Streda17. júl 2024, meniny má Bohuslav, zajtra Kamila

Štátny rozpočet na rok 2023: Chcú ZRUŠIŤ koncesionárske poplatky... RTVS reaguje!

(Zdroj: rtvs)

BRATISLAVA - RTVS reaguje na informácie o dohode premiéra Eduarda Hegera a Richarda Sulíka ohľadom budúcoročného štátneho rozpočtu. Jednou z podmienok má byť zrušenie koncesionárskych poplatkov. Verejnoprávna televízia však upozorňuje, že táto zmena by mohla mať veľký vplyv na ich ďalšie fungovanie!

Podľa RTVS je potrebné čím skôr otvoriť odbornú diskusiu medzi Ministerstvom kultúry SR, Výborom NR SR pre kultúru a médiá a RTVS. 

Verejnoprávna televízia v tejto súvislosti vydala stanovisko generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja:

„Zrušenie úhrad za služby verejnosti, teda koncesionárskych poplatkov, je témou, o ktorej sa v minulosti diskutovalo pomerne často. Teraz sa zrušenie koncesií stalo jedným z bodov, ktoré podmienili dohodu o podpore štátneho rozpočtu. Chápem, že ide o dôležité rozhodnutie ovplyvňujúce celý budúci rok.

Podmienka zrušenia koncesií však potrebuje dôslednú odbornú analýzu a diskusiu o dopade takéhoto riešenia na ďalšiu existenciu verejnoprávneho vysielateľa. Vždy som bol zástancom koncesií a považujem ich stále za garanciu nezávislosti RTVS. Je pravdou, že postupne sa ich výber rôznymi právnymi úpravami obmedzoval a RTVS dodnes na tieto úpravy dopláca.

Bolo by veľmi nešťastné, keby takého rozhodnutie politických elít problémy ohľadom systémového financovania verejnoprávneho vysielateľa ešte prehĺbilo. Je preto veľmi dôležité, aby po takomto rozhodnutí nasledovala odborná diskusia a príprava legislatívy, ktorá by garantovala riešenie dlhodobého podfinancovania RTVS a jej nezávislosť od politických záujmov. Očakávam preto, že sa na pôde Ministerstva kultúry a parlamentného Výboru pre kultúru a médiá čo najskôr takáto diskusia zrealizuje. 

Pre ďalšie fungovanie RTVS je zásadné, aby bola garantovaná výška financií zo štátneho rozpočtu a zabezpečila sa ich ochrana od akýchkoľvek politických vplyvov. Aj preto sú koncesie jedným z najtransparentnejších spôsobov financovania verejnoprávneho média. Dôležité je, aby bola legislatívne ošetrená aj valorizácia garantovanej sumy o infláciu, a aby boli vytvorené podmienky pre kompenzáciu všetkých strát, ktoré boli spôsobené RTVS prijatím rôznych legislatívnych opatrení v minulosti – oslobodenie niektorých koncesionárov od poplatkov a úlohy vyplývajúce pre RTVS z nového mediálneho zákona.“

Viac o téme: RTVSRichard SulíkEduard Heger
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu