Streda17. júl 2024, meniny má Bohuslav, zajtra Kamila

Tragédia, ktorá všetko zmenila: Brandon Lee by oslavoval päťdesiatku

Brandon Lee Zobraziť galériu (2)
Brandon Lee (Zdroj: tuxboard.com, SITA)

Americký herec Brandon Lee by sa v nedeľu 1. februára dožil 50 rokov.

Syn legendárneho bojovníka Brucea Leeho zomrel ako dvadsaťosemročný pri nakrúcaní filmu Vrana (1994), keď sa do zbrane použitej vakčnej scéne dostal ostrý náboj. Snímka bola na jeho pamiatku dokončená, ale mladý herec premiéru svojho najúspešnejšieho filmu už nevidel.


Mohlo by vás zaujať:Dračí život Brucea Leeho: Toto ste o ňom nevedeli


Brandon Bruce Lee sa narodil 1. februára 1965 vOaklande vamerickej Kalifornii. Jeho otec Bruce Lee sa stal legendou svetovej kung-fu kinematografie. Syn po slávnom otcovi zdedil lásku kbojovým umeniam iherectvu. Po záhadnej smrti Brucea Leeho vroku 1973 sa vtedy osemročný Brandon spoločne smatkou asestrou presťahovali do Seattlu a neskôr do Los Angeles.

Kvôli častým problémom so správaním vystriedal mladý Lee niekoľko stredných škôl, aby sa nakoniec v osemnástich presťahoval do New Yorku, kde začal navštevovať kurzy herectva na renomovanej umeleckej škole Lee Strasberga. Neskôr študoval na bostonskej Emerson College apopri štúdiu sa zdokonaľoval vbojových umeniach kung-fu a thajskom boxe. Nádejný herec bol členom umeleckého spolku American New Theatre.


Mohlo by vás zaujať:Krvavá daň za nakrúcanie: Desať najtragickejších nehôd v dejinách filmu


Po návrate do Los Angeles dostal Brandon Lee prvú hereckú príležitosť vtelevíznom filme Kung Fu (1986) po boku veterána Davida Carradineho. Nasledovala hongkonská snímka Legacy of Rage (Dedičstvo vášne, 1986) a vedľajšia úloha vo filme Showdown in Little Tokyo (Zúčtovanie v malom Tokiu, 1991).

Brandon Lee a David
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: tuxboard.com, SITA)

V roku 1992 odmietol ponuku na účinkovanie v životopisnom filme o jeho otcovi snázvom Dragon: The Bruce Lee Story (Dračí život Bruca Leeho, 1992). "Je to pre mňa príliš osobné, bolo by to šialené," zdôvodnil vtedy svoje odmietnutie. Dvere k hviezdam Hollywoodu akými boli Steven Seagal či Jean-Claude Van Damme sa mu otvorili skasovým trhákom Rapid Fire (Rýchly ako blesk, 1992).


Mohlo by vás zaujať:Drogy, lieky a alkohol: Týchto slávnych hercov zabila chémia!


Svoju poslednú úlohu si Brandon Lee zahral vtemnom gotickom thrilleri The Crow (Vrana, 1993) natočenom na motívy komixového románu. Predpokladal, že sa bude jednať o zlomové dielo jeho filmografie. Stvárnil rockového gitaristu Erica Dravena, ktorý sa vracia zo záhrobia, aby pomstil svoju smrť aznásilnenie svojej snúbenice.

Práce na filme plnom mystiky aakčných scén údajne sprevádzali viaceré nehody anešťastné udalosti. Pri nakrúcaní úvodnej scény filmu 31. marca 1993 bolBrandonLee postrelený presne podľa scenára, ale zbraňou omylom nabitou ostrými nábojmi. Zranenia boli smrteľné.


Mohlo by vás zaujať:Energický Jackie Chan: Od kaskadéra až po hviezdnu akčných filmov!


Napriek úsiliu lekárov vnemocnici mladý herec vo veku 28 rokov ešte vten istý deň zomrel. Filmový pás s tragickou scénou bol zničený ascéna opäť nakrútená sdvojníkom a pomocou digitálnych trikov. Film uvedený do kín vnasledujúcom roku (1994) dosiahol mimoriadny komerčný úspech. V čase svojej smrti mal mladý herec v rukách zmluvy na niekoľko ďalších filmov. Jedným znich mala byť filmová verzia jednej znajpopulárnejších počítačových hier histórie Mortal Kombat (1995).

Viac o téme: Brandon Lee
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu