Sobota15. jún 2024, meniny má Vít, zajtra Bianka, Blanka

Nezabudnuteľný Bilbo Bublík z Pána prsteňov: Podľahol ťažkej chorobe! Zahral si aj po boku Brucea Willisa

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: TASR/AP/Michel Euler)

Britský filmový, televízny a divadelný herec Ian Holm, ktorý zomrel pred rokom 19. júna vo veku 88 rokov, sa preslávil rolou Bilba Bublíka v sérii fantasy filmov Pán prsteňov a Hobit. Vedľajšie role stvárnil tiež v sci-fi filmoch Votrelec a Piaty element či v športovej dráme Ohnivé vozy.

Holm sa narodil 12. septembra 1931 v anglickom grófstve Essex. Spočiatku pôsobil predovšetkým v divadle, kde stvárnil množstvo postáv v drámach Williama Shakespeara. Postupne sa presadzoval aj pri filme.

Preslávil ho Pán prsteňov

Za vedľajšiu úlohu Sama Mussabiniho v športovom dráme Ohnivé vozy (1981) bol nominovaný na Oscara. Po celom svete ho preslávila rola Bilba Bublíka v sérii filmov na motívy kníh britského spisovateľa J. R. R. Tolkiena. Objavil sa v snímkach Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa (2001), Pán prsteňov: Návrat kráľa (2003) a v dvoch dieloch Hobita - Neočakávaná cesta (2012) a Bitka piatich armád (2014).

Foto: TASR/AP/Jon Furniss/Invision
Zobraziť galériu (3)
Foto: TASR/AP/Jon Furniss/Invision  (Zdroj: TASR/AP/Jon Furniss/Invision)

Vo vedľajších úlohách si Holm zahral tiež v sci-fi filmoch Votrelec (1979), Piaty element (1997) a Deň potom (2004) či v životopisnej snímke Martina Scorseseho Letec (2004). Bol štyrikrát ženatý a mal päť detí. Holm zomrel na komplikácie súvisiace s Parkinsonovou chorobou.

Na sklonku života ho choroba zmenila na nepoznanie. (Foto: TASR/AP/Joel C Ryan/Invision)
Zobraziť galériu (3)
Na sklonku života ho choroba zmenila na nepoznanie. (Foto: TASR/AP/Joel C Ryan/Invision)  (Zdroj: TASR/AP/Joel C Ryan/Invision)

Viac o téme: Pán PrsteňovIan Holm
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu