Streda17. júl 2024, meniny má Bohuslav, zajtra Kamila

Očakávaná premiéra sa opäť odkladá: Aha, kedy až príde film o úteku z Osvienčimu

(Zdroj: Sprava.sk/D.N.A., s.r.o.)

V stredu uplynulo 77 rokov od úteku väzňov Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu z koncentračného tábora v Osvienčime. Výročie hrdinského činu vedúceho k záchrane desaťtisícov životov pripomína film Petra Bebjaka Správa.

Premiéru tvorcovia pôvodne plánovali na 28. januára pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, ktorý sa pripomína o deň skôr. Pandémia uvedenie filmu do kín už niekoľkokrát odsunula, teraz autori oznámili nový termín premiéry, ktorá by sa mala konať 11. novembra. 

Slovensko-česko-nemecký film Správa rozpráva príbeh úteku mladých židovských väzňov Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu z prísne stráženého koncentračného tábora Osvienčim. Dvoma mladíkmi následne vyhotovená detailná správa, ktorá dokázala presvedčiť svet o hroznom fungovaní koncentračného tábora, sa v júni 1944 dostala aj do rúk W. Churchilla a F. D. Roosevelta, po vojne bola využitá v norimberskom procese.

Podľa odborníkov išlo o jeden z najvýraznejších zápisov československých občanov do svetovej histórie. S Rudolfom Vrbom, jedným z hlavných hrdinov príbehu Správy, bol v kontakte aj režisér Steven Spielberg, keď pripravoval slávnu snímku Schindlerov zoznam.


Mohlo by vás zaujímať: Prelomové rozhodnutie v Taliansku: Po viac ako 100 rokoch je koniec!


"Frustrácia, obava aj neistota sú živnou pôdou pre extrémizmus. Vďaka tomu, že v porovnaní s históriou 20. storočia žijeme dlho v mieri, zabúdame, čo znamená dennodenne sa báť o život, o svojich blízkych, schovávať sa pre svoj pôvod, myšlienky, vyznania alebo orientáciu. Zabúdame, čo je to byť prenasledovaný. Preto je nutné si toto obdobie, kedy sme ako ľudstvo zlyhali, pripomínať," hovorí k filmu režisér Peter Bebjak.

Po boku hlavných hereckých predstaviteľov Noela Czuczora a Petra Ondrejička zo Slovenska sa v úlohe spoluväzňa predstaví český herec Jan Nedbal, v menšej úlohe sa objaví Ondřej Malý. Režisér Správy Peter Bebjak si za svoj film Čiara o pašovanie cigariet cez slovensko-ukrajinskú hranicu a natočený v slovenskej koprodukcii odniesol z festivalu Karlovy Vary cenu za réžiu.

Viac o téme: Peter BebjakSpráva
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu