Nedeľa14. júl 2024, meniny má Kamil, Lara, zajtra Henrich

Legendárny krásavec i mafiánsky krstný otec: Zaujímavosti, ktoré ste o ňom nevedeli

Zobraziť galériu (9)
(Zdroj: SITA/AP)

Gangsterská dráma The Godfather (Krstný otec, 1972), nakrútená podľa rovnomenného bestselleru Maria Puza v hlavnej úlohe s Marlonom Brandom, sa komerčne aj umelecky zaradila k prelomovým dielam tzv. Nového Hollywoodu. Príbeh newyorskej mafiánskej rodiny, ktorej tvrdou rukou šéfoval don Corleone (v interpretácii Marlona Branda), bol ovenčený tromi Oscarmi. Nezabudnuteľný Marlon Brando, ktorý účinkoval vo filmoch viac ako polstoročie, by sa dožil v minulú stredu 3. apríla 95 rokov.

Rodák z Omahy sa narodil 3. apríla 1924 v americkom štáte Nebraska do problematickej rodiny. Otec aj matka holdovali alkoholu a o syna nejavili záujem. Vyrástol zneho doslova chuligán. Najskôr sa budúciherecpokúsil uspieť varmáde, neskôr ho zlákalo strieborné plátno. Zapísal sa na štúdium herectva a účinkoval v divadlách na Broadwayi vNew Yorku. Kvytúženému povolaniu mu pomohol príťažlivý vzhľad ajednoducho šťastie byť vpravú chvíľu na správnom mieste.

Režisér Elia Kazan ho po niekoľkých úlohách pozval do Actor's Studia, jednej z najprestížnejších divadelných škôl v New Yorku, ktorej bol spoluzakladateľom. Škola učila mladýchhercovmetóde založenej na psychoanalytickom rozbore motivácií stvárňovanej postavy.

Marlon Brand patril od 50. rokov spolu s Jamesom Deanom k najväčším talentom i krásavcom
Zobraziť galériu (9)
Marlon Brand patril od 50. rokov spolu s Jamesom Deanom k najväčším talentom i krásavcom  (Zdroj: SITA/AP Photo/Warner Home Video)

Brando debutoval v roku 1950 filmom The men (Muži), kde hral vojnového invalida. Medzi jeho prvé herecké úlohy patrí aj rola vsnímke A Streetcar Named Desire (Električka zvaná túžba,1951) vréžii práve Elia Kazana, nakrútenej podľa predlohy Tennesseeho Williamsa. Klasika svetovej drámy bola nominovaná na 12 Oscarov. Film nakoniec získal štyri Oscary, rozpútal novú éru vo filmovom umení amladýherecsa vňom zviditeľnil po boku herečky Vivien Leighovej.Idolom mládeže sa stal na začiatku 50. rokov 20. storočia postavou Jonnyho - vodcu motorkárskeho gangu v snímke The Wild One (Divoch, 1953).

Ďalšou významnou etapou v jeho kariére sa stal film The Chase (Štvanica, 1966), v ktorom stvárnil rolu nepodplatiteľného šerifa Caldera. Napínavá dráma zobrazuje spoločenskú "žumpu" v malom mestečku plnom nevery, žiarlivosti, rasizmu a násilia. Režisér snímky Arthur Penn vytvoril ponurú atmosféru a všetcihercidokonale pochopili jeho úmysel a spoločne vytvorili výnimočné dielo.

Marlon Brando za viac ako 50 rokov svojej kariéry stvárnil množstvo najrôznejších postáv, čo mu vynieslo prezývku chameleón
Zobraziť galériu (9)
Marlon Brando za viac ako 50 rokov svojej kariéry stvárnil množstvo najrôznejších postáv, čo mu vynieslo prezývku chameleón  (Zdroj: TASR/AP)

Medzi ďalšie filmy Marlona Branda patria napríklad Julius Caesar (1953), oscarový On the Waterfront (V prístave, 1954), The Young Lions (Mladé levy, 1958), Mutiny on the Bounty (Vzbura na Bounty, 1962), A Countess from Hong Kong (Grófka zHongkongu, 1967), Candy (1968) a Queimada (Ostrov vohni, 1969).

Legendárny Krstný otec

Diváci sihercanajviac zapamätali v postave Dona Corleoneho z legendárneho mafiánskeho filmu The Godfather (Krstný otec, 1972). Film získal troch Oscarov- za najlepší film, scenár podľa predlohy amužský herecký výkon vhlavnej úlohe. Vtedy ešte mladý režisér Francis Ford Coppola, ktorý bol prekvapivo poverený spoločnosťou Paramount realizáciou jedného zvýznamných projektov, musel zredukovať niektoré motívy rozsiahlej predlohy. Napriek tomuto sa mu podarilo úplne verene zachovať presný popis fungovania zločineckej organizácie, jej hierarchie, začlenenie do vtedajšieho spoločenského vývoja i často kritizovanej a zdôrazňovanej rodinnej súdržnosti. Vo výbere hlavnej postavy, ktorú odohral Brando, mal šťastnú ruku.

Marlon Brando vo filme Krstný otec
Zobraziť galériu (9)
Marlon Brando vo filme Krstný otec  (Zdroj: SITA/AP Photo/Paramount Pictures)

Brando stvárnil aj životom sklamaného Američana Paula zo slávneho filmu Ultimo tango aParigi (Posledné tango vParíži, 1972) v réžii Bernarda Bertolucciho. Pre sexuálne scény film pri jeho uvedení označili za škandál. Rolu Paula (Marlon Brando) mal pôvodne hraťJean-Paul Belmondo. Ten ponuku odmietol, označil ho za pornografický. Film bol zakázaný v Chile (1973 – 1992), Taliansku (1972 – 1987), Portugalsku (1973 – 1974), Singapure, JužnejKórei a naNovom Zélande.

Marlon Brando s herečkou Mariou Schneiderovou a režisérom Bernardom Bertoluccim počas nakrúcania filmu
Zobraziť galériu (9)
Marlon Brando s herečkou Mariou Schneiderovou a režisérom Bernardom Bertoluccim počas nakrúcania filmu  (Zdroj: TASR/AP)

Filmová hviezda sa objavila aj v snímkach ako:Superman (1978), Apocalypse Now (Apokalypsa, 1979), Don Juan DeMarco (1995), Free Money (Prachy klikvidaci, 1998). Jedným zposledných filmov, v ktorom hral, bola kriminálna dráma The Score (Kto zkoho, 2001).

Marlon Brando so sestrou Jocelyn Brandovou
Zobraziť galériu (9)
Marlon Brando so sestrou Jocelyn Brandovou  (Zdroj: TASR/AP)

Sláva bola pre neho prekliatím

Marlon Brando sa vo filme stal predstaviteľom nového realizmu. Jeho veľký herecký talent, pretavený do mnohých filmových úloh, ho predurčoval k sláve, obdivovali ho diváci na celom svete."Sláva bola a je prekliatím môjho života abol by som sa bez nej obišiel,“ zhodnotilherecv jednom z rozhovorov svoje pôsobenie vo svete showbiznisu.

Je teda iróniou osudu, že práve Brando, jeden z najgeniálnejších hercov všetkých čias, hovoril o herectveako o "nudnej, hlúpeja detinskejpráci", ktorú vykonáva pre peniaze a preto, že v sebe neobjavil talent pre nič hodnotnejšie.

Archívna snímka Marlona Branda z roku 2001
Zobraziť galériu (9)
Archívna snímka Marlona Branda z roku 2001  (Zdroj: TASR/AP Photo/Beth A. Keiser )

V 60. rokoch Brando tiež radikalizoval svoje politické názory, zúčastnil sa mierových manifestácií, verejne obhajoval práva Židov a černochov, podpísal petíciu za práva homosexuálov a proti trestu smrti. Vystupoval tiež na obranu amerických indiánov, čo demonštroval okrem iného odmietnutím Oscara a Zlatého Glóbusu za svoj výkon v Krstnom otcovi. V 60. rokoch si zaobstaralmalý ostrovček Tetiaroa, do ktorého sa Brando zamiloval, keď tam nakrúcal Vzburu na Bounty (1962). Herec na ostrove experimentoval so solárnou energiou, staval veterné mlyny a zachraňoval korytnačky.

Americký filmový inštitút zaradil Marlona Branda na štvrté miesto v rebríčku TOP 25 najväčších mužských predstaviteľov všetkých čias. V lete 2004 malherecnakrúcať film Brando a Brando, kde by hral samého sebaako hereckého velikána. Poslednú veľkú rolu však neodohral.Hereczomrel 1. júla 2004 vo veku 80 rokov vLos Angeles.

Viac o téme: Marlon BrandoKrstný otec
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu