Piatok14. jún 2024, meniny má Vasil, zajtra Vít

Akčný drsňák s chlapčenskou tvárou: Matt Damon vie byť aj ukážkovým psychopatom

Matt Damon Zobraziť galériu (2)
Matt Damon (Zdroj: SITA/Photo by Evan Agostini/Invision/AP)

Americký herec Matt Damon patrí k najväčším filmovým hviezdam dneška a jeho filmy zarobili len v kinách stámilióny dolárov, zároveň má ale rád svoj pokoj a na prvom mieste je pre neho rodina. Do prvej hollywoodskej ligy prerazil vďaka vlastnému oscarovému scenáru, neskôr zažiaril ako ukážkový psychopat, akčný hrdina alebo astronaut. Damon, ktorý sa narodil 8. októbra 1970, ale nikdy nestratil imidž dobrého chlapca zo susedstva, s ktorým do sveta filmu prišiel.

Príbeh Damonovho prvého veľkého úspechu pôsobí, akoby ho napísal nejaký - a to ešte nie príliš dobrý - scenárista. Dvojica nie príliš známych hercov v pauzách medzi filmovými "štekmi" napíše scenár, ten vďaka kamarátovi, nezávislému režisérovi, dostane šancu u menšieho štúdia, ktoré za kameru postaví jednu z vychádzajúcich režisérskych hviezd. Výsledkom je jeden z filmových hitov sezóny, nominácie na Zlaté glóbusy, deväť nominácií na Oscara a dokonca prestížne soška za najlepší scenár.

Presne tak to ale bolo v prípade filmu Dobrý Will Hunting (1997), ktorý Damon napísal s Benom Affleckom a pre Miramax ho nakrútil Gus Van Sant. Snímka o geniálnom mladíkovi, ktorý vďaka matematickému nadaniu nakoniec dokáže opustiť prostredie robotníckych outsiderov, napísali Damon s Affleckom v čase, keď sa pokúšali preraziť. "Mne sa vôbec nedarilo dostať prácu. Dúfal som, že prerazíme s westernom Geronimo, film ale príliš úspešný nebol. Začal som o sebe strašne pochybovať," spomínal Damon.

Matt Damon počas panelovej
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA)

Pochybnosti tam boli ale aj po úspechu filmu Dobrý Will Hunting. Na prelome storočí hral rodák z Massachusetts napríklad vo filme Talentovaný pán Ripley (1999), kde zažiaril v postave zločinca, alebo Spielbergovom dráme Zachráňte vojaka Ryana (1998). Malú rolu dostal aj v niekoľkých snímkach Kevina Smitha - práve ten prišiel za Weinstenom a prinútil ho prečítať si Damonov a Affleckov scenár.

Potom prišla úloha v prvom diele Soderberghovej kriminálnej komédie Dannyho parťáci (2001) - ktorú si zopakoval aj v pokračovaniach - a v roku 2002 dorazil do kín Agent bez minulosti, ktorý sa stal ďalším zlomom v Damonovej kariére. Úloha elitného zabijaka Jasona Bournea, ktorý po strate pamäti pátra po tom, kto vlastne je, urobila z herca s chlapčenskou tvárou akčnú hviezdu. "Zmenil celý môj život ... Pred ním nikomu ani nenapadlo, že by som mohol obstáť aj v úlohe akčného hrdinu," tvrdí Matt Damon.


Mohlo by vás zaujímať: Cestovanie časom aj vesmírom: Tieto sci-fi filmy ohromili vedcov, podľa nich sú úplne presné


"Rodičia ma tak vychovali. Chceli zo mňa mať zodpovedného človeka, ktorý sa o svet okolo seba zaujíma a angažuje sa," opísal Damon dôvody, prečo založil nadáciu pomáhajúcu v Afrike so získavaním pitnej vody a okrem nej sa pritom angažuje aj v ďalších humanitárnych projektoch. V nich často spolupracuje s ďalšími hollywoodskymi hviezdami, najmä svojimi priateľmi Georgeom Clooneym a Bradom Pittom. S nimi zdieľa aj politické názory, patrí napríklad k odporcom Donalda Trumpa.

V Hollywoode sa Damon vypracoval do pozície, že môže robiť len filmy, ktoré ho oslovia. "Nechcem pracovať len zo strachu, že na mňa biznis zabudne, keď ročne nespravím aspoň dva, tri filmy. Radšej si počkám na ten správny príbeh," tvrdí herec, ktorý v posledných rokoch hral napríklad v sci-fi Marťan (2015) alebo snímke zo zlatej éry automobilových závodov Le Mans '66 (2019). A mihol sa aj v drobnej roličke v marvelovskom filme Thor: Ragnarok (2017).

Viac o téme: Matt Damon
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu