Sobota5. október 2024, meniny má Viera, zajtra Natália

KORONAVÍRUS ovplyvnil aj slovenský film: Nikto nevie, aký bude tento rok! Premiéry však máme pripravené

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: Continental Film)

Pandémia ovplyvnila aj tvorbu slovenských filmárov. Ako bol na tom slovenský film v "covidovom" roku 2020, či sa zmení model uvádzania filmov v kinách a aké premiéry nás čakajú v roku 2021, aj to prezradil v rozhovore pre TASR Miroslav Ulman, odborný referent Audiovizuálneho informačného centra Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Ako je na tom slovenský film po "covidovom" roku 2020 a čo predpovedáte, že s ním bude ďalej?

Ako bol na tom v roku 2020, viem vďaka štatistikám Únie filmových distribútorov SR už celkom presne. Počet premiér domácich filmov sa medziročne znížil o 63 percent. Zo 43 v roku 2019 na 20 v roku 2020. Dvadsať premiér plánovaných na rok 2020 bolo presunutých na rok 2021. Vďaka divácky úspešným filmom pred vypuknutím pandémie (Sviňa, Príliš osobná známosť, Šťastný nový rok) bol však pokles počtu divákov na slovenské filmy len asi 28 percent a slovenské filmy videlo v roku 2020 až 775 487 divákov. A vďaka chýbajúcim americkým blockbusterom sa zvýšil podiel počtu divákov, ktorí prišli na slovenské filmy, na celkovej návštevnosti zo 16,47 percenta v roku 2019 na takmer 30 percent v roku 2020.

KORONAVÍRUS ovplyvnil aj slovenský
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: CinemArt / Łukasz Wojciechowski)

Podiel na hrubých tržbách vzrástol dokonca takmer dvojnásobne – zo 16,02 percenta na 31,32 percenta. Ako to bude v roku 2021, teraz nikto presne nevie. Vyše 20 filmov je pripravených na premiéru v kinách, ďalšie sú v postprodukcii alebo sa nakrúcajú. Festivalové štáby pripravujú program projekcií a sprievodných podujatí. Kiná sú pripravené otvoriť, keď to bude mať pre ne zmysel. Plánuje sa i účasť slovenských filmov na festivaloch v zahraničí. A už tu máme aj jeden veľký medzinárodný úspech. Film Šarlatán sa dostal do užšieho výberu na Oscara v kategórii medzinárodný celovečerný film.

Pandémia uzavrela aj kiná, do akej miery to poznačí distribúciu filmov? Je ohrozená existencia kín? Môžeme očakávať, že sa zmení model uvádzania filmov a budú predstavované v online priestore?

Nejde len o kiná, ale aj televíziu. Pretože ľudia si vďaka streamovaniu čoraz viac zvykajú na to, že si môžu sami určovať, kedy a čo chcú pozerať, a nechcú, aby o tom rozhodovali televízni dramaturgovia. Ale myslím si, že tak ako doteraz stále ľudia kupujú a čítajú knihy, hoci sú k dispozícii i čítačky, tak budú chodiť aj do kina. I keď mnohé kiná po skúsenostiach z pandémie uvažujú o tom, že okrem projekcií v kinách by pokračovali aj v online projekciách. Bude sa meniť okno medzi uvedením filmu v kine a na VoD. Niektoré filmy budú uvedené súčasne, niektoré pôjdu priamo na VoD. Je to začarovaný kruh. Kinám sa neoplatí hrať, keď nemôžu divákom ponúknuť atraktívne novinky. A distribútori zasa neponúkajú novinky, kým nemajú istotu, že kiná budú premietať na celom území Slovenska po dlhší čas bez obmedzení.

Ako to bude tento rok s filmovými festivalmi na Slovensku?

Je ťažké niečo plánovať na niekoľko mesiacov dopredu, keď nikto netuší, aké obmedzenia budú platiť budúci týždeň. Či a kedy sa festivaly uskutočnia, závisí najmä od toho, či a za akých podmienok budú otvorené kiná, pretože festivaly nechcú byť len online. Jednak by stratili atmosféru, navyše mnohé nové i staršie filmy je možné premietať len v kinách a na online projekciu nie sú práva. Každý festival pripravuje niekoľko možností, ako a kedy by sa mohol uskutočniť.

Miroslav Ulman
Zobraziť galériu (3)
Miroslav Ulman  (Zdroj: TASR/Dano Veselský)

Tým najbližším festivalom by mal byť 28. Medzinárodný filmový festival (MFF) Febiofest Bratislava, ktorý má zatiaľ na svojej webstránke dátum 24. až 30. marec...

Industry Days 2021 budú prebiehať v hybridnom formáte - prezentácia Works in Progress projektov a následné one-to-one stretnutia so zahraničnými profesionálmi (zástupcovia medzinárodných festivalov, industry platforiem, sales agentov, distributérov a produkčných spoločností) budú prebiehať online. Ak to podmienky dovolia, program bude doplnený diskusiami pre slovenských filmových profesionálov, ktorí budú prebiehať v Kine Lumiére. Od týchto podmienok závisí i to, či a kedy a kde sa uskutočnia i filmové projekcie.

Majú svoje termíny aj ďalšie slovenské sviatky filmu?

Organizátori Art Film Festu sa vlani rozhodli, že festival sa konať nebude, a jeho 28. ročník presunuli na rok 2021. Konať by sa mal od 18. do 26. júna. Jediným festivalom, ktorý sa podarilo vlani zorganizovať v plánovanom termíne, bol MFF Cinematik v Piešťanoch. A s termínom uprostred septembra počítajú organizátori aj tohto roku. Termín na rok 2021 (1. - 4. 7.) má i Medzinárodný festival animácie Fest Anča v Žiline.

Nakrúcanie filmov v súčasnosti musí byť veľmi náročné, hotely, reštaurácie a ďalšie zariadenia sú zatvorené, tvorcovia musia mať zrejme výnimky od hygienikov, herci absolvujú každodenné testovanie... Máte informácie, že tieto problémy tvorcovia zvládajú a filmy sa na Slovensku nakrúcajú napriek pandémii?

Nakrúcajú sa seriály aj celovečerné filmy. Dodržiavajú sa základné nariadenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Štáby pracujú počas nakrúcania rôznym spôsobom. Ale najprísnejšie, doteraz fungujúce pravidlá, by sa dali zhrnúť asi takto - štáb aj herci musia mať negatívne PCR testy. V prípade prekonania ochorenia COVID-19 sa vyžaduje test na protilátky. Všetci na pľaci, okrem hercov, musia mať pri nakrúcaní danej scény rúško, teraz už respirátor.

Členovia štábu, ktorí prichádzajú do styku priamo s hercami – maskérka, kostymérka, ruchári – musia mať okrem rúška i štít. Všade je k dispozícii dezinfekcia. Je zrušený catering a každý môže zjesť len svoje vlastné jedlo, a to len v exteriéri. V interiéroch sa počas nakrúcania používajú germicidné žiariče na sterilizáciu vzduchu. S ubytovaním sú najväčšie problémy. Ale je možné, i keď komplikovane, to riešiť. Podľa nariadenia hygienika hotel alebo iné ubytovacie zariadenie môže byť prenajaté z dôvodu pracovného výkonu. Ale ak to umožňuje scenár, väčšinou sa nakrúca v Bratislave a okolí a každý deň sa dochádza.

Budú vďaka novému koronavírusu dominovať vo filmovej tvorbe dokumenty?

Určite nie. Na rok 2021 má naplánovanú premiéru už teraz 22 slovenských filmov a z toho je len sedem dokumentov. Teda jedna tretina. I keď väčšinou sú to filmy, ktoré sú vo fáze postprodukcie, ale dokonca už i dokončené, ale čakajúce na znovuotvorenie kín bez obmedzení. Do kín by sa malo dostať i viac celovečerných animovaných filmov, než ich u nás za posledné roky vzniklo.

Čo bude podľa vás kľúčové v roku 2021 pre film a filmových tvorcov, pre kiná? Bude váš scenár pesimistický alebo ste skôr optimista?

Ja som bol vždy nepoučiteľný optimista. Ale po vlaňajšku a skúsenostiach zo začiatku roku 2021 som už opatrnejší. Najkľúčovejšie bude to, ako sa dokážeme vyrovnať s pandémiou. Kým sa nám nepodarí znížiť počet nakazených a hospitalizovaných a niekoľkonásobne zvýšiť počet zaočkovaných, tak akýkoľvek scenár bude len naším snom.

Budú vôbec ľudia, ktorých koronakríza finančne vyčerpala, ochotní investovať peniaze do vstupeniek do kamenného kina? Nebude pretrvávať strach z nákazy, nezvyknú si na sledovanie filmov "z gauča" cez streamovacie služby?

Myslím si, že napriek všetkému budú ochotní investovať. Ukázalo sa to po znovuotvorení kín po prvej vlne. Ľudom veľmi chýba to stretávanie sa, filmové projekcie, koncerty. Na druhej strane tie rozporuplné informácie, ktoré sa k nám zo všetkých strán dostávajú, vyvolávajú v ľuďoch i obavy. Pri sledovaní filmov doma navyše ušetríte na vstupnom. Veľké plátno, navyše v spoločnosti ďalších divákov, však prináša úplne iný zážitok.

Majú sa filmoví fanúšikovia v roku 2021 tešiť na výnimočné filmy? Aké ďalšie "chuťovky" majú očakávať okrem už toľkokrát odloženej premiéry novej bondovky Nie je čas zomrieť?

Z domácich filmov to bude napríklad novinka Martina Šulíka Muž so zajačími ušami, Krajina ve stínu Bohdana Slámu, ktorá získala Cenu českej filmovej kritiky a 15 nominácií na Českého leva, Správa Petra Bebjaka, ktorú už videli v Amerike, ale u nás zatiaľ len počas siedmich dní diváci v Čadci, aby film splnil podmienky na uchádzanie sa o Oscara a Slnko v sieti. Do kín príde i dlho očakávaná rozprávka Juraja Jakubiska Perinbaba a dva svety, dokument Olgy Špátovej o Karlovi Gottovi Karel, ktorý mal ísť do kín v čase, keď vypukla druhá vlna pandémie. Zo zahraničných okrem bondovky Nie je čas zomrieť je tu novinka zo štúdia Pixar Duša, Top Gun: Maverick opäť s Tomom Cruisom a Valom Kilmerom a štyria svetoznámi režiséri nakrútili nové verzie úspešných filmov: Kenneth Branagh Smrť na Níle, Bruno Dumont Johanku z Arku, Denis Villeneuve Dunu a Steven Spielberg West Side Story. Do kín by mali prísť aj Mission Impossible 7 či nový Matrix. A ja sa veľmi teším na film Petra Jacksona The Beatles: Get Back, ktorý by mal mať premiéru 16. augusta.

Viac o téme: MatrixMiroslav Ulman
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Varenie a recepty

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu