveta komiksových a filmových superhrdinov, a najmä do sveta hrdinov, ktorí žili aj v našom skutočnom svete - Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu. Okrem iných hostí v nej privíta aj viacerých česko-slovenských aj zahraničných účastníkov pamätného pochodu Vrba Wetzler Memorial.

Viac o téme: RTVSRudolf VrbaAlfréd Wetzler
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu