Utorok23. júl 2024, meniny má Oľga, zajtra Vladimír

Skvelý herec, feminista a obrovský vizionár: Joseph Gordon-Levitt v inom svetle

Zobraziť galériu (4)
(Zdroj: SITA/AP/Jordan Strauss, Invision, Vince Bucc, Alvaro Barriento, Twitter/hitrecord)

Je mladý, ambiciózny a talentovaný. Josepha Gordona-Levitta si mnohí pamätajú z komédií, no postupne dostával stále viac úloh a pracoval po boku veľkých mien. Okrem toho založil internetovú platformu, na ktorej pomáha mladým ľuďom plniť si svoje sny.

Joseph Gordon-Levitt sa narodil v Los Angeles, väčšiu časť detstva však strávil v Sherman Oaks. Jeho otec Dennis je riaditeľom rádiovej stanice The Pacific a matka Jane pôsobí ako kalifornská kongresmanka. Joseph malstaršieho brata Dana, ktorý zomrel v roku 2010 vo veku 36 rokov na predávkovanie. Od šiestich rokov sa venuje hraniu, hral v divadelných muzikáloch, kde si ho všimol agent. Ten ho začal obsadzovať do mnohých televíznych reklám Sunny Jim, čím sa začala jeho kariéra.

Skvelý herec, feminista a
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/AP/Jordan Strauss, Invision, Vince Bucc, Alvaro Barriento, Twitter/hitrecord)

Hlavná úloha v dvanástich rokoch

Do svojich desiatich rokov sa objavil prevažne v menších úlohách v televíznych filmoch a seriáloch. V roku 1992 prišiel jeho prvý celovečerný debut Beethoven. V tom istom roku si zahral v dráme Roberta Redforda Kadiaľ tečie rieka po boku Brada Pitta. Svoju prvú väčšiu hlavnú úlohu dostal vo svojich dvanástich rokoch vo filme Gregory K (1993), ktorý bol založený na skutočných udalostiach. Nasledovalo niekoľko ďalších filmov a seriálov.

Skvelý herec, feminista a
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/AP/Jordan Strauss, Invision, Vince Bucc, Alvaro Barriento, Twitter/hitrecord)

Diváci si ho zrejme začínali viac všímať po boku Demi Moore vo filme Porotkyňa (1996), kde si zahral jej syna. Neskôr prišla hlavná úloha vo filme 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím (1999). V tínedžerskom filme si zahral spolu s Heathom Ledgerom, Juliou Stiles a Larisou Oleynikovou. Týmto filmom sa jeho kariéra začala naplno rozbiehať.


Hlasujte v ankete Telkáč roka 2017!


Kariéra rozkvitla raketovým tempom

V roku 2001 si zahral hlavnú rolu problémového mladíka v dráme Bláznivý a o dva roky sa objavil v ďalšom úspešnom mysterióznom thrilleri Tajomná pokožka. Gordon-Levitt má za sebou zatiaľ bohatý zoznam úloh v úspešných i menej úspešnejších snímkach. Do povedomia sa dostal opäť po boku Zooey Deschanel v komédii 500 dní so Summer (2009). Gordon-Levitt a Deschanel sa stretli už predtým počas natáčania filmu Bláznivý. Dlhé roky sú skvelými priateľmi a spolupracovali na niekoľkých projektoch aj mimo filmu.

Od tohto momentu jeho kariéra rástla raketovým tempom a o jeho osobe bolo počuť čoraz viac. Rok po úspešnej komédii sa objavil v Nolanovom Počiatku (2010) po boku Leonarda DiCapria či Ellen Page. V tej dobe už bol Gordon-Levitt známym a dobre hodnoteným hercom. Režisér Christopher Nolan ho o dva roky obsadil aj do pokračovania Temného rytiera s názvom Temný rytier povstal. Objavil sa aj v snímkach 50/50 (2011), Looper (2012) či v dvoch životopisných snímkachMuž na lane (2015) a Snowden (2016).

Režíroval dve animované krátkometrážne filmy a v roku 2013 debutoval celovečerným filmom Don Jon. Okrem toho má aj vlastnú produkčnú spoločnosť hitRECord. Je ženatý s Tashou McCauley, s ktorou má dvoch synov. Svoje súkromie si veľmi stráži. Sám seba definuje ako feministu, najmä kvôli svojej matke, ktorá bola členkou hnutia v 60. a 70. rokoch.

Vizionár

V júni roku 2004 založil Gordon-Levitt online kolaboratívnu produkčnú spoločnosť hitRECord. Na tejto stránke sa môžu ľudia zaregistrovať a prinášať nápady, ktoré môžu zas iníľudia pretvárať na niečo iné. Dávajú k tomu povolenie. Napríklad ak má niekto nápad, no nevie písať, dá ho na stránku a niekto s talentom na písanie ho môže spracovať. Ľudia prinášajú na jeho web deň čo deň množstvo nápadov a diel. Súčasťou sú aj rôzne výzvy, ktoré herec zverejňuje aj na sociálnych sieťach.

Spoločnosť používa množstvo médií na produkovanie krátkych filmov, kníh či DVD-čiek. Práve cez ňu produkoval aj spomínané dva krátkometrážne filmy. Tútoonline sieť začal aktívne rozvíjať ešte so svojím bratom. Pôvodne tento projekt začal, aby dostali spätnú väzbu na svoje videá. Postupne sa to rozšírilo a bratia z toho spravili priestor pre ostatných kreatívnych ľudí, ktorí sa chcú realizovať alebo poskytovať svoje nápady ostatným.

Skvelý herec, feminista a
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/AP/Jordan Strauss, Invision, Vince Bucc, Alvaro Barriento, Twitter/hitrecord)

"Namiesto toho, aby sme vystavovali len svoju prácu a obdivovali, že pracujeme ako izolovaní jednotlivci, zhromažďujeme sa tu, aby sme spolu pracovali na rôznych projektoch. Keď má niekto kreatívnu slobodu prostredníctvom toho, čo som vytvoril, je to fascinujúce," povedal herec. V roku 2010 projekt predstavili ako profesionálnu produkčnú metódu, ktorá povoľuje zúčastnením umelcom, aby boli za to platení. Jeho sieť má vyše 80-tisíc členov a denne vyprodukuje tisíc videí, piesní, textov, kníh, krátkych filmova iných umeleckých diel.

Viac o téme: Leonardo DiCaprioChristopher NolanJoseph Gordon-LevittHitRECord
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu