Sobota13. júl 2024, meniny má Margita, zajtra Kamil, Lara

Ceny BAFTA sú rozdané: Najviac cien získala Duna, najlepší film to ale nie je... TOTO sú víťazi!

Zobraziť galériu (5)
(Zdroj: SITA/AP Photo/Chris Pizzello)

Vedecko-fantastická snímka Duna získala päť cien Britskej filmovej a televíznej akadémie (BAFTA), ktoré odovzdali v nedeľu v Londýne. V najdôležitejších kategóriách však film režiséra Denisa Villeneuva nebodoval. Najlepším filmom sa stala westernová dráma Sila psa režisérky Jane Campionovej.

Tejto novozélandskej filmárke udelili aj cenu v kategórii najlepšia réžia – ako len tretej žene za sedem desaťročí udeľovania cien BAFTA. Informácie priniesli agentúry DPA, AFP a AP, ako aj televízia Sky News. Cenu pre výnimočný britský film získal Kenneth Branaghs za poloautobiografickú snímku Belfast o konflikte v Severnom Írsku koncom 60. rokov.

 Jane Campion neskrývala počas odovzdávania cien radosť (Zdroj: SITA/AP Photo/Chris Pizzello)
Zobraziť galériu (5)
Jane Campion neskrývala počas odovzdávania cien radosť (Zdroj: SITA/AP Photo/Chris Pizzello)  (Zdroj: SITA/AP Photo/Chris Pizzello)

Dva týždne pred odovzdávaním amerických Oscarov sa v kategórii najlepší herec presadil Will Smith, ktorý stvárnil otca tenisových hviezd sestier Williamsových vo filme King Richard. Ocenenie pre najlepšiu herečku patrí Joanne Scanlanovej za úlohu vdovy vo filme After Love (Epilóg lásky).

Joanna Scanlanová na odovzdávaní cien BAFTA (Zdroj: SITA/Photo by Vianney Le Caer/Invision/AP)
Zobraziť galériu (5)
Joanna Scanlanová na odovzdávaní cien BAFTA (Zdroj: SITA/Photo by Vianney Le Caer/Invision/AP)  (Zdroj: SITA/Photo by Vianney Le Caer/Invision/AP)

Najlepšími hercami vo vedľajších úlohách sú Ariana Deboseová (West Side Story) a Troy Kotsur (CODA), ktorý sa stal historicky prvým nepočujúcim hercom oceneným jednou z hlavných britských filmových cien.

Ariana Deboseová pózuje s cenou (Zdroj: SITA/Photo by Joel C Ryan/Invision/AP)
Zobraziť galériu (5)
Ariana Deboseová pózuje s cenou (Zdroj: SITA/Photo by Joel C Ryan/Invision/AP)  (Zdroj: SITA/Photo by Joel C Ryan/Invision/AP)

Duna, ktorá mala najviac nominácií v celkovo 11 kategóriách, dostala ceny pre najlepšiu kameru, výpravu, zvuk, filmovú hudbu a špeciálne efekty.

Na 60. výročie filmov o Jamesovi Bondovi najnovší bodoval

Na 75. ročníku odovzdávania cien BAFTA si tiež pripomenuli 60. výročie filmov o Jamesovi Bondovi, ktoré sú najúspešnejším filmovým exportom Spojeného kráľovstva.

Najnovšia "bondovka" Nie je čas zomrieť figurovala úspešne v dvoch kategóriách: Lashana Lynchová získala cenu pre vychádzajúcu hviezdu, čo je jediná kategória, o ktorej víťazovi rozhoduje hlasovaním verejnosť, a film ocenili aj za najlepší strih.

Lashana Lynchová s cenou pre vychádzajúcu hviezdu (Zdroj: SITA/Photo by Vianney Le Caer/Invision/AP)
Zobraziť galériu (5)
Lashana Lynchová s cenou pre vychádzajúcu hviezdu (Zdroj: SITA/Photo by Vianney Le Caer/Invision/AP)  (Zdroj: SITA/Photo by Vianney Le Caer/Invision/AP)

Tohtoročné britské filmové ceny sa po vlaňajšom online formáte, ktorý si vynútila pandémia koronavírusu, vrátili k osobnej účasti hviezd, oslavy filmu v londýnskej Royal Albert Hall však zatienila ruská invázia na Ukrajine. Viacerí herci prišli s modro-žltými symbolmi v prejave solidárnosti s touto krajinou.

Predseda organizácie BAFTA Krishnendu Majumdar podujatie otvoril odkazom od Ukrajinskej filmovej akadémie a oznámil, že filmové akadémie po celej Európe sú solidárne s Ukrajinou a spolu s jej obyvateľmi dúfajú v návrat k mieru.

Viac o téme: BaftaSila psaDuna
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu