Nedeľa14. júl 2024, meniny má Kamil, Lara, zajtra Henrich

Prelomové rozhodnutie v Taliansku: Po viac ako 100 rokoch je koniec!

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

Po viac ako sto rokoch v Taliansku skončí filmová cenzúra. Úrady už nebudú mať možnosť zakázať distribúciu filmu v kinách či nariadiť vyradenie niektorých scén, uviedla agentúra AFP.

Talianske ministerstvo kultúry ale vytvorilo radu, ktorá bude môcť rozhodovať o vhodnosti snímky pre niektoré vekové kategórie. Systém filmovej cenzúry v Taliansku fungoval od roku 1914 a dotkol sa diel talianskych i zahraničných režisérov.

"Zrušili sme definitívne filmovú cenzúru, prekonali sme systém kontroly a zásahov, ktorý umožňoval štátu vstupovať do tvorivej slobody umelcov," uviedol taliansky minister kultúry Dario Franceschini. Teraz vznikne 49-členná rada, ktorá bude rozhodovať o vhodnosti snímky pre konkrétne vekové skupiny divákov.

Dario Franceschini (vpravo)
Zobraziť galériu (2)
Dario Franceschini (vpravo)  (Zdroj: TASR/AP Photo/Antonio Calanni)

Nová ministerská rada ale na rozdiel od svojich predchodcov už nebude mať možnosť zakázať distribúciu filmu v kinách či ju podmieniť vyradením niektorých záberov. Zmenu privítali režiséri a filmoví odborníci. "Už bolo načase," uviedla filmová a televízna novinárka Elena Boerová.

Cenzúra sa dotkla aj československých filmov

Filmová cenzúra existovala v Taliansku od samotných počiatkov kinematografie - od roku 1914. Zákaz distribúcie fungoval ako v období fašistickej diktatúry, tak po roku 1945 v novom demokratickom zriadení. Častým dôvodom k vyradeniu scén či zákazu distribúcie bola urážka dobrých mravov či náboženstva.

Cez desať rokov tak v talianskych kinách nemohol byť premietaný v celom rozsahu napríklad film Posledné tango v Paríži od Bernarda Bertolucciho. Cenzúrne zásahy zažili aj jeho kolegovia ako Pier Paolo Pasolini či Luchino Visconti. Dlhé desaťročia bolo zakázané v kinách premietať tiež snímku Lev púšte o talianskej okupácii Líbye od sýrskeho režiséra Mustafu Akkada.

Podľa údajov talianskeho ministerstva kultúry bolo v Taliansku od roku 1944 cenzurovaných 274 talianskych snímok, 130 amerických a 321 filmov z iných krajín. Zákazy a úpravy sa týkali aj niektorých českých a československých filmov, napríklad Extáza režiséra Gustava Machatého, ktorá bola premietaná na festivale v Benátkach, ale dlhé roky nemohla do bežnej distribúcie či filmu  A piaty jazdec je Strach od Zbyňka Brynycha.

Viac o téme: KoniecCenzúraTaliansko
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu