Sobota18. máj 2024, meniny má Viola, zajtra Gertrúda

NAJ filmové prešľapy: Tieto chyby ste si zaručene (ne)všimli!

Naj filmové chyby Zobraziť galériu (3)
Naj filmové chyby (Zdroj: internet)

Chybám vo filme sa producenti len zriedkakedy úplne vyhnú. Herecké obsadenie, zvláštne efekty, kamera, masky, strih, rekvizity – každá scéna je skladačkou z mnohých dielikov a film tvoria desiatky, ba stovky takýchto samostatných scén. Aj keď finálny produkt navodzuje dojem plynulosti, v skutočnosti ide o ďalšie puzzle, výsledok starostlivého opakovania, poskladania a často aj vyradenia mnohých záberov.

To, že sa jedna scéna natáča hneď niekoľkokrát, je prirodzené, nehovoriac o tom, že medzi jednotlivými klapkami majú herci prestávky – či už na osvieženie, toaletu alebo úpravu make-upu. Film je teda výsledkom komplikovaného a zdĺhavého procesu, ktorý zavše pripomína obrovskú stavebnicu z kociek. Filmári sem-tam na nejakú kocku zabudnú, vymenia ju či premiestnia, a my tak môžeme, na prvý pohľad v dokonalom výsledku, nájsť záhady vytvorené nepozornosťou.

Každý chce byť v zábere. :)
Zobraziť galériu (3)
Každý chce byť v zábere. :)  (Zdroj: telkac.sk)

Pri projektoch obrovských rozmerov, medzi ktoré patria všetky známe a populárne snímky, sú chyby zrejme nevyhnuteľnou súčasťou tvorby. Stačí, ak si herečka odhrnie vlasy z tváre, hlavný hrdina rozopne košeľu o jeden gombík nižšie alebo sa kameraman nešťastne postaví do záberu svojho kolegu – a chyba je na svete. Vo väčšine prípadov si takéto prehreškyani nevšimneme. Buď venujeme absolútnu pozornosť hereckému výkonu, alebo scénu ukončí rýchly prestrih. Niektoré omyly z natáčania však stoja za to, aby sme sa k nim spätne vrátili, oddelili ich od zvyšku a pozastavili sa nad nimi s otázkou: Ako je možné, že si toto nevšimli?!

Kamera občas zachytí aj to, čo by nemala.
Zobraziť galériu (3)
Kamera občas zachytí aj to, čo by nemala.  (Zdroj: telkac.sk)

Ja, robot (2004)

Zázračná oprava stola, nedostatky v matematike, mačka striedajúca farbu očí či budova meniaca svoju výšku – aj takýmito nedostatkami sa vyznačuje sci-fi akciav hlavnej úlohe s Willom Smithom.

Ani ďalšiemu akčnému hitu s Willom Smithom v hlavnej úlohe sa nevodilo lepšie. Koľko chýb nájdete vo fantasy filme Hancock? >>

Pán a pani Smithovci (2005)

Priam osudový film pre oboch hlavných aktérov, Brada Pitta a Angelinu Jolie, v sebe ukrýva viaceré nezrovnalosti. Miznúce sako, zázračná transformácia samopalu a členovia štábu v záberoch, v ktorých nemajú čo robiť – a tým zoznam ani zďaleka nekončí.

Presvedčte sa o chybách v tomto filme: už čoskoro vo vašom televízore >>

Ďalšie z chýb:

 • V jednom zo záberov je Brad Pitt bez slnečných okuliarov, zatiaľ čo v nasledujúcej scéne už má okuliare nasadené.
 • Angelina Jolie si hneď vo svojej prvej scéne magicky prefarbila nočnú košeľu – najprv má oblečenú ružovú, tá sa však v ďalšom zábere zmení na bielu.
 • Angeline Jolie sa po milostnej scéne s Bradom Pittom zázračne objavilo na ruke tetovanie.

Hobit: Neočakávaná cesta (2012) / Hobit: Smaugova pustatina (2013)

Filmová verzia svetoznámeho Tolkienovho diela Hobit sa stretla s celosvetovým úspechom. Aj napriek tomu však oku režiséra Petera Jacksona ušlo niekoľko chybičiek, a tak dodnes môžeme vidieť poníka, ktorý v priebehuchvíľky zmení farbu srsti, sud navyše, ktorý sa objavil odnikiaľ či teleportujúcich sa trpaslíkov.

Ďalšie chyby:

 • Bilbov (Martin Freeman) meč by mal svietiť vždy, keď sa nablízku ocitnú ohyzdi, no pri jednej z bojových scén na tento fakt filmári zjavne pozabudli.
 • Sarumanova brada zázračne mení farbu: z bielej na čiernu a z čiernej na tmavošedú.
 • Bilbova výška v porovnaní s Gandalfom sa často mení – hobití problém, ktorý sme mohli vidieť už v Pánovi prsteňov.
 • Pri záberoch zblízka sú viditeľné Gandalfove (Ian McKellen) kontaktné šošovky.
 • V druhom dieli, hneď v úvode filmu, Thorinove (Richard Armitage) jedlo na tanieri mení svoju pozíciu. Kúsok syra sa navyše z ničoho nič objaví po prestrihu.
 • Legolasov (Orlando Bloom) meč striedavo mizne a opäť sa objavuje – podľa toho, či jeho majiteľ bojuje s dýkami alebo nie.
 • Pri jednej zo scén v Jazernom meste je vidno, ako snehové vločky dopadajú na každého okrem Thorina.
 • Bilbov prsteň sa v úvode filmu zázračne premiestni z jedného vrecka do druhého.

Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej (1977)

Kultová sága Hviezdnych vojen siuž budúci rok prilepší siedmou epizódou, o ktorej si fanúšikovia zrejme mysleli, že sa nikdy nenatočí. Ošiaľ začal v roku 1977 Epizódou IV, a aj keď tento film odštartoval jednu z najväčších celosvetových mánií v histórii kinematografie, neobišiel sa bez miznúcich kriakov, pudu sebazáchovy už mŕtveho človeka či nie príliš kvalitných heliem.

Ďalšie chyby:

 • Jeden z vojakov Impéria si nechcene udrel hlavu o veraje dverí.
 • V záverečných titulkoch môžeme počuť falošný tón trúbky.
 • V prvom zábere na loď Hana Sola (Harrison Ford) stroju viditeľne chýba typický tanierovitý radar, ktorý sa neskôr objavuje v každej scéne.
 • Okná imperiálnych stíhačiek TIE menia tvar podľa toho, či ich kamera berie z interiéru alebo exteriéru. Ten istý problém sa vyskytuje aj pri Solovej lodi Millenium Falcon.
 • V DVD verzii filmu z roku 2004 Lukeov (Mark Hamill) svetelný meč pri tréningu zmení farbu zo zelenej na modrú.
 • Po útoku Púštnych ľudí mení Lukeov rukáv svoju polohu, a to aj napriek tomu, že Luke samotný leží v bezvedomí.

Jurský park (1993)

Špeciálne efekty, ktoré boli použité v Spielbergovom kinohite Jurský park, vedia aj po vyše 20 rokoch stále ohromiť. Tvorcovia im však zrejme venovali až priveľa pozornosti, keď im ušli také „detaily“, akými súsamoopravovacie čelné sklo, očividná teleportácia posádky vrtuľníka či miznúca robotická ruka. A to nespomíname úctyhodné množstvo nesprávnych informácií o dinosauroch, pri ktorých by odborníci zaplakali. Jurský park je jednoducho skvelou ukážkou lacných, ale súčasne aj najbežnejších filmových chýb.

Ďalšie chyby:

 • Pri scéne pred návštevníckym centrom, keď malá Lex (Ariana Richards) príde za Dr. Alanom Grantom (Sam Neil), je jasne viditeľné, že Dr. Ian Malcolm (Jeff Goldblum) stojí pri Dr. Ellie Sattlerovej (Laura Dern), ktorá sedí v džípe. Keď ju však v ďalšej scéne zoberie kamera zblízka, Malcolma nikde nevidno.
 • Pri scéne, keď T-Rexovi ponúknu kozu, je počuť typické bľačanie ovce.
 • V kryo komore, kde sa uchovávajú dinosaurie embryá, sú viditeľné chyby v názve jednotlivých druhov.
 • V scéne, keď uznávaný archeológ Alan Grant vysvetľuje skeptickému chlapcovi lovecké techniky velociraptora, sa vyskytujú faktografické chyby. Fosílne pozostatky tohto dinosaurieho druhu preukázali, že to, čo Grant vo filme hovoril, jenezmysel. Pri týchto úvodných scénach sa postava Dr. Granta dopustila ďalších omylov podobného razenia.
 • Mnoho charakterov označuje dinosaurov za mužov, pričom bolo v jednej zo scén jasne vysvetlené, že všetky exempláre na ostrove sú ženského pohlavia.
 • Dr. Grant našiel fosílne pozostatky velociraptora v Montane, zatiaľ čo jediné doposiaľ nájdené exempláre sa vyskytovali striktne v Ázii. Taktiež sa pomýlil v tvrdení, že velociraptor bol skupinovým lovcom. A do tretice nepoznal správny pôvod názvu tohto dinosaura.

 • Slávny výrok Dr. Granta: „T-Rex nechce byť kŕmený. Chce loviť. Nemožno potlačiť inštinkty 65 miliónov rokov“, je v skutočnosti opäť klamstvom. Dinosaurie inštinkty pretrvávali približne 200 miliónov rokov – číslovka 65 je na mieste, ak hovoríme o dĺžke doby, počas ktorej sú tieto tvory vyhynuté.
 • Pri scéne, v ktorej siJohn Hammond (Richard Attenborough) pochutnáva na zmrzline, je vidno, ako sa hýbu čepele ventilátorov. Na tom by nebolo nič čudné, ak by v tom časev parku fungovala elektrina.
 • Keď Tyrannosaurus odhodí na džíp kus mäsa, je zrejmé, že ide o zadnú koziu nohu. V ďalšej scéne, keď T-Rex kozu požiera, však nebohému tvorovi nechýba ani jedna zo zadných nôh.
 • Pri scéne s brachiosaurom v úvode filmu sa obloha mení z jedného záberu na druhý – z oblačnej na jasnú.
 • Komár v jantáre, z ktorého krvi sa naklonovali dinosaury, je samček. Krv však pijú len samičky, nakoľko je potrebná k produkcii vajíčok.
 • ...desiatky ďalších chýb, vrátane viditeľných členov filmového štábu.

Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej perly (2003)

Kto by už dnes nepoznal zrejme najslávnejšieho kapitána všetkých čias, Jacka Sparrowa? Svojský Johnny Depp sa tejto úlohy zhostil bravúrne a tisícky fanúšikov po celom svete si Pirátov z Karibiku okamžite zamilovali. Nenechajte sa však pomýliť výborným obsadením a skvelými výkonmi hviezd, akými sú Geoffrey Rush, Orlando Bloom či Keira Knightley. Niektoré chyby, ktoré sa votreli aj do finálneho produktu, priam bijú do očí!

Ani ďalšie diely pirátskej série sa nezaobišli bez omylov. Množstvo ich nájdete napríklad v tretej časti s podtitulom Na konci sveta >>

Ďalšie chyby:

 • Aj keď sa počas celého prvého dielu stretávame s termínom komodór, v skutočnosti tento námornícky titul vznikol až v roku 1996.
 • Barbossove (Geoffrey Rush) typické jablko, presnejšie odroda tohto jablka, bola vyšľachtená až v roku 1868 v Austrálii, teda približne 150 rokov po udalostiach z prvého dielu.
 • Pri bližších záberoch na Barbossu je zjavné, že nosí žlté kontaktné šošovky.
 • Pri scéne vo väzení, kde Jack Sparrow leží na zemi, zatiaľ čo sa zhovára s Willom Turnerom (Orlando Bloom), si diváci môžu všimnúť stopu vytvorenú modernou topánkou pod pravou rukou Johnnyho Deppa.
 • Pri útoku na Port Royale sa Elizabeth (Keira Knightley) snaží zachrániť tým, že vysype na prekliateho piráta Ragettiho (Mackenzie Crook) žeravé uhlie. Ten na to zareaguje slovami: „To páli, to páli“, po správnosti by však nemal – kapitán Barbossa neskôr jasne uviedol, že jeho prekliata posádka nič necíti, ani bolesť.
 • Pri bitke s pirátmi má Will Turner rozopnutú vestu, keď ho však jeden z nich omráči a Orlando Bloom spadne na zem, jeho vesta je zapnutá.
 • Pri prvej scéne, v ktorej sa ukáže Jack Sparrow, je viditeľné, že sa chystá vykročiť na mólo pravou nohou. V ďalšom zábere však urobí prvý krok ľavou nohou.
 • Keď Barbossa hodí Jackove veci do mora, Sparrow za nimi skočí. Keď sa potápa, smerujúc ku dnu, je bosý, avšak keď svoju pištoľ a meč nájde a pláva smerom nahor, má topánky na sebe.
 • Jeden z britských vojakov zázračne ožije. Zabijú ho pri bitke s pirátmi v jaskyni, avšak v ďalších scénach je vidieť, ako bojuje na palube lode.
 • Spôsob, akým sa Jack Sparrow vyslobodil zo železných pút, je nonsens: drevo je mäkšie ako kov a v skutočnosti by sa mu to nikdy nepodarilo.
 • V niekoľkých scénach je vidno, že Will má na ruke tetovanie. Aj keď sa dá táto chyba ľahko obhájiť,bližší pohľad odhalí, že v skutočnosti ide o symbol z Tolienovej elfštiny, značiaci číslovku 9, teda spoločenstvo Prsteňa. Orlando Bloom tiež stvárnil elfa Legolasa vo filmovej verzii románu Pán prsteňov.

Harry Potter a Kameň mudrcov (2001)

Dojímavý príbeh siroty, ktorá je predurčená pre boj so zlom, si získal ako detských, tak aj dospelých fanúšikov po celom svete. Veď mnohí z nás vyrastali zarovno s trojicou hrdinov: Harrym, Ronom a Hermionou, a ich filmovými verziami v podaní Daniela Radcliffa, Ruperta Grinta a Emmy Watson. Ak však ide o chyby, autori (nielen prvého dielu) zjavne zabudli švihnúť čarovným prútikom.

Ďalšie chyby:

 • Pri boji s trollom, keď Ron použije levitačné zaklínadlo na jeho kyjak, je počuť dutý zvuk, keď zbraň zasiahne trolla do hlavy. Akoby zázrakom je ticho, keď obrovský kus dreva následne dopadne na zem. Ba čo viac, nikde ho potom nevidno.
 • Keď sa Harry v zoologickej záhrade zhovára s hadom, hovorí v skutočnosti parselčinou, jazykom hadov. Jeho pery však artikulujú angličtinu.
 • Aj Hermiona sa občas pomýli. Dôkazom toho je scéna, v ktorej opravuje Ronovu výslovnosť levitačného kúzla – on však čarovnú formulu vyslovil správne. To Draco Malfoy (Tom Felton) sa pomýlil.
 • Keď Harry a Ron meškajú na hodinu transfigurácie, profesorka McGonagallová sa premení z mačky na človeka, pričom nemá nasadené okuliare. V ďalšom zábere sa však otočí smerom na chlapcov, tentoraz na nich pozerajúc spoza okuliarov.
 • Prečo Dudley po prepadnutí sa do terária položil ruky na sklo, keď nevedel, že tam nejaké je?
 • Pozornému divákovi neunikne, že Harryho jazva neustále mení svoju pozíciu.
 • Keď Hermiona skočí do diery pod padacími dvermi, unikajúc tak Chlpáčikovi, má na sebe biele pančuchy. Počas šachovej hry ich však už nemá.
 • V jednej scéne Chlpáčik Rona oslintá, o dva zábery ďalej je však chlapec suchý.
 • Po triediacej ceremónii si protagonisti počas niekoľkých záberov vymenili miesta. Harry si najprv sadol vedľa Rona, oproti Hermione, o chvíľku neskôr sa však na kamere objavil vedľa nej.
 • V úvode filmu sa Harry, ako novorodenec, ocitne na prahu Dursleyovcov. Na konci filmu Hagrid (Robbie Coltrane) daruje Harrymu fotoalbum, ktorý obsahuje spoločné fotky malého Harryho a jeho rodičov. Je očividné, že dieťa na nich je batoľa – to ale nie je možné, keďže Harry osirel už ako novorodenec.

Iron Man (2008)

Hlavná postava, miliardár Tony Stark, ktorého stvárnil Robert Downey Jr., je takpovediac idolom mnohých mužov. Pekný, bohatý, magnet na ženy... kto by sa nevymenil, ak by mohol? A okrem toho aj superhrdina. Aj keď je Tony na prvý pohľad bez chyby, o filme sa to povedať nedá. Aj keď niekto s jeho možnosťami a vkusom by zrejme bol schopný vynájsť samočistiace sako, ostatné kiksy sa vysvetľujú podstatne ťažšie.

Ďalšie chyby:

 • Pred nočným románikom s reportérkou Christinou Everhart (Leslie Bibb) majú Tonyho fúzy iný tvar a dĺžku, ako na druhý deň ráno.
 • Mini reaktor, ktorý Tony Stark nosí v hrudi, aby udržal malé šrapnely ďalej od svojho srdca, mení počas filmu svoju veľkosť. Zmenšuje sa.
 • Noviny, ktoré informujú o smrti Starkových rodičov, nesú dátum 17. decembra 2001, piatok. V skutočnosti by to mal byť pondelok.
 • Dievča na benefičnej oslave, po Tonyho pravici, keď si objednáva dve martini, sa na krátky okamih pozrie do kamery.
 • Pri scéne, keď Tony požiada Pepper (Gwyneth Paltrow), aby mu z hrudníka odobrala mini reaktor, je kvôli efektom použitý umelý model hrude. Ten imituje Tonyho dýchanie kvôli uveriteľnosti, ak sa však divák pozorne zahľadí na vrchnú časť hrudníka, ktorá je pravá, zistí, že nádychy a výdychy herca nekorešpondujú s imitáciami umelej časti.
 • Chudobná žena, ktorá vAfganistane drží svojho syna, keď Iron Man zachráni jej dedinu pred teroristami, má francúzsku manikúru.

Batman: Temný rytier (2008)

Jedna z najpopulárnejších komixových postáv, Batman, sa v roku 2008 vrátila do kín vo filme o Temnom rytierovi. Viac než hlavný hrdina, ktorého stvárnil Christian Bale, divákov zaujal výkon dnes už zosnulého Heatha Ledgera. Ten naozaj fenomenálnym spôsobom zosobnil hlavného „záporáka“ a Batmanovho večného nepriateľa Jokera. Ani toto oslnivé duo ale nedokázalo vymazať zo strieborného plátna a televízorov menšie i väčšie prehrešky, ktorých je vo filme viac než dosť.

Ďalšie chyby:

 • Film obsahuje viacero scén, v ktorých postavy niečo hovoria, no ich pery sa nehýbu.
 • Pri bankovej lúpeži jeden z Jokerových mužov schytí bezpečnostného pracovníka banky, ktorý má oblečené biele tričko. V ďalšom zábere sa farba trička zmení na modrú.
 • Autobus, ktorým Joker prerazí stenu do banky, by mal byť vážne poškodený. Keď je však neskôr použitý na útek, nevidno na ňom žiadneškrabance či ryhy.
 • Keď Batman na polícii vypočúva Jokera, na kamere je vidno, že horné zuby Heatha Ledgera sú žlté, zatiaľ čo dolné sú žiarivo biele. V istom momente sa tiež v zrkadle odrážajú obrazy kamery s LCD monitorom a dvoch členov štábu.
 • Keď sa Lau (Chin Han) na diaľku rozpráva s mafiánmi, prítomní sú len oni, zatiaľ čo on sám sa v miestnosti vyskytuje len ako obraz na televízore. Z ďalších záberov je zrejmé, že vidí všetko, čo sa v miestnosti udeje, a to aj napriek tomu, že nikde nie je kamera.

Viac o téme: OmylChyby vo filmochMistakesMovieHerciScéna
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu