Utorok23. júl 2024, meniny má Oľga, zajtra Vladimír

Najzárobkovejšie filmy: Ktoré snímky plnili vrecká tvorcov najviac?

Najzárobkovejšie filmy
Najzárobkovejšie filmy (Zdroj: telkac.sk)

Iba šesť týždňov od premiéry stačilo snímke Avatar režiséra Jamesa Camerona na to, aby sa 26. januára 2010 stala najvýnosnejším filmom všetkých čias.

Toto ambiciózne sci-fi malo v tú chvíľu na konte tržby vyše 1,8 miliardy dolárov a na druhé miesto odsunulo iný Cameronov trhák, Titanic. Za romantický veľkofilm z roku 1997 nechali diváci v kinách po celom svete vyše 1,8 miliardy dolárov, Avatar celkom utŕžil ešte o približne 900 miliónov viac.


Mohlo by vás zaujať:Najhorší šéfovia Hollywoodu: Cameron či Disney ako ich nepoznáte


Takmer miliardový náskok Avatara ale nemusí byť úplne neprekonateľný. V minulosti držala väčšina snímok primát najzárobkovejšiehofilmu tiežlen pár rokov, Titanic vedúci medzi rokmi 1998 až 2010 patrí k výnimkám, podobne ako Spielbergov ET - Mimozemšťan.

Tento návštevník z inej planéty, túžiaci sa dostať domov, bol na čele desať rokov, než ho v roku 1993 prekonal Jurský park. Ten potreboval k rekordným tržbám (vtedy 700 miliónov dolárov) štyri mesiace od premiéry.


Mohlo by vás zaujať:10 najdrahších filmov všetkých čias a čo ste o nich nevedeli


Tabuľka porovnávajúca tržby z kín ale vyzerá trochu inak, ak sa vezme do úvahy inflácia. Podľa rešpektovaného serveru boxofficemojo.com nechali ľudia po započítaní vývoja cien lístkov v kinách najviac peňazí za ságu z americkej občianskej vojny Juh proti severu z roku 1939, ktorá kraľovala rebríčku najlepšie zarábajúcich filmov cez štvrť storočia.

Na druhom mieste je prvý diel pôvodných Hviezdnych vojen (dnes Star Wars: Epizóda IV - Nová nádej) a inak rekordnému Avataru patrí až 14. priečka.

Viac o téme: AvatarJames Cameron
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu