Nedeľa14. júl 2024, meniny má Kamil, Lara, zajtra Henrich

Režisér, ktorého fascinoval dokonalý zločin: Je autorom najdrahšieho nemého filmu! Vychnutnajte si jeho diela

Hans Beckert (Peter Lorre) vo filme M
Hans Beckert (Peter Lorre) vo filme M (Zdroj: www.cinemagumbo.squarespace.com)

Fritz Lang, režisér finančne najdrahšieho nemého filmu vôbec, slávneho výpravného diela Metropolis (1927), ale aj drámy Vrah medzi nami (1931), ktorá sa považuje za predchodcu žánru film noir, sa stal témou vzdelávacieho projektu Filmový kabinet špeciál.

Ten si môžu pozrieť diváci vo virtuálnej kinosále Kina Lumiére doma každý pondelok do 10. mája. "Cyklus uvedie päť Langových filmov o zločine, dva z nich budú spojené s prednáškami a diskusiou. Prvá projekcia sa uskutoční v pondelok 12. apríla o 20.20 h," informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Fascinoval ho dokonalý zločin

"Pokiaľ by sa v rôznorodej a bohatej filmografii Fritza Langa dala nájsť jednotiaca línia, určite by sa odvíjala od jeho nemeckých filmov o zločine, od filmov Vrah medzi nami a trilógie o doktorovi Mabusem," hovorí estetik a filmový teoretik Juraj Oniščenko, dramaturg Filmového kabinetu, ktorý stojí za výberom Langových filmov a bude o nich diskutovať aj s divákmi na www.kino-doma.sk.

"Práve v nich sa snúbia všetky kľúčové motívy určujúce charakter Langovej tvorby. Nejde len o posadnutú fascináciu režiséra dokonalým zločinom, ktorý spácha geniálny zločinec a vyšetruje ho detektív, ale najmä o záhadu spoločenského bytia človeka. Tú Lang uchopuje od mytologických a archetypálnych základov (Nibelungovia) a snaží sa ju domyslieť do dôsledkov v svojej predstave mesta budúcnosti ovládnutého technikou (Metropolis)," dodáva Oniščenko k tvorbe režiséra rakúskeho pôvodu.

Ide o nadčasové diela

Cyklus uvedie online prvý Langov zvukový film Vrah medzi nami a tri filmy o doktorovi Mabusem. "Skúmaním správania jednotlivca i spoločnosti vo vzťahu k násiliu a jeho zobrazením ide o nadčasové diela, ktoré sú pre divákov dodnes príťažlivé," poznamenala Nôtová.

Podujatie je výnimočnou udalosťou aj vzhľadom na online formu uvádzania Langových filmov. "Napriek tomu, že premietame online a nie priamo v kine, majitelia práv nám vyšli v ústrety. Zaujal ich fakt, že filmy uvádzame 'naživo' a neposkytujeme ich na požiadanie (on demand)," vysvetlil Michal Michalovič, koordinátor a dramaturg cyklu Filmový kabinet. Live stream spojený s lektorskými úvodmi, prednáškami, diskusiami a četom je súčasťou projekcií vo virtuálnej kinosále Kina doma od jeho vzniku v apríli minulého roka.

Viac o téme: Fritz LangVrah medzi nami
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu