Nedeľa14. júl 2024, meniny má Kamil, Lara, zajtra Henrich

Bruce Willis a jeho cesta ku sláve: Úžasný príbeh koktavého chlapca

Zobraziť galériu (15)
(Zdroj: SITA, internet)

Či už patríte k filmovým laikom, alebo kino navštevujete pravidelne, isté mená hollywoodskeho Olympu poznáte určite. Pre väčšinu mužov je Bruce Willis akčnou ikonou s neodmysliteľným, jemu vlastným humorom, pre ženy je „Bruno“ zasa jedným z mála mužov, ktorým lysina na hlave dodáva sexepíl. Málokto však pozná príbeh koktavého chlapca z robotníckych pomerov.

„Strata vlasov je spôsob, akým mi Boh hovorí, že som človek.“
– Bruce Willis

Dnes už kultové záležitosti ako Pulp Fiction (1994), Armageddon (1998), Piaty Element (1997) či sériu Smrtonosných pascí (1988 – 2013) spája práve jedno zo zvučných mien Mekky strieborného plátna. Dnes je Bruce Willis akčnou legendou, podobne ako jeho kolegovia Arnold Schwarzenegger či Sylvester Stallone. Kariérne začiatky humorom nabitého rebela však budúcu slávu neveštili.

To, že Terminátor je rakúskej výroby a najväčší dopyt zaznamenal po exporte do Kalifornie, je pomerne známou informáciou. Koniec koncov, domáceho prízvuku sa bývalý kulturista nezbavil doteraz. Postrehli ste však niekedy u Brucea Willisa stopy po nemčine? Práve vo vtedajšom západnom Nemecku sa 19. marca, v roku 1955, narodil budúci manžel Demi Moore. V rodnom meste Idar-Oberstein Walter Bruce Willison dlho nepobudol a už ako dvojročný sa spolu s početnou rodinou presťahoval do New Jersey. Jeho otec, David, slúžil v Nemecku ako vojak Spojených štátov doroku 1957, keď hoz armády prepustili. Preto sa Willisonovci vrátili späť za oceán, Bruceova matka Marlene však bola pôvodom Nemka z obce Kaufungen.

Takto Bruce Willis vyzeral na strednej škole.
Zobraziť galériu (15)
Takto Bruce Willis vyzeral na strednej škole.  (Zdroj: domainebleu.ca)

Nebolo mu čo závidieť

Dnes jeden z najlepšie zarábajúcich hercov planéty sa nikdy netajil svojím skromným pôvodom. Po návrate do USA vyrastal mladý Bruce v takpovediac robotníckej rodine. Jeho otec, mechanik a zvárač, sa neskôr zamestnal v továrni a matka pracovala v banke. Rodina, ktorá zahŕňala aj Willisových troch súrodencov – sestru Florence a bratov Davida a Roberta –žila v meste Carneys Point Township. Tam Bruno, alebo Buck-Buck, ako ho priatelia prezývali, navštevoval strednú školu Penns Grove. Počas štúdia sa u budúceho nádejného herca začala prejavovať vážna porucha reči, koktanie. Ani to ale neodradilo Willisa od vystupovania na divadelných doskách. Vstúpil do dramatického krúžku a hneď, ako sa ocitol pred zrakmi vyššieho počtu ľudí, bol vo svojom živle. Koktanie postupne zmizlo a aj keď sa Willis miestami nevyhol problémom súvisiacim s jeho žartíkmi, vďaka svojej obľúbenosti sa napokon stal aj prezidentom miestnej študentskej rady.

Po ukončení štúdia však nenasledoval žiadny raketový výstup nahor. Willis sa zamestnal ako „sekuriťák“ v salemskej jadrovej elektrárni, predtým okúsil aj prácu v továrni na chemikálie a napokon sa snažil preraziť aj ako súkromné očko. Jeho láska k herectvu sa ukázala ako osudová, keď svoju záľubu začal študovať na univerzite Montclair State. Tam však nevydržal až do konca a po ukončení druhého ročníka odišiel do New Yorku, aby skúsil šťastie a prerazil na vlastnú päsť.

Z barmana magnet na ženy

Ani po príchode do New Yorku sa Willis nevyhol manuálnej práci. Čistil stoly a pracoval za barom v bare Kamikaze na West 19th Street. Popri svojich barmanských povinnostiach chodil na konkurzy. Prvý úspech sa dostavil v roku 1977, keď Bruce Willis debutoval v divadelnej hre Heaven and Earth (Nebo a zem). Vtedy akoby sa pretrhla niť neúspechov a nasledovali ďalšie divadelné úlohy. V roku 1980 si Willis vyskúšal aj filmové herectvo v snímke The First Deadly Sin (Prvý smrteľný hriech), v hlavnej úlohe so slávnym Frankom Sinatrom. Willis sa síce vo filme ukázal len ako komparzista a predkamerousa ohrial sotva niekoľko sekúnd, ale predsa len išlo o prvý krôčik na ceste za slávou a úspechom.

OdvarokyneskôrsaznovaWillisovinaskytlašanca,ktorúvyužilopäťakoherecvovedľajšej,zanedbateľnej úlohe – vo filme The Verdict (Verdikt). Tam si zahral po boku oscarového Paula Newmana.

The Verdict (1982)
Zobraziť galériu (15)
The Verdict (1982)  (Zdroj: SITA, internet)

V roku 1984 nahradil Eda Harrisa v divadelnom hite Fool for Love (Blázon za lásku), dokonca sa objavil aj v reklame na džínsy značky Levi´s, kde v krátkosti ukázal aj svoje tanečné schopnosti.

V tom istom roku zamieril Willis do Hollywoodu, aby sa zúčastnil konkurzu na úlohu vo filme Desperately Seeking Susan (Hl'adám Susan. Zn.: Zúfalo), v ktorom si zahrala aj speváčka Madonna. Pri konkurencii síce neobstál, no tento neúspech si vynahradil hneď na druhý deň. Po fiasku sa herec ešte v Hollywoode zdržal, aby sa mohol uchádzať o rolu v pripravovanom seriáli Moonlighting (Mesačný svit), vysielanom na televíznej stanici ABC.

Humor patril k Willisovým silným stránkam už v Mesačnom svite.

Oblečený v maskáčoch, s punkovým účesom na hlave predstúpil pred komisiu a zahral požadovanú časť. Svojím prístupom si kompetentných úplne podmanil a prevalcoval tak ďalších tri tisíc uchádzačov o rolu Davida Addisona, bystrého súkromného detektíva. Čoskoro sa ukázalo, že táto úloha bola pre Willisa zlomovou, pretože seriál zaznamenal po odvysielaní v roku 1985 obrovský úspech. „Ženy priťahuje a muži majú predstavu, že môžu byť ako on,“ vyjadril sa vtedy pre magazín People viceprezident ABC. Z Brucea Willisa sa razom stala televízna hviezda.

Aj vďaka takýmto tanečným vystúpeniam v seriáli Mesačný svit sa Willis stal miláčikom žien.

Herec, ktorý spieva

Do povedomia filmových fanúšikov sa teraz už slávny Bruce Willis dostal aj vďaka komédii Blind Date (Schôdzka naslepo), v ktorej si zahral s Kim Bassinger. V tom istom roku, teda 1987, sa Willis oženil s populárnou herečkouDemi Moore. Prominentné manželstvo vydržalo až do roku 2000 a aj keď je dnes herec ženatý s anglickou modelkou a herečkou Emmou Heming, s Moore ho spájajútri deti; Rumer, Scout LaRue a Tallulah Belle.

Rok 1987 však pre Willisa neznamenal len posun v hereckej kariére a osobnom živote, ale súčasne sa stal predzvesťou ďalšieho profesionálneho života. Bruce Willis bol vždy fanúšikom hudobného žánru blues a harmoniky, preto v hudobnom štúdiu v Motowne nahral debutový album Return to Bruno. Ten sa v prestížnom americkom magazíne Billboard umiestnil na slušnej 14. priečke (z 200). Pilotný singel Respect Yourself obsadil piatu priečku v rebríčku Billboard Hot 100 a siedme miesto v britskom rebríčku. V Británii sa taktiež darilo inej piesni z toho istého albumu, Under the Boardwalk, ktorá obsadila striebornú pozíciu v rebríčkoch počúvanosti, a stala sa 12. najlepšie sa predávajúcou piesňou roku 1987. Vypočuť si ju môžete na tomto odkaze.

Okrem debutového albumu Willis nahral aj dva ďalšie: If It Don't Kill You, It Just Makes You Stronger a Classic Bruce Willis: The Universal Masters Collection.

Akčný hrdina

Jeden z najväčších úspechov Willisovho života sa dostavil v roku 1988. Séria Smrtonosných pascí dnes patrí ku klasike akčného žánru. Policajt John McClane, ktorý sa vždy ocitne v nesprávny čas na nesprávnom mieste, zožal u publika obrovský úspech. Zaujímavosťou je, že ešte pred Willisom autori filmu oslovili ďalšie filmové hviezdy – Sylvestera Stallonea, Harrisona Forda, Mela Gibsona, Richarda Gerea a Arnolda Schwarzeneggera, tí však rolu odmietli. Na Brucea Willisa sa usmialo šťastie, pretože ich nesúhlas mu za prvý film zarobil 5 miliónov amerických dolárov; priam horibilne vysokú sumu pre hollywoodskeho nováčika. Touto rekordnou čiastkou nastavil nový štandard hereckých platov – štandard, ktorý jeho bývalá manželka Demi Moore v roku 1996 viac než zdvojnásobila.

Film sa natáčal vo vtedy ešte nedokončenom sídle filmovej spoločnosti 20th Century Fox, ktoré sa v snímke zmenilo na budovu Nakatomi. Pre Alana Rickmana, ktorý v Smrtonosnej pasci stvárnil antagonistu Hansa Grubera, išlo o filmový debut. Natáčanie bolo pre Willisa náročné aj z toho hľadiska, že prebiehalo kontinuálne s natáčaním seriálu Moonlighting. Zatiaľ čo cez deň sa herec venoval seriálu, v noci pracoval na Smrtonosnej pasci. Okrem tučného honorára si Willis z natáčania odniesol ešte niečo – trvalé poškodenie sluchu, ktoré spôsobil hluk z imitácie výstrelu.

Kvôli obrovskému úspechu prvého dielu, ktorý len v Amerike tvorcom vyniesol 81 miliónov dolárov, boli natočené aj tri pokračovania. Tie zarobili dovedna tri miliardy dolárov a po boku Brucea Willisa si v nich zahrali, mimo iných, aj herci Jeremy Irons, Samuel L. Jackson či Timothy Olyphant.

Ďalšie kariérne úspechy

V roku 1989 Willis nadaboval hlas bábätka Mikeyho v svetoznámej komédii Look Who's Talking (Pozri sa, kto to hovorí). Dva roky na to Bruce Willis napísal scenár k filmu Hudson Hawk, v ktorom sa zhostil úlohy rovnomennej hlavnej postavy. Film sa však, bohužiaľ, kritikom nepozdával a ani u publika sa nestretol s radostnými ováciami.

Po sérii nie príliš úspešných filmov sa Brunovi opäť pošťastilo, keď súhlasil s úlohou boxera Butcha Coolidgea v Tarantinovom hite Pulp Fiction: Historky z podsvetia. Tu sa u herca opäť prejavil šiesty zmysel – výmenou za pomerne nízky plat mu autori filmu sľúbili časť zo zisku, ktorý sa napokon vyšplhal na úctyhodných 100 miliónov dolárov. V roku 1998 účinkoval v sci-fi blockbusteri Armageddon, ktorý bol priam preplnený filmovými hviezdami: Billy Bob Thornton, Ben Affleck, Liv Tyler, Owen Wilson, Michael Clarke Duncan, Peter Stormrare, Jason Isaacs a ďalší. Willis tu stvárnil jeden z hlavných charakterov, postavu Harryho Stampera. Armageddon dodnes patrí ku klenotom v žánri katastrofických filmov, hoci kritikmi bola snímka pranierovaná za mnohé nepresnosti. Samotná NASA ich napočítala najmenej 168. Zahraničnému publiku sa zasa nepáčila patriotistická orientácia filmu. Na druhej strane práve vďaka takémuto razeniu mohli filmári natáčať v originálnych priestoroch NASA, ktoré sú neprístupné civilnému obyvateľstvu. To zahŕňalo aj používanie často autentického vybavenia – napríklad skafandrov v hodnote troch miliónov dolárov za kus.

Posledným väčším úspechom vo Willisovej kariére je séria Expendables (Postradateľní), ktorá odštartovala v roku 2010. Priaznivcov akcie si získala v okamihu odhalenia hereckého obsadenia, nakoľko režisér a hlavná hviezda, Sylvester Stallone, zvládol spojiť do jedného celku mená ako Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Terry Crews, Bruce Willis či Mickey Rourke. Okrem aglomerácie akčných hviezd snímka obsahuje aj početné odkazy na staršie akčné trháky. Willis si tu zahral tajomného agenta CIA, ktorý vystupuje pod pseudonymom Mr. Church (Kostolník). Zaujímavosťou je, že táto úloha bola pôvodne ponúknutá Schwarzeneggerovi, ktorý ju však odmietol a uskromnil sa s menším cameom. Ďalšou Stalloneho voľbou bol Kurt Russell, ten však s účinkovaním v akčnom filme nesúhlasil. Po niekoľkých mesiacoch sa Stallone rozhodol pre bývalého obchodného partnera Brucea Willisa. Ide o historicky prvý film, v ktorom sa spoločne stretli zrejme najslávnejšie akčné hviezdy všetkých dôb – Stallone, Schwarzenegger a Willis.

Úspech filmu len zdôraznil nutnosť druhého dielu, ktorý bol v pláne už sedem mesiacov pred tým, než sa vôbec Nezničiteľní dostali do kín. V pokračovaní sa počet akčných hviezd ešte navýšil, pribudli herci Chuck Norris, Jean-Claude Van Damme a ďalší. V súčasnosti sa pripravuje tretí diel, v ktorom má vystúpiť nová várka známych tvárí: ďalšie akčné hviezdy Mel Gibson a Wesley Snipes, Antonio Banderas, Kellan Lutz, Harrison Ford či seriálový Fraser Kelsey Grammer. Najnovšie pokračovanie sa u nás do kín dostane užtento mesiac, 15. augusta, tentoraz však bez Brucea Willisa.

Okrem vyššie spomenutých snímok sa Bruce Willis podieľal aj na filmoch 12 opíc (1995), Piaty element (1997), Šiesty zmysel (1999), Kid (2000), Sin City (2005), 16 blokov (2006), Red (2010) či G.I. Joe: Odplata (2013). V roku 2000 sa objavil aj v troch epizódach slávneho seriálu Priatelia. Bruce Willis je tiež dvojnásobným držiteľom Ceny Emmy, no patrí mu aj Zlatý glóbus za Najlepší herecký výkon v seriáli Moonlighting. Od roku 2009 je ženatý s herečkou a modelkou Emmou Heming, a to aj napriek tomu, že po rozvode s Demi Moore (1987 – 2000) sa zaprisahal, že sa už nikdy neožení. Okrem prestížnych ocenení Willisovi dvakrát udelili aj nepopulárnu Zlatú malinu – za film Armageddon v kategórii Najhorší herec a za film Hudson Hawk v kategórii Najhorší scenár. V roku 2001 postihla Willisovu rodinu tragédia, keď jeho brat Robert zomrel vo veku 42 rokov na rakovinu pankreasu.

Zaujímavosti:

 • Bruce Willis je prvým hercom v histórii, ktorý účinkoval ako herec vo video hre. Išlo o titul Apokalypsa z roku 1998. Debutoval v tejto oblasti tým, že postavu z hry ako nadaboval, tak jej aj pomocou digitálnych technológií prepožičal svoj výzor a motoriku pohybov.
 • Počas svojej kariéry celkovo trikrát (1997, 2001 a 2013) sľúbil, že sa vo filmoch nebude zaplietať do brutálneho násilia či témy záchrany sveta.
 • Hodinky nosí naruby.
 • V roku 2005 ponúkol jeden milión dolárov človeku, ktorý udá prominentných členov teroristickej organizácie al-Káida alebo ľudí zodpovedných za 11. september.
 • Odmietol rolu Sama Wheata vo filme Duch (1990). Zápletku filmu považoval za nefungujúcu.
 • Hral v štrnástich filmoch, ktoré majú číslovku v názve.
 • Spoluzakladateľ reštaurácie Planet Hollywood. Podnik rozbiehal spolu s Demi Moore, Sylvesterom Stalloneom a Arnoldom Schwarzeneggerom.
 • Podľa magazínu Maxim boli jeho sexuálne scény vo filme Color of Night (Farba noci) tými najlepšími vo filmovom odvetví.
 • Priznal, že v roku 1996 ho vo veku 19 rokov zatkla polícia kvôli marihuane.
 • Je ľavák, no naučil sa písať pravou rukou, aby diváci tak ľahko nespozorovali, že nenosí obrúčku.
 • Bol zástancom vojny v Iraku.

Viac o téme: FilmBruce WillisAkčný hrdinaHollywoodSmrtonosná pascaDie HardArmageddonHudson HawkMoonlighting
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu