Sobota13. júl 2024, meniny má Margita, zajtra Kamil, Lara

Dvaja Milanovia a jeden nevšedný, atmosferický film

Milan Lasica
Milan Lasica (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Slovenský scenárista Ondrej Šulaj začal v obci Jahodná nakrúcať snímku Agáva, ktorá bude jeho celovečerným režisérskym debutom. Vo filme sa v hlavných úlohách predstavia Milan Lasica, Milan Kňažko, Katarína Šafaříková a Marek Geišberg.

Okrem nich si v snímke, ktorá by mala mať premiéru na budúci rok, zahrajú Attila Mokos, Diana Mórová, Robo Roth, František Kovár, Ady Hajdu, Miro Noga, Boris Farkaš či Richard Stanke.

"Moje prvé tvorivé stretnutie sprózou Ladislava Balleka sa udialo koncom 70. rokov. Vtedy som na podnet Ľubomíra Feldeka pripravil pre Poetický súbor Novej scény divadelnú adaptáciu románu Pomocník. Tento text sa inscenoval takmer vo všetkých profesionálnych divadlách na Slovensku, taktiež vPrahe, Ústí nad Labem anaposledy vJókaiho divadle vKomárne, kde ho dokonca režíroval Ballekov syn Rastislav. Akoncom 70. rokov som na základe Ballekovej prózy taktiež začal pracovať na filmovom scenári. Pomocník bol môj prvý realizovaný filmový scenár. Môj vstup do hranej kinematografie sa teda uskutočnil práve prostredníctvom literatúry, ktorá je presiaknutá silným príbehom, nevšednou atmosférou pohraničného južanského mesta Palánk, vyhranenými, detailne prepracovanými charaktermi adramatickými situáciami zasadenými do konfliktných povojnových rokov. Pomocník mal podtitul Prvá kniha oPalánku a Druhou knihou oPalánku je práve Ballekov rozsiahly román Agáty. Vtejto próze autor ešte výraznejšie odkryl svoje rozprávačské kvality aneopakovateľným literárnym jazykom okorenil južanské vášne postáv ipostavičiek zmietaných udalosťami povojnového mestečka na horúcej južnej hranici. Scenárista si ztohto rozsiahleho románu vybral len základné motívy zdruhej kapitoly nazvanej Agáva. Široká freska prepletených príbehov nespočetných postáv sa tak zúžila do zovretého komorného príbehu štyroch hlavných hrdinov - starého doktora Vargu, staviteľa Hampla, jeho mladej ženy Nadea rovnako mladého učiteľa Daniela Orešanského. Považujem Balleka za jedného znajlepších rozprávačov vnašej literatúre apreto bude mojou režijnou ambíciou prerozprávať rečou filmu jeho literárne vzrušujúci, emotívny ajazykovo vybrúsený príbeh Agávy," uviedol Šulaj.

Viac o téme: Milan LasicaKňažkoAgávaKatarína ŠafaříkováMarek Geišberg
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu