Streda24. júl 2024, meniny má Vladimír, zajtra Jakub

Tajomná tragédia u susedov: Pre Voyo vzniká seriál Studňa o krvavom dni v jednej rodine

Zobraziť galériu (5)
(Zdroj: Voyo Originál)

Príbeh lásky, ktorý traumatizoval Československo, sa natáča exkluzívne pre Voyo. Pripravovaný film vzniká v réžii Terezy Kopáčovej a podľa scenára Mira Šifru a Kristiny Májovej.

Poznajú ho celé generácie Čechov a Slovákov. Málokto však vie, čo onej rodinnej tragédii, ktorá sa odohrala v roku 1968 v stredočeských Vonoklasoch, predchádzalo, čo po nej nasledovalo a aké boli pohnútky jej aktérov. Celý príbeh rodiny Jelínkovcov na ploche takmer piatich dekád prinesie v šiestich epizódach pripravovaný Voyo Originál s názvom Studňa v réžii jednej z najuznávanejších režisérok súčasnosti Terezy Kopáčovej a podľa scenára najvýraznejších talentov svojej generácie Mira Šifru a Kristiny Májovej. Ústrednú rodinu Jelínkovcov stvárnia David Švehlík, Johana Matoušková a Filip Červenka. Udalosť vzbudzuje zvedavosť do dnešných dní. V médiách vychádzajú články a reportáže, rodia sa nové, často divoké teórie, aj po rokoch sa vynára množstvo otázok. Natáčaniu seriálu predchádzala dlhá príprava a starostlivé rešerše. „Aj po päťdesiatich rokoch je príbeh Studne stále živý. Preto pre nás bolo dôležité prejsť si všetky spisy a dostupné materiály o rodine, ktorá veľkú časť spoločného života prežila v izolácii. V prvom rade pre nás bolo kľúčové nájsť verziu, ktorej sami veríme, a ktorá podľa nás najlepšie vystihuje to, čo sa skutočne stalo. Ale aj keď si človek všetko naštuduje, existujú stále niektoré veci, ktoré sa nikdy nedozvie. S Jelínkovcami sme nesedeli pri rodinnom stole, neboli sme svedkami ich bežných životných situácií. Preto sme všetko konzultovali s psychológmi, vytvárali si profily jednotlivých postáv, snažili sme sa do nich vcítiť, zistiť, čo sa im mohlo preháňať hlavou. Aby príbeh o nich, o ich blízkych, rodine i susedoch bol čo najkomplexnejší, ale predovšetkým najvernejší. Preto ho rozprávame od začiatku, keď sa Máňa so Standom do seba zamilovali,“ opisuje vznik seriálu scenárista Miro Šifra.

Tajomná tragédia u susedov:
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Voyo Originál)

V roku 1932 na dedinskej tancovačke začína vojak Standa dvoriť mladučkej Márii. Zamilovaný pár buduje svoje hniezdočko lásky, túži založiť spokojnú rodinu, šťastne žiť, mať dieťa z lásky. „Trinásť rokov bývam s rodinou vo Vonoklasoch. Už keď sme sa prisťahovali, vedeli sme, o akú ‚slávnu‘ dedinu ide. Začal som sa o príbeh rodiny Jelínkovcov zaujímať, prechádzať dobové archívy, obecnú kroniku, ale aj bláznivé teórie, ktoré okolo neho vznikajú. Rozprával som sa so susedmi, ktorí si rodinu Jelínkovcov ešte pamätajú,“ priznáva osobnú motiváciu kreatívny producent Voyo Michal Prokeš. „Nebolo ich veľa. Jelínkovci bývali na okraji dediny. Nechodili do krčmy, nezúčastňovali sa na obecných akciách. Všetci, ktorí si na nich pamätajú, o nich hovoria ako o čudákoch, ako o do seba uzavretej rodine. To však muselo byť niečím spôsobené, a to je tá téma, ktorá ma najviac lákala.“

Tajomná tragédia u susedov:
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: ČSFD)

„Ktoré dievča by sa nezamilovalo do šarmantného, ​​vtipného Standu? Bol očarujúci, vedel robiť veľké gestá. Ale niekde hlboko vnútri v ňom od začiatku tlel problém. Máňa ho najskôr nevidí, potom ho nechce vidieť, a nakoniec už nechce odísť. Žila totiž v čase, keď sa od rodiny neodchádzalo, mala pocit, že ju musí držať pohromade za každú cenu. Studňa pre mňa nie je len fenomén, ktorý stále fascinuje, ale aj senzácia a nočná mora niekoľkých generácií. Našla som v nej práve túto silnú tému, ktorej rozumiem a ktorú považujem za dôležité prerozprávať,“ hovorí režisérka Tereza Kopáčová, ktorá má s tvorbou sérií podľa skutočných udalostí bohaté skúsenosti. Stála aj za prvým Voyo Originálom Prípad Roubal. Aj v ňom jednu z hlavných rolí stvárnil David Švehlík. Jeho rola Standu Jelínka je však úplne odlišná. „Od začiatku bolo jasné, že David Švehlík to vie herecky poriadne rozbaliť. Potrebovali sme niekoho okúzľujúceho s temnými kútmi vo svojej duši. Krehkého aj pevného. Taký presne David vie byť.“ Životnú lásku Standu Mariu stvárni Johana Matoušková. Aj pre ňu bola táto rola výzvou – postavu Marie si zahrá v čase, keď má osemnásť i päťdesiat rokov. Marie, ktorej nikto nepovie inak než „Máňa“, vstupuje do manželstva so svojou životnou láskou v neľahkej dobe pred 2. svetovou vojnou, na truc svojim rodičom a predovšetkým matke, ktorá si pre ňu predstavovala úplne niekoho iného ​​než „šaškujúceho“ Standu.

Tajomná tragédia u susedov:
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Repro foto YouTube/ČK LIVE)

Veľmi skoro sa potom Máňa stretne s prvou zo skúšok, ktorými musí spolu so svojím mužom čeliť. Od začiatku im však čelí hrdo, odhodlane a je ťahúňom rodiny. Johana Matoušková Máňu opisuje: „Je to stále obyčajná, ale silná a ambiciózna žena, ktorá by rodine obetovala všetko. Je pre ňu ťažké svoju úlohu opustiť, fixácia na syna v nej vzbudzuje pocit, že bez nej nič nezvládne, napriek tomu, že ho po celý čas vedie k opaku.“ Predstaviteľ Slávka Filip Červenka k svojej postave uvádza: „Po celý čas vo Slávkovi bujnie hlavný konflikt, ako veľmi má blízko k obom rodičom. Nevieme, ako to s ním dopadne. Dokáže sa osamostatniť? Dokáže všetko ustáť a nájsť v živote pokoj?“ Pre Filipa Červenku ide o prvú veľkú dramatickú úlohu. „Veľmi som o ňu stál, v živote som žiadnemu projektu nevenoval takú intenzívnu prípravu, ako práve tomuto seriálu. Je to pre mňa úplne nová disciplína, veľmi sa na úlohu sústredím, aj medzi jednotlivými obrazmi na natáčaní som skôr sám, koncentrujem sa. O skutočnom prípade som si ako asi všetci prečítal mnoho. Snažím sa však nedať sa tým príliš ovplyvniť a všetko vložiť do našej verzie príbehu.“

Tajomná tragédia u susedov:
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: ČSFD)

Studňa rozšíri portfólio sérií Voyo Originálov, ktoré sú inšpirované skutočnými príbehmi, osobnosťami alebo udalosťami. „Silné príbehy priťahujú silných tvorcov, a to sa nám podarilo. Miro Šifra je jedným z najvýraznejších talentov svojej generácie, má pred sebou ďalšiu nomináciu na Českého leva. Tereza Kopáčová patrí k najúspešnejším českým režisérkam. Obaja majú cit pre detail, empatiu voči svojim hrdinom a uvedomujú si krehkosť a zodpovednosť pri rozprávaní podľa skutočných udalostí,“ dodáva Jindřich Motýl, producent spoločnosti Lumivod, ktorá pre Voyo Studňu pripravuje. S tvorbou sérií podľa skutočných udalostí má bohaté, cenami ovenčené skúsenosti aj Michal Reitler, ktorý je spoločne s Michalom Prokešom kreatívnym producentom projektu: „Studňa je Voyo Originálom druhej generácie. Mali sme viac času na pátranie po koreňoch tragédie. Zistili sme, že sa týka našich dnešných životov viac, než sme tušili. Môže sa stať znova. A preto túto rodinnú drámu chceme vyrozprávať.“  Šesťdielna Studňa sa bude natáčať do júna tohto roka.

 

 

 

Viac o téme: StudňaFilmPríbeh lásky
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu