Nedeľa16. jún 2024, meniny má Bianka, Blanka, zajtra Adolf

Z komika vojnový prezident: Netflix ponúka úvodnú časť seriálu so Zelenským

Volodymyr Zelenskyj Zobraziť galériu (2)
Volodymyr Zelenskyj (Zdroj: TASR/Ukrainian Presidential Press Office via AP)

Najznámejšiu televíznu úlohu súčasného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského môžu sledovať diváci v predplatenej streamovacej službe Netflix. Streamovacia spoločnosť vrátila do ponuky úvodnú časť seriálu Sluha národa (Sluga naroda), kde Zelenskyj hral predtým, než sa stal prezidentom a bol moderátorom, komikom, zabávačom a hercom.

Seriál sa vysielal v rokoch 2015 až 2019 a mal tri série. Vtedy obľúbený komik v ňom stvárnil učiteľa histórie, ktorý sa prekvapivo stane prezidentom. Učiteľ skritizoval skorumpovanej ukrajinskej politiky, jeho výstup je zachytený na video, ktoré sa stane virálnym a dovedie ho až k víťazstvu v prezidentských voľbách. Netflix teraz ponúka prvú sériu seriálu a je k dispozícii iba v origináli a s anglickými titulkami.

Od začiatku vojny na Ukrajine a potom, čo Zelenskyj začal zverejňovať svoje videá dokazujúce, že prezident zostáva v krajine, začali na sociálnych sieťach kolovať aj videá z jeho skoršieho života, napríklad jeho víťazstvo v prvej sérii ukrajinskej obdoby programu StarDance. Hoci v kontexte vojny môžu pôsobiť nevhodne, Zelenského roky v šoubiznise ho podľa odborníkov mohli na túto chvíľu pripraviť.

História pamätá niekoľko úspešných televíznych či filmových hviezd, ktoré neskôr uspeli v politike, a to vrátane amerických prezidentov Donalda Trumpa a Ronalda Reagana alebo kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera.

Na Ukrajine bol známym už od 90. rokov

Pred nástupom do úradu bol Zelenskyj na Ukrajine známou osobou už od 90. rokov. Natalija Romanová, bývalá ukrajinská televízna reportérka momentálne pôsobiaca na univerzite vo floridskom Jacksonville, uviedla, že Zelenského cestu na výslnie z časti vydláždili skeče v komediálnych súťažiach v 90. rokoch a na začiatku nového tisícročia.

Volodymyr Zelenskyj
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: TASR/Ukrainian Presidential Press Office via AP)

V roku 2005 sa jeho program pre produkčnú spoločnosť Studio Kvartal 95 stal populárnou "sociálnou a politickou satirou", hovorí Romanová, a bol obľúbený pre svoju smelosť a odvahu v čase, keď bola "sloboda slova na Ukrajine problematická". V ďalších rokoch jeho kariéra rozkvitala vďaka StarDance, dabingu medvedíka Paddingtona alebo napríklad filmu z roku 2012, kde Zelenskyj hral sukničkárskeho Napoleona počas jeho invázie do Ruska.

Keď Zelenskyj oznámil svoju kandidatúru na prezidenta v roku 2019, mnohí Ukrajinci boli skeptickí. Zatiaľ čo jeho politické postoje počas kampane boli podľa Romanovej vágne, námet Sluhy národa presvedčil mnoho Ukrajincov, že Zelenskyj bol vnímavý voči problémom, s ktorými sa krajina stretávala. Posledné diely seriálu vyšli len niekoľko dní pred prvým kolom volieb. Romanová vysvetľuje, že v očiach mnohých voličov sa tak mohli Zelenského skutočná osobnosť a jeho seriálová postava prekrývať.

Viac o téme: NetflixVolodymyr ZelenskyjSluha národa
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu