Sobota18. máj 2024, meniny má Viola, zajtra Gertrúda

Oči anjela, povaha diabla: Toto ste o Melovi Gibsonovi nevedeli

Mel Gibson Zobraziť galériu (7)
Mel Gibson (Zdroj: SITA)

Herec, režisér, producent, podnikateľ, vtipkár, filantrop, ale aj osoba s kontroverzným súkromným životom. Mel Gibson je osobou mnohých tvárí, pričom väčšina divákov ho pozná ako hviezdu filmov Smrtonosná zbraň, Statočné srdce alebo Umučenie Krista.

„Réžiu mám oveľa radšej. Je to zábavnejšie. V podstate to je to isté ako herectvo, teda rozprávanie príbehu, ale máte nad tým väčšiu kontrolu. Je to super, milujem to. “

– Mel Gibson

V Hollywoode nie je veľa hercov, ktorí by boli tak rozporuplní ako Gibson. Verejnosť ho na jednej strane milujepre jeho úžasné výkony v rade svetoznámych filmov, no mnohí ho odsudzujú za viaceré spoločenské excesy – alkoholizmus, homofóbiu, antisemitizmus, rasizmus či domáce násilie.Vďaka bulvárnym médiám ale málokto vie, že sám herec svoje prešľapy oľutoval a ospravedlnil sa za ne, a tiež to, že sa – aspoň podľa vlastných slov – snaží byť aktívnym a poriadnym kresťanom.Ešte menej ľudí vie, že trpí hneď dvoma vzácnymi poruchami, pričom jedna z nich má duševný a pomerne vážny charakter.


Sú slávni a protivní: 10 hercov, s ktorými nikto nechce pracovať


Mel Gibson
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: SITA)

Mel Gibson pochádza z USA, narodil sa v New Yorku, 3. januára roku 1956, ale ako 12-ročný sa s rodinou presťahoval do Austrálie. Vďaka matke, ktorá je pôvodom Írka, má Gibson dvojité občianstvo – americké aj írske. Narodil sa ako šieste dieťa z 11, a práve najstarší z jedenástich detí bol dôvodom, prečo sa Gibsonovci presťahovali do Austrálie. Hutton Gibson, hlava rodiny, dúfal, že austrálske ozbrojené sily nepovolajú jeho syna do Vietnamskej vojny.

„Pre neveriacich neexistuje spása. Verím v to. Vezmite si to takto: Moja žena je svätec, je oveľa lepšou osobou než ja. A je členkou episkopálnej cirkve. Modlí sa, verí v Boha, pozná Ježiša, verí v tieto veci. A ak sa nedostane do neba, nebude to fér. Ale také sú pravidlá. Som s tým zmierený.“

– Mel Gibson

Gibson bol počas detstva vychovávaný v katolíckom duchu. Navštevoval univerzitu v Sydney, konkrétne Katolícku univerzitu Sv. Lea. Po vyštudovaní premýšľal, akým smerom sa bude uberať jeho profesionálny život – zvažoval kariéru kuchára alebo žurnalistu. V konečnom dôsledku za neho rozhodla sestra, ktorá poza jeho chrbát vyplnila prihlášku do Národného inštitútu dramatického umenia v Sydney. Bez akýchkoľvek predošlých hereckých skúseností bol Mel Gibson prijatý a po ukončení štúdia sa živil ako divadelník.


Hollywood im prúdi v žilách: Herci, ktorí sú v skutočnosti rodina


Mel Gibson
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: SITA)

„Spravil som už veľa šialeností, až sa čudujem, že som stále nažive.“

– Mel Gibson

Po dosiahnutí úspechov na divadelných doskách sa Gibson presunul do televízie. Jeho prvou rolou bolo účinkovanie v seriáli Sullivanovci (1976 – 1983). Prelom nastal v roku 1979, keď sa objavil v post-apokalyptickom filme Mad Max, ktorý sa stal komerčnou bombou. Za 15 tisíc dolárov, ktoré filmári zaplatili Gibsonovi za hlavnú úlohu, sa im vrátili celosvetové zisky v podobe 100 miliónov. Mad Max nielenže prekonal všetky predošlé austrálske filmové projekty, ale aj katapultoval Gibsona do vyššej ligy. Priazeň kritikov si na účet pripísal aj filmom Tim, kde stvárnil mentálne zaostalého, zamilovaného muža.

Za výborné výkony na striebornom plátne získal Gibson tzv. „AFI Award“, Ocenenie austrálskeho filmového inštitútu. Druhú takúto cenu si zaslúžil za rolu vo vojnovom filme Gallipoli. V roku 1981 sa opäť obliekol do čiernejkože a zopakoval si úlohu Šialeného Maxa v pokračovaní Mad Max 2: The Road Warrior. Druhý diel púštnej odysey z Gibsona spravil hviezdu medzinárodných rozmerov.


Herec Sean Bean: Búrlivák, ktorý si musel zvyknúť na umieranie


Mel Gibson
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: SITA)

„Myslím, že séria Smrtonosných pascí zahŕňa všetky moje obľúbené výkony. Aj keď tá práca nevyzerá náročne, nie je také ľahké tváriť sa na obrazovke, že to ide bez námahy.“

– Mel Gibson

Tretie a zatiaľ najnovšie pokračovanie Šialeného Maxa nevyvolalo také veľké vlny ako predošlé diely, ale ani nepoškodilo Gibsonovu nadobudnutú reputáciu. Snímka mala premiéru v roku 1985 a účinkovala v nej aj speváčka Tina Turner. Gibson sa neskôr, v tom istom roku, objavil na titulke magazínu People ako historicky prvý nositeľ titulu „Najsexi muž sveta.“

Životná rola čakala na Mela Gibsona v roku 1987. Akčný policajt Martin Riggs sa v Gibsonovom podaní stal fenoménom, úžasný bol aj výkon jeho kolegu a filmového parťáka, Dannyho Glovera. Úspech Smrtonosnej zbrane bol obrovský a vyústil celkovo do troch pokračovaní. V 90. rokoch sa do diváckeho povedomia zapísal aj filmami Navždy mladý alebo Maverick.


Aj oni museli šetriť: Hviezdy bývajúce na spoločnej adrese


Ďalším výrazným míľnikom v Gibsonovej kariére bol film Statočné srdce, ktorý herec nielenže režíroval a produkoval, ale stvárnil v ňom aj hlavnú rolu. Po roku 2000 sa pripomenul filmami Patriot, Slepačí úlet a Po čom ženy túžia. V roku 2013 sa po dlhšej dobe opäť objavil na striebornom plátne ako záporná postava v pokračovaní akčného nezmyslu Mačeta po boku záhradníka Dannyho Treja. Jeho najčerstvejším zárezom bola taktiež záporná rola v akčnom trháku Postrádateľní 3, kde sa blysol po boku hercov Sylvestera Stallonea, Jasona Stathama, Wesleyho Snipesa, Antonia Banderasa, Dolpha Lundgrena a ďalších.

Umučenie Krista
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: SITA)

„Nie som kazateľ, nie som ani pastor. Naozaj mám ale pocit, že ma doterajšia kariéra viedla až k vytvoreniu filmu Umučenie Krista. Duch svätý na tomto filme pracoval cezo mňa, ja som len riadil premávku. Dúfam, že tento film má moc evanjelizovať.“

– Mel Gibson

Veľkú kontroverziu vyvolal Mel Gibson svojím filmom Umučenie Krista, ktorý sám napísal, režíroval a produkoval. Ako sám Gibson podotkol, išiel do toho s tým, že snímka s náboženskou tematikou vzbudí zvýšený ohlas a kritiku, no nerátal s tak negatívnym prijatím. Umučenie detailne opisovalo posledné chvíle Kristovho života a jeho smrť, násilné scény mnohých veriacich pobúrili. Film bol nakrútený exkluzívne v troch mŕtvych jazykoch kvôli autentickosti – latinčine, hebrejčine a aramejčine.

Problémy s alkoholom

Inak výborného herca špatí hneď niekoľko škvŕn na súkromnom živote, za ktoré sa Gibson neskôr verejne kajal. Herec sám priznal, že mal problémy s alkoholom; podľa vlastných slov s pitím začal už ako 13-ročný.Táto závislosť mala v roku 1984 aj právny charakter, keď herca zadržala polícia v Toronte kvôli jazde pod vplyvom. V roku 2006 sa situácia zopakovala, tentoraz však aféru zhoršil hercov emocionálny výbuch.


Keď sa hercom pomútil rozum: 10 úloh, ktoré nikdy nemali vziať


Podľa informácií magazínu Vanity Fair Gibson najprv prepadol zúfalstvu a policajnému dôstojníkovi sa sťažoval, že ho opustí manželka Robyn. Vzápätí sa ale rozčúlil a verejné odsúdenie si vyslúžil za slová: „Zasraní Židia. Židia sú zodpovední za všetky svetové vojny. Ste Žid?“ Otázku smeroval na policajta, ktorý ho pri jazde v opilosti zadržal.

Gibson bol verejne obvinený z antisemitizmu a alkoholizmu, situáciu uhladil až hercov zmierlivý a kajúcny prístup. Niekoľkokrát sa za svoje slová a činy ospravedlnil, svoje správanie dokonca označil za opovrhnutiahodné. Súd mu nariadil protialkoholické liečenie, ktoré Gibson ochotne podstúpil, a súdne podmienky splnil do bodky.

Policajná fotka Mela Gibsona po zadržaní za jazdu v opilosti v roku 2006.
Zobraziť galériu (7)
Policajná fotka Mela Gibsona po zadržaní za jazdu v opilosti v roku 2006.  (Zdroj: SITA)

Homofóbiaa domáce násilie

Negatívne sa Gibson preslávil aj vo vzťahu k homosexuálom, keď v roku 1991, v interview so španielskymi novinami El País, vypustil do éteru niekoľko hanlivých poznámok o opačne orientovanej menšine. Herec neskôr svoje vyjadrenia oľutoval a svoje konanie zdôvodnil tým, že sa pred interview pripil vodkou.

V roku 1980 sa Gibson oženil s Robyn Moore, s ktorou sa spoznal už v Austrálii, keď bolo jeho meno ešte všeobecne neznámym pojmom. Spolu majú sedem detí, rozviedli sa v roku 2009. Krátko nato sa začal herec stretávať so speváčkou Oksanou Grigorievou, s ktorou má jedno dieťa. Rozišli sa v roku 2010 a ich rozlúčenie sprevádzal drobnohľad bulvárnych médií.


Sylvester Stallone prekonal všeličo: Skončil na ulici a takmer zomrel!


Na povrch vyplávali informácie o domácom násilí v Gibsonovej domácnosti. Samotný herec oficiálne priznal, že svoju bývalú partnerku jedenkrát udrel, odmietol ale akékoľvek obvinenia o kontinuálnom násilí z jeho strany. Tento škandál o domácom týraní Gibsona do veľkej miery zdiskreditoval v očiach verejnosti, odsúdili ho aj viacerí hollywoodski kolegovia. Incident mal aj súdnu dohru; tri roky podmienečného trestu, jeden rok povinného poradenstva o domácom násilí, rok verejnoprospešných prác a viacero pokút. Gibson všetky tresty prijal bez námitiek.Jeho bývalá manželka Robyn Moore pre médiá uviedla, že si počas života s Gibsonom nevšimla žiadnych sklonov k násiliu z hercovej strany.

Zaujímavosti:

 • Gibson je často hodnotený ako jeden z najlepších hercov na svete, ale tiež aj ako jeden z najkrajších ľudí či mužov na svete.
 • Je nositeľom najvyššieho austrálskeho ocenenia – Officer of the Order of Australia.
 • Po ukončení štúdia v Národnom inštitúte dramatického umenia bol jeho spolubývajúcim ďalší známy herec, Geoffrey Rush, známy najmä ako kapitán Barbossa zo série Piráti z Karibiku.
 • Na hereckú dráhu sa vydal nechcene – žiadosť o absolvovanie štúdia dramatického umenia vyplnila jeho sestra poza Gibsonov chrbát. Noc pred konkurzom sa budúci herec navyše pobil a jeho tvár bola samá modrina; len náhoda mu zabezpečila úspech.
 • So svojou bývalou manželkou sa spoznal cez zoznamovaciu službu.

Hviezdy súčasnosti: Božské herečky nemali začiatky vôbec ľahké


Mel Gibson
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: SITA)

 • Má tzv. podkovovitú obličku, teda dve obličky zrastené do jedného celku. Touto poruchou trpí asi jeden človek z 500.
 • Je prvým austrálskym hercom, ktorý za film zinkasoval milión.
 • Úlohu Williama Wallacea v Statočnom srdci chcel odmietnuť, pretože sa bál, že je na ňu pristarý. Filmárom navrhol, že radšej bude snímku režírovať. Napokon zastúpil obe úlohy.
 • Pri tvorbe filmu Umučenie Krista minul Gibson 25 miliónov z vlastného vrecka.
 • Má až osem detí.
 • Mal sa stať Jamesom Bondom, ale túto rolu odmietol, pretože sa bál „škatuľkovania“.
 • Má vlastný ostrov.
 • Trpí závažnou duševnou chorobou nazývanou bipolárna afektívna porucha, ktorá sa prejavuje výkyvmi nálad a ich abnormálnymi prejavmi.
 • Je silným fajčiarom.
 • V roku 2007 bol označený za najvplyvnejšieho kresťana v Hollywoode.
Viac o téme: Mel Gibson
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu